მთავარისიახლეებისაფრანგეთში ბავშვთა რძის სკანდალი! დაწყებულია ხუთი სისხლისსამართლებრივი გამოძიება
საფრანგეთში ბავშვთა რძის სკანდალი! დაწყებულია ხუთი სისხლისსამართლებრივი გამოძიება
შესავალი — ანალიტიკური კომენტარი
ჩვილთა კვება წარმოადგენს საზოგადოებრივი ჯანმრთელობის ერთ-ერთ ყველაზე მგრძნობიარე სფეროს, რადგან სიცოცხლის პირველ თვეებში ბავშვის ორგანიზმი განსაკუთრებით დაუცველია ინფექციებისა და ტოქსინების მიმართ. ჩვილისთვის განკუთვნილი საკვები, განსაკუთრებით რძის შემცვლელები, ხშირად წარმოადგენს ერთადერთ ან ძირითად კვების წყაროს, რის გამოც მისი უსაფრთხოება კრიტიკულად მნიშვნელოვანია. საკვების დაბინძურება ბაქტერიული ტოქსინებით, როგორიცაა ცერეულიდი, შეიძლება გამოიწვიოს მძიმე მოწამვლა, ორგანოთა ფუნქციის დარღვევა და სიცოცხლისთვის საშიში მდგომარეობები, განსაკუთრებით ახალშობილებსა და ჩვილებში [1].
საფრანგეთში დაწყებული სისხლისსამართლებრივი გამოძიებები, რომლებიც უკავშირდება ჩვილის რძის პროდუქტების შესაძლო დაბინძურებას, კიდევ ერთხელ უსვამს ხაზს საკვების უსაფრთხოების სისტემების მნიშვნელობას. მსგავსი შემთხვევები ცხადყოფს, რომ საკვების წარმოების, კონტროლისა და რეგულირების პროცესში ნებისმიერი ხარვეზი შეიძლება გადაიზარდოს საზოგადოებრივი ჯანმრთელობის კრიზისში. ამ საკითხის მეცნიერული და საზოგადოებრივი მნიშვნელობის შესახებ ინფორმაციის გავრცელება აუცილებელია ისეთი პროფესიული პლატფორმების მეშვეობით, როგორიცაა https://www.sheniekimi.ge და https://www.publichealth.ge.
საფრანგეთში დაწყებული ხუთი სისხლისსამართლებრივი გამოძიება უკავშირდება ჩვილისთვის განკუთვნილ რძის პროდუქტებს, რომლებიც შესაძლოა დაბინძურებული იყოს ბაქტერიული წარმოშობის ტოქსინით — ცერეულიდით. აღნიშნული ტოქსინი წარმოიქმნება ბაქტერიის მიერ, რომელიც ხშირად გვხვდება საკვებში არასათანადო ჰიგიენური პირობების შემთხვევაში და შეუძლია გამოიწვიოს მძიმე საკვები ინტოქსიკაცია [1].
გამოძიება ეხება რამდენიმე მსხვილ საერთაშორისო მწარმოებელს, რომლებიც მონაწილეობენ ჩვილის საკვების წარმოებასა და დისტრიბუციაში. საქმე ეხება პროდუქტის უსაფრთხოების დარღვევის შესაძლო შემთხვევებს, რაც მოიცავს: