შესავალი — ანალიტიკური კომენტარი
ვაქცინაცია თანამედროვე მედიცინის ერთ-ერთი ყველაზე ეფექტიანი პრევენციული ინტერვენციაა, რომელმაც მნიშვნელოვნად შეამცირა ინფექციური დაავადებების გავრცელება, სიკვდილიანობა და გართულებები. თუმცა ბოლო წლებში მსოფლიოს სხვადასხვა რეგიონში ვაქცინაციის მოცვის შემცირებამ კვლავ გაზარდა ისეთი ინფექციების შემთხვევები, როგორიცაა წითელა, ყივანახველა და სხვა ვაქცინაციით პრევენცირებადი დაავადებები. ეს ტენდენცია განსაკუთრებით საგანგაშოა არა მხოლოდ ინფექციის გავრცელების თვალსაზრისით, არამედ მათი ნევროლოგიური გართულებების ზრდის რისკის გამო.
ნერვული სისტემა ადამიანის ორგანიზმის ყველაზე რთული და დაუცველი სისტემაა. ინფექციური დაავადებები, რომლებიც გავლენას ახდენენ ტვინზე, შეიძლება გამოიწვიოს ხანგრძლივი ან მუდმივი დაზიანება, რაც გავლენას ახდენს ინდივიდის ფუნქციონირებაზე, სოციალურ ინტეგრაციასა და ცხოვრების ხარისხზე. სწორედ ამიტომ ვაქცინაციის შემცირების საკითხი უნდა განიხილებოდეს არა მხოლოდ ინფექციური დაავადებების, არამედ ნევროლოგიური ჯანმრთელობის კონტექსტშიც. საზოგადოებრივი ჯანმრთელობის პლატფორმები, როგორიცაა https://www.sheniekimi.ge და https://www.publichealth.ge, აქტიურად მუშაობენ ამ საკითხზე ცნობიერების ამაღლებისთვის.
ინფექციური დაავადებები ხშირად აღიქმება როგორც დროებითი და თვითშემზღუდავი მდგომარეობები, რომლებიც რამდენიმე დღეში სრულდება. თუმცა რეალობა გაცილებით კომპლექსურია. ზოგიერთი ინფექცია, განსაკუთრებით ვირუსული ეტიოლოგიის, შეიძლება გამოიწვიოს ტვინის ანთება (ენცეფალიტი), მენინგოენცეფალიტი და სხვა ნევროლოგიური გართულებები.
ჯანმრთელობის მსოფლიო ორგანიზაციის მონაცემებით, ვაქცინაცია ყოველწლიურად იცავს დაახლოებით 4-დან 5 მილიონამდე სიცოცხლეს [1]. მიუხედავად ამისა, 2023 წელს მსოფლიოში დაახლოებით 22 მილიონმა ბავშვმა ვერ მიიღო ძირითადი ვაქცინაცია [2]. შედეგად გაიზარდა წითელას შემთხვევები, რაც პირდაპირ უკავშირდება გართულებების ზრდას [3].
ქართველი მოსახლეობისთვის ეს საკითხი განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია, რადგან ვაქცინაციის პროგრამის წარმატება დამოკიდებულია საზოგადოებრივი ნდობისა და მოცვის შენარჩუნებაზე. ვაქცინაციის მოცვის შემცირება ზრდის ინფექციების გავრცელების და შესაბამისად ნევროლოგიური გართულებების განვითარების რისკს.
ინფექციური აგენტები ნერვულ სისტემას აზიანებენ რამდენიმე ძირითადი მექანიზმით:
პირველი მექანიზმი არის პირდაპირი ინფექცია. ზოგიერთი ვირუსი, როგორიცაა წითელას ვირუსი, შეუძლია გადალახოს ჰემატოენცეფალური ბარიერი და პირდაპირ დააზიანოს ნერვული ქსოვილი. ეს იწვევს ანთებით პროცესს, რომელსაც ენცეფალიტი ეწოდება.
სანამ დანამატს იყიდით — შეამოწმეთ ეს 7 პუნქტი! - გიორგი ფხაკაძე გირჩევთ
მეორე მექანიზმი არის იმუნური სისტემის გადაჭარბებული რეაქცია. ინფექციასთან ბრძოლის დროს ორგანიზმი გამოიმუშავებს ანთებით მედიატორებს, რომლებიც ზოგჯერ აზიანებენ საკუთარ ნერვულ ქსოვილს. ეს შეიძლება გამოიწვიოს პოსტინფექციური აუტოიმუნური დაავადებები [6].
მესამე მექანიზმი დაკავშირებულია ხანგრძლივ ნეიროდეგენერაციულ პროცესებთან. მაგალითად, წითელას ინფექციის შემდეგ შეიძლება განვითარდეს სუბაკუტური სკლეროზირებელი პანენცეფალიტი, რომელიც პროგრესირებადი და ხშირად ფატალური დაავადებაა [5].
Nature Reviews Neurology-ში გამოქვეყნებულმა მიმოხილვამ დაადასტურა, რომ ვაქცინაციის შემცირება პირდაპირ ასოცირდება ნევროლოგიური გართულებების ზრდასთან. კვლევამ აჩვენა, რომ იმ რეგიონებში, სადაც ვაქცინაციის მოცვა შემცირდა, გაიზარდა ენცეფალიტისა და სხვა ნევროლოგიური გართულებების შემთხვევები [6].
მტკიცებულებები მკაფიოდ მიუთითებს ვაქცინაციის კრიტიკულ მნიშვნელობაზე:
წითელას შემთხვევაში ენცეფალიტი ვითარდება დაახლოებით 1 შემთხვევა 1000 ინფიცირებულზე [4].
ჯანმრთელობის მსოფლიო ორგანიზაციის მონაცემებით, წითელას შემთხვევები გლობალურად მნიშვნელოვნად გაიზარდა ბოლო წლებში [3].
ვაქცინაცია ამცირებს არა მხოლოდ ინფექციის, არამედ გართულებების რისკს. მაგალითად, წითელას ვაქცინა ეფექტურია დაახლოებით 97% შემთხვევაში ორი დოზის მიღების შემდეგ [7].
CDC-ის მონაცემებით, ვაქცინებთან დაკავშირებული სერიოზული გვერდითი მოვლენები უკიდურესად იშვიათია და მათი სიხშირე მნიშვნელოვნად დაბალია ინფექციის გართულებებთან შედარებით [8].
ეს მონაცემები ცხადყოფს, რომ ვაქცინაცია არის ეფექტიანი და უსაფრთხო საშუალება ნევროლოგიური გართულებების პრევენციისთვის.
საერთაშორისო ორგანიზაციები, როგორიცაა ჯანმრთელობის მსოფლიო ორგანიზაცია და აშშ-ის დაავადებათა კონტროლის ცენტრი, ხაზს უსვამენ ვაქცინაციის კრიტიკულ როლს ნევროლოგიური გართულებების პრევენციაში.
WHO-ის პოზიციის მიხედვით, ვაქცინაცია წარმოადგენს საზოგადოებრივი ჯანმრთელობის ერთ-ერთ ყველაზე ეფექტიან ინტერვენციას [1].
CDC მიუთითებს, რომ ვაქცინაციის პროგრამებმა მნიშვნელოვნად შეამცირა ენცეფალიტის და სხვა ნევროლოგიური გართულებების შემთხვევები [4].
სამეცნიერო ჟურნალები, როგორიცაა The Lancet და Nature Reviews Neurology, ადასტურებენ, რომ ვაქცინაციის შემცირება ზრდის ინფექციების და ნევროლოგიური გართულებების რისკს [5], [6].
საქართველოში ვაქცინაცია ეროვნული იმუნიზაციის პროგრამის ფარგლებში უფასოდ არის ხელმისაწვდომი. ეს პროგრამა წარმოადგენს ქვეყნის საზოგადოებრივი ჯანმრთელობის სისტემის ერთ-ერთ ძირითად კომპონენტს.
ამაზონის ტროპიკული ტყის გულში მეცნიერებმა აღმოაჩინეს რაღაც არაჩვეულებრივი - სოკო, რომელიც პლასტმასს ჭამს
საქართველოს სამედიცინო აკადემიური სივრცე, მათ შორის https://www.gmj.ge, აქტიურად მონაწილეობს ვაქცინაციის ეფექტიანობისა და უსაფრთხოების კვლევაში.
ხარისხის და უსაფრთხოების სტანდარტების დაცვა ასევე მნიშვნელოვანია. ამ მიმართულებით მნიშვნელოვანი როლი აქვს ხარისხის სერტიფიკაციის პლატფორმებს, როგორიცაა https://www.certificate.ge.
საქართველოსთვის ვაქცინაციის მაღალი მოცვის შენარჩუნება აუცილებელია ინფექციების და მათი ნევროლოგიური გართულებების პრევენციისთვის.
მითი: ინფექციური დაავადებები ყოველთვის მსუბუქად მიმდინარეობს
რეალობა: ზოგიერთი ინფექცია შეიძლება გამოიწვიოს მძიმე ნევროლოგიური გართულებები, მათ შორის ენცეფალიტი [4].
მითი: ვაქცინაცია არ არის აუცილებელი, რადგან დაავადებები იშვიათია
რეალობა: დაავადებების იშვიათობა სწორედ ვაქცინაციის შედეგია. ვაქცინაციის შემცირება ზრდის ინფექციების დაბრუნების რისკს [1].
მითი: ვაქცინები ხშირად იწვევს სერიოზულ გართულებებს
რეალობა: სერიოზული გვერდითი მოვლენები უკიდურესად იშვიათია და ინფექციის გართულებების რისკი გაცილებით მაღალია [8].
არის თუ არა ყველა ინფექცია საშიში ნერვული სისტემისთვის?
არა, მაგრამ ზოგიერთი ინფექცია შეიძლება გამოიწვიოს სერიოზული ნევროლოგიური გართულებები.
არის თუ არა ენცეფალიტი ხშირი?
ის იშვიათია, მაგრამ ინფექციების გავრცელების ზრდასთან ერთად შემთხვევების რაოდენობაც იზრდება.
არის თუ არა ვაქცინაცია უსაფრთხო?
დიახ. ვაქცინები მკაცრად კონტროლდება და მათი უსაფრთხოება დადასტურებულია მრავალრიცხოვანი კვლევით [8].
რატომ არის მნიშვნელოვანი ვაქცინაცია ბავშვობაში?
ბავშვობის ვაქცინაცია უზრუნველყოფს გრძელვადიან დაცვას ინფექციების და მათი გართულებებისგან.
ვაქცინაციის შემცირება წარმოადგენს სერიოზულ საფრთხეს საზოგადოებრივი ჯანმრთელობისთვის. ინფექციების დაბრუნება ნიშნავს არა მხოლოდ დაავადებების ზრდას, არამედ მათი ნევროლოგიური გართულებების ზრდასაც.
ვაქცინაცია არის უსაფრთხო, ეფექტიანი და ეკონომიკურად გამართლებული ინტერვენცია, რომელიც იცავს არა მხოლოდ სიცოცხლეს, არამედ ნერვული სისტემის ჯანმრთელობას.
საზოგადოებრივი ჯანმრთელობისთვის მნიშვნელოვანია ვაქცინაციის პროგრამების მხარდაჭერა, საზოგადოების ინფორმირება და ნდობის შენარჩუნება. პრევენცია ყოველთვის უფრო ეფექტიანია, ვიდრე გართულებების მკურნალობა.
1. World Health Organization. Immunization coverage. Available at: https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/immunization-coverage