- განათლების დაბალი დონე,
- სოციალური იზოლაცია [5].
საქართველოში მოსახლეობის დაბერების ტენდენცია ზრდის დემენციის შემთხვევების რაოდენობას. ეს ქმნის გამოწვევებს როგორც ჯანდაცვის სისტემისთვის, ასევე სოციალური მომსახურების სფეროსთვის.
საქართველოს საზოგადოებრივი ჯანდაცვის ეროვნული ცენტრი, რომლის საქმიანობის შესახებ ინფორმაცია ხელმისაწვდომია https://www.publichealth.ge, აქტიურად მუშაობს ქრონიკული დაავადებების პრევენციის მიმართულებით.
აკადემიური პლატფორმები, როგორიცაა https://www.gmj.ge, ხელს უწყობს სამეცნიერო კვლევების განვითარებას დემენციისა და ნეიროდეგენერაციული დაავადებების მიმართულებით.
ამასთანავე, დიაგნოსტიკისა და მკურნალობის ხარისხის უზრუნველყოფა დაკავშირებულია სამედიცინო სტანდარტებთან და სერტიფიკაციასთან, რომლის შესახებ ინფორმაცია ხელმისაწვდომია https://www.certificate.ge.
მითი: დემენცია დაბერების ბუნებრივი ნაწილია
რეალობა: დემენცია წარმოადგენს პათოლოგიურ მდგომარეობას და არ არის ნორმალური დაბერების ნაწილი.
რეალობა: მრავალი რისკფაქტორის კონტროლი ამცირებს დემენციის განვითარების რისკს.
მითი: დემენცია მხოლოდ მეხსიერების პრობლემას ნიშნავს
რეალობა: დემენცია გავლენას ახდენს მრავალ კოგნიტიურ ფუნქციაზე.
რა არის დემენციის მთავარი მიზეზი?
ყველაზე გავრცელებული მიზეზი არის ალცჰაიმერის დაავადება.
რისკფაქტორების კონტროლი მნიშვნელოვნად ამცირებს განვითარების ალბათობას.
არის თუ არა დემენცია განკურნებადი?
ამჟამად სრული განკურნება არ არსებობს, თუმცა შესაძლებელია პროგრესის შენელება.
დემენციის შემთხვევების ზრდა დაკავშირებულია მოსახლეობის დაბერებასთან და ქრონიკული დაავადებების გავრცელებასთან. თანამედროვე კვლევები მიუთითებს, რომ პრევენცია და ადრეული დიაგნოსტიკა მნიშვნელოვან როლს ასრულებს დაავადების მართვაში.
საზოგადოებრივი ჯანდაცვის სისტემის გაძლიერება, მოსახლეობის ცნობიერების ამაღლება და სამედიცინო ინოვაციების დანერგვა წარმოადგენს დემენციის წინააღმდეგ ბრძოლის მნიშვნელოვან მიმართულებებს.
- World Health Organization. Dementia fact sheet. ხელმისაწვდომია: https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/dementia
- National Institute on Aging. Alzheimer’s Disease Fact Sheet. ხელმისაწვდომია: https://www.nia.nih.gov/health/alzheimers-disease-fact-sheet
- National Institutes of Health. What Happens to the Brain in Alzheimer’s Disease. ხელმისაწვდომია: https://www.nia.nih.gov/health/what-happens-brain-alzheimers-disease
- Centers for Disease Control and Prevention. Alzheimer’s Disease and Healthy Aging. ხელმისაწვდომია: https://www.cdc.gov/aging/dementia
- Livingston G, et al. Dementia prevention, intervention, and care. The Lancet. ხელმისაწვდომია: https://www.thelancet.com