პარასკევი, თებერვალი 20, 2026
მთავარიშენი ექიმინიპას ვირუსი: იშვიათი, მაგრამ უკიდურესად საშიში ინფექციური დაავადება - არის თუ არა...
ნიპას ვირუსი: იშვიათი, მაგრამ უკიდურესად საშიში ინფექციური დაავადება – არის თუ არა საქართველოში ინფექციის მაღალი რისკი?
ნიპას ვირუსი (NiV) წარმოადგენს ერთ-ერთ ყველაზე მძიმე და მაღალი ლეტალობის მქონე ზოონოზურ ინფექციას თანამედროვე მედიცინაში. მიუხედავად იმისა, რომ მისი გავრცელება გეოგრაფიულად შეზღუდულია და იგი ჯერ არ გადაქცეულა გლობალურ პანდემიად, მისი მაღალი სიკვდილიანობა, ნერვული სისტემის დაზიანების უნარი და ვაქცინის არარსებობა მას საზოგადოებრივი ჯანდაცვის პრიორიტეტულ საფრთხედ აქცევს. სწორედ ამიტომ ჯანდაცვის მსოფლიო ორგანიზაციამ იგი შეიყვანა პრიორიტეტული პათოგენების სიაში, რომლებიც პანდემიური პოტენციალის მქონედ ითვლება [1].
გლობალიზაციის, საერთაშორისო მოგზაურობისა და ეკოლოგიური ცვლილებების პირობებში, ადგილობრივი ინფექციებიც კი შეიძლება გადაიქცეს საერთაშორისო საფრთხედ. საზოგადოებრივი ჯანდაცვის პლატფორმებზე, მათ შორის https://www.publichealth.ge და სამედიცინო განათლების რესურსებზე, როგორიცაა https://www.sheniekimi.ge, ნიპას ვირუსი სულ უფრო ხშირად განიხილება როგორც პოტენციური გლობალური რისკი. შესაბამისად, მისი ბიოლოგიური თვისებების, გავრცელების მექანიზმების და პრევენციის გზების ცოდნა მნიშვნელოვანია როგორც სამედიცინო პერსონალისთვის, ასევე ფართო საზოგადოებისთვის.
ნიპას ვირუსი არის ზოონოზური პათოგენი, რომელიც გადადის ცხოველიდან ადამიანზე და გარკვეულ შემთხვევებში — ადამიანიდან ადამიანზე. იგი პირველად გამოვლინდა 1998–1999 წლებში მალაიზიაში, მეღორეობის ფერმებში მომუშავე ადამიანებში [2]. შემდგომში ვირუსის შემთხვევები დაფიქსირდა ძირითადად სამხრეთ აზიაში, განსაკუთრებით ბანგლადეშსა და ინდოეთში.
ვირუსის ბუნებრივი რეზერვუარია ხილის ხელფრთიანები, რომლებიც მიეკუთვნებიან Pteropus-ის გვარს. ეს ცხოველები ვირუსს ატარებენ სიმპტომების გარეშე და ავრცელებენ მას ნერწყვით, შარდით და სხვა ბიოლოგიური სითხეებით [3].
საზოგადოებრივი ჯანდაცვის თვალსაზრისით, პრობლემა განსაკუთრებულად მნიშვნელოვანია რამდენიმე მიზეზის გამო:
პირველი — ვირუსის სიკვდილიანობა ძალიან მაღალია და ზოგიერთ ეპიდემიაში 75%-საც აღწევს.
მეორე — ინფექცია აზიანებს ცენტრალურ ნერვულ სისტემას, რაც იწვევს მძიმე ნევროლოგიურ გართულებებს.
მესამე — ვაქცინისა და სპეციფიკური მკურნალობის არარსებობა მნიშვნელოვნად ართულებს დაავადების კონტროლს.
მეოთხე — საერთაშორისო მოგზაურობის ზრდა ზრდის ვირუსის გეოგრაფიული გავრცელების პოტენციალს.
საქართველოსთვის, როგორც საერთაშორისო მიმოსვლის აქტიური ქვეყნისთვის, მნიშვნელოვანია ამ ინფექციის შესახებ ინფორმირებულობის გაზრდა, განსაკუთრებით მოგზაურობისა და იმპორტირებული ინფექციების კონტროლის კონტექსტში.
ღამის კოშმარები ავტოიმუნურ დაავადებასთან არის კავშირში
ნიპას ვირუსი მიეკუთვნება Paramyxoviridae ოჯახს და Henipavirus გვარს. იგი არის ერთძაფიანი რნმ-ვირუსი, რომელსაც აქვს უნარი შეაღწიოს ადამიანის უჯრედებში და გამოიწვიოს მძიმე სისტემური ინფექცია [4].
ვირუსის ორგანიზმში მოხვედრის შემდეგ იწყება რამდენიმე ძირითადი პათოფიზიოლოგიური პროცესი:
• პირველი ეტაპი არის რესპირატორული ეპითელიუმის ინფიცირება. ვირუსი შედის ორგანიზმში სასუნთქი გზების ან ლორწოვანი გარსის საშუალებით.
• მეორე ეტაპი არის ვირუსის გავრცელება სისხლის მიმოქცევის სისტემით, რაც იწვევს ვირემიას.
• მესამე ეტაპი არის ცენტრალური ნერვული სისტემის დაზიანება. ვირუსი გადალახავს ჰემატოენცეფალურ ბარიერს და იწვევს ენცეფალიტს.
ენცეფალიტი წარმოადგენს ნიპას ვირუსის ყველაზე მძიმე გართულებას. იგი ხასიათდება: