მთავარიUncategorizedივანე ჩხაიძე მშობლებს აფრთხილებს
ივანე ჩხაიძე მშობლებს აფრთხილებს
ყივანახველას შემთხვევების მატება და გამოტოვებული ვაქცინები: როგორ განვახორციელოთ დაგვიანებული ვაქცინაცია
საქართველოში ყივანახველას შემთხვევების რაოდენობა 2024 წელს მნიშვნელოვნად გაიზარდა, რაც დაკავშირებულია გამოტოვებულ ვაქცინებთან. ათასობით ბავშვი რჩება აუცრელი, რაც სერიოზულ საფრთხეს წარმოადგენს მათი ჯანმრთელობისთვის. სპეციალისტების აზრით, პანდემიის პერიოდში ვაქცინაციის განაკვეთი შემცირდა, რამაც გამოიწვია სხვადასხვა ვირუსული დაავადებების ზრდა, მათ შორის – ყივანახველა, წითელა, წითურა და ყბაყურა.
თუ თქვენი შვილი ვერ დაეწია ვაქცინაციის კალენდარს, ნუ ინერვიულებთ!
როგორც იაშვილის სახელობის ბავშვთა საავადმყოფოს სამედიცინო დირექტორი, პროფესორი ივანე ჩხაიძე აცხადებს, ვაქცინაციის გადაცილება არ ნიშნავს, რომ ამით აუცილებელია იმუნიზაცია უარყოფილი იყოს. პირიქით, ვაქცინაცია ყოველთვის შესაძლებელია, მიუხედავად იმისა, თუ რომელ ეტაპზე დარჩა ბავშვი ან ზრდასრული პირი ვაქცინაციის კალენდარში.
როგორ დავგეგმოთ დაგვიანებული ვაქცინაცია?
იმისათვის, რომ ბავშვმა ან ოჯახის სხვა წევრმა მიიღოს გამოტოვებული ვაქცინები, მნიშვნელოვანია დროულად მიმართოთ იმუნიზაციის ექიმს. სპეციალისტი შეძლებს ინდივიდუალურად მოარგოს ვაქცინაციის კალენდარი და საჭირო ვაქცინები გაკეთდეს. თითქმის ყველა ვაქცინას გაკეთება შეიძლება მოგვიანებით, გამოტოვებული ვაქცინები კი შესაძლოა რამდენიმე სესიად გაკეთდეს.
რატომ არის მნიშვნელოვანია ვაქცინაციის გაკეთება?
ყივანახველას და სხვა ვირუსული დაავადებების გავრცელებამ შეიძლება გამოიწვიოს სერიოზული გართულებები, რომლებიც სიცოცხლისთვის საშიში იქნება. სწორედ ამიტომ, ვაქცინაცია არის მნიშვნელოვანი ნაბიჯი ბავშვების და საზოგადოებრივი ჯანმრთელობის დაცვის მიმართულებით.
ვაქცინაცია არასოდეს არის გვიან!
ვაქცინაცია მნიშვნელოვან როლს თამაშობს, რათა დაცული იყოს ბავშვები ყივანახველას, წითელას, წითურასა და ყბაყურას გამომწვევი ვირუსებისგან. არ აქვს მნიშვნელობა, თუ რამდენი დრო გავიდა ვაქცინაციის კალენდარიდან, აუცილებელია სერიოზულად მოეკიდოთ იმუნიზაციის პროცესს.
საუბარია მთელ ოჯახზე – ვაქცინაცია არ არის მხოლოდ ბავშვებისთვის!
თუ თქვენმა შვილმა ან ოჯახის სხვა წევრმა გამოტოვა ვაქცინაცია, ნუ დაუშვებთ იმას, რომ ჯანმრთელობის რისკი გაიზრდება. დროული მოქმედებით შესაძლებელია ყველა გამოტოვებული ვაქცინის ჩატარება, რაც მნიშვნელოვნად შეამცირებს სერიოზულ დაავადებათა განვითარების ალბათობას.
დროული ვაქცინაცია: როგორ და სად?
თქვენ შეგიძლიათ მიმართოთ ვაქცინაციის კაბინეტს, სადაც სპეციალისტები დაგეხმარებიან თქვენს შვილსა და ოჯახის სხვა წევრებს.
"ცეცხლოვანი ბურთი" - დედამიწის ატმოსფეროს ასტეროიდი შეეჯახა
ნუ გადადებთ თქვენი ოჯახის ჯანმრთელობას!
თქვენი შვილი ან ოჯახის სხვა წევრი შეიძლება იყოს იმუნიზაციის აუცილებელი სარეაბილიტაციო ეტაპზე. მიმართეთ ვაქცინაციის კაბინეტს და მიიღეთ საჭირო ვაქცინები და შანსი, რომ თავიდან აიცილოთ დაავადებების რისკები. როდესაც ვაქცინაციის დრო მოვა, ნუ დაკარგავთ შანსს.