მთავარიშენი ექიმიB ჰეპატიტის მართვის სახელმწიფო პროგრამის ფარგლებში მედიკამენტოზური მკურნალობა უახლოეს დღეებში დაიწყება
B ჰეპატიტის მართვის სახელმწიფო პროგრამის ფარგლებში მედიკამენტოზური მკურნალობა უახლოეს დღეებში დაიწყება
B ჰეპატიტის მართვის სახელმწიფო პროგრამის ფარგლებში მედიკამენტოზური მკურნალობა უახლოეს დღეებში დაიწყება.
B ჰეპატიტის მართვის სახელმწიფო პროგრამა საქართველოში ოფიციალურად დაიწყო 2024 წლის ივნისში.
მედიკამენტები უკვე ჩამოსულია საქართველოში, ხოლო მათი დარიგება უახლოეს მომავალში დაიწყება.
B ჰეპატიტის მკურნალობა – სახელმწიფო პროგრამის ფარგლებში
B ჰეპატიტი საქართველოში ერთ-ერთ გავრცელებულ ინფექციურ დაავადებად რჩება, ამიტომ B ჰეპატიტის მართვის სახელმწიფო პროგრამა გახდა უმნიშვნელოვანესი ნაბიჯი ქვეყანაში დაავადების ეფექტური მკურნალობისთვის. პროგრამის მიზანია პაციენტების უფასოდ მკურნალობაა და მდგომარეობის მონიტორინგი. აღნიშნული პროგრამა საშუალებას აძლევს პაციენტებს გაიარონ სკრინინგი, ჩაიტარონ  დიაგნოსტიკური გამოკვლევები და მიიღონ მედიკამენტოზური მკურნალობა სრულიად უფასოდ.
15-ზე მეტი დაწესებულება ჩართული პროგრამაში
B ჰეპატიტის მართვის პროგრამა მოიცავს 15-ზე მეტ კლინიკას, სადაც პაციენტები შეძლებენ ჩაიტარონ როგორც დიაგნოსტიკური კვლევები, ასევე მკურნალობა. სახელმწიფო სრულად ანაზღაურებს პაციენტებს კვლევების საფასურს, რაც გულისხმობს B ჰეპატიტის სკრინინგისა და მკურნალობისთვის აუცილებელი კვლევების დაფინანსებას.
მედიკამენტების მიწოდება და ლოგისტიკური ღონისძიებები
B ჰეპატიტის სამკურნალო მედიკამენტები უკვე ჩამოიტანეს საქართველოში და ახლა მიმდინარეობს მათი ლოგისტიკური განაწილება სერვისის მიმწოდებელ დაწესებულებებში. მედიკამენტოზური მკურნალობის დაწყება უახლოეს დღეებში იგეგმება, რაც მნიშვნელოვნად გააუმჯობესებს პაციენტების ჯანმრთელობის მდგომარეობას.
რა სარგებელი მოაქვს პროგრამას?
პროგრამა მნიშვნელოვნად გააუმჯობესებს B ჰეპატიტის მკურნალობას საქართველოში. უსასყიდლოდ გადაცემული მედიკამენტები და უფასო კვლევები საყოველთაო ხელმისაწვდომობას უზრუნველყოფს და ამით დაავადების მართვის პროცესს ყველაზე ეფექტურს გახდისა.
რას ნიშნავს ეს პაციენტებისთვის?
B ჰეპატიტის სამკურნალო მედიკამენტები და დიაგნოსტიკური გამოკვლევები პაციენტებისთვის სრულიად უფასო იქნება, რაც უპრეცედენტო შესაძლებლობას მისცემს მათ ეფექტური მკურნალობისა და ჯანმრთელობის მონიტორინგის მიღებაში. პროგრამა საშუალებას იძლევა, იმკურნალონ ისეთმა პაციენტებმა, რომლებსაც აღარ ექნებათ ბარიერი მედიკამენტებზე ან კვლევებზე.
B ჰეპატიტის მართვის სახელმწიფო პროგრამა წარმოადგენს მნიშვნელოვან ინიციატივას, რომელიც არა მხოლოდ დაავადების კონტროლს უწყობს ხელს, არამედ ხელს უწყობს პაციენტების ჯანმრთელობას. დაიცავით თქვენი ჯანმრთელობა და  მიმართეთ კლინიკებს.B ჰეპატიტის მართვის პროგრამაში 15-ზე მეტი კლინიკაა ჩართული.