პარასკევი, თებერვალი 20, 2026
მთავარიშენი ექიმიჰაერის დაბინძურება და ჯანმრთელობა: ბავშვობის ზემოქმედების გრძელვადიანი შედეგები გულსისხლძარღვთა, რესპირატორულ და ონკოლოგიურ...
ჰაერის დაბინძურება და ჯანმრთელობა: ბავშვობის ზემოქმედების გრძელვადიანი შედეგები გულსისხლძარღვთა, რესპირატორულ და ონკოლოგიურ დაავადებებზე
ჰაერის დაბინძურება თანამედროვე საზოგადოებრივი ჯანდაცვის ერთ-ერთი ყველაზე სერიოზული გამოწვევაა, რომელიც გავლენას ახდენს მოსახლეობის ჯანმრთელობაზე მთელი სიცოცხლის განმავლობაში. განსაკუთრებით მნიშვნელოვანი არის ბავშვობის პერიოდში ჰაერის დაბინძურების ზემოქმედება, რადგან სწორედ ამ პერიოდში მიმდინარეობს სასუნთქი, გულსისხლძარღვთა და იმუნური სისტემების ინტენსიური განვითარება. ამ პროცესის დარღვევამ შეიძლება გამოიწვიოს ქრონიკული დაავადებები, რომლებიც გამოვლინდება წლების ან ათწლეულების შემდეგ.
საზოგადოებრივი ჯანდაცვის თვალსაზრისით, ჰაერის ხარისხის გაუმჯობესება წარმოადგენს პრევენციული მედიცინის მნიშვნელოვან კომპონენტს, რადგან გარემო ფაქტორები მნიშვნელოვან როლს ასრულებენ არაგადამდები დაავადებების განვითარებაში. საერთაშორისო კვლევები ადასტურებს, რომ ჰაერის დაბინძურება პირდაპირ უკავშირდება გულსისხლძარღვთა დაავადებებს, ქრონიკულ რესპირატორულ პათოლოგიებსა და ონკოლოგიურ დაავადებებს [1].
საქართველოში, სადაც ურბანიზაცია, ტრანსპორტის ზრდა და სამრეწველო აქტივობა აქტიურად მიმდინარეობს, ჰაერის დაბინძურება განსაკუთრებით აქტუალური პრობლემაა. ამ საკითხის შესახებ ინფორმაციის გავრცელება და მეცნიერულად დამყარებული რეკომენდაციების მიწოდება წარმოადგენს საზოგადოებრივი ჯანმრთელობის დაცვის მნიშვნელოვან ნაწილს, რასაც განსაკუთრებული ყურადღება ეთმობა ისეთ პლატფორმებზე, როგორიცაა https://www.sheniekimi.ge და https://www.publichealth.ge.
ჰაერის დაბინძურება წარმოადგენს გარემოს მდგომარეობას, როდესაც ატმოსფეროში იზრდება ჯანმრთელობისთვის საზიანო ნივთიერებების კონცენტრაცია. ამ ნივთიერებებს მიეკუთვნება: