მთავარიშენი ექიმიგიორგი ფხაკაძე ამ პრობლემის შესახებ წლების წინ გვაფრთხილებდა - ახალი კვლევა ადასტურებს,...
გიორგი ფხაკაძე ამ პრობლემის შესახებ წლების წინ გვაფრთხილებდა – ახალი კვლევა ადასტურებს, რომ SARS-CoV-2-მა შესაძლოა გავლენა მოახდინოს მამაკაცის ნაყოფიერებაზე
ჯანდაცვის საერთაშორისო ექსპერტი, პროფესორი გიორგი ფხაკაძე ამ პრობლემის შესახებ წლების წინ გვაფრთხილებდა – ახალი კვლევა ადასტურებს, რომ SARS-CoV-2-მა შესაძლოა გავლენა მოახდინოს მამაკაცის ნაყოფიერებაზე
ახალი კვლევა ადასტურებს, რომ SARS-CoV-2-მა შესაძლოა გავლენა მოახდინოს მამაკაცის ნაყოფიერებაზე
„ამ პრობლემის შესახებ წლების წინ ვაფრთხილებდი: ახალი კვლევა ადასტურებს, რომ SARS-CoV-2-მა შესაძლოა გავლენა მოახდინოს მამაკაცის ნაყოფიერებაზე.
უახლესმა კვლევამ გამოავლინა შემაშფოთებელი შედეგები: SARS-CoV-2, ვირუსი, რომელიც იწვევს COVID-19-ს, მნიშვნელოვნად ამცირებს მამაკაცის ნაყოფიერებას სპერმის ხარისხისა და ტესტოსტერონის დონის შემცირებით.
კვლევამ აჩვენა, რომ ვირუსი მნიშვნელოვნად ამცირებს ეაკულატის მოცულობას, სპერმატოზოიდების რაოდენობას, კონცენტრაციას, სიცოცხლისუნარიანობას, ნორმალურ მორფოლოგიასა და საერთო და პროგრესულ მოძრობას. ეს აღმოჩენა ხაზს უსვამს ვირუსის გრძელვადიან გავლენას მამაკაცების ჯანმრთელობაზე.
აუცილებელია ვიყოთ ინფორმირებულნი ამ საკითხებთან დაკავშირებით, რათა უკეთ გავიგოთ COVID-19-ის გლობალური შედეგები.“ – ამბობს გიორგი ფხაკაძე.
I Was Warning About This Issue Years Ago: New Study Confirms SARS-CoV-2 Impacts Male Fertility
A recent study has revealed alarming findings: SARS-CoV-2, the virus responsible for COVID-19, can significantly impair male fertility by reducing semen quality and testosterone levels.
The virus has been shown to cause a substantial decrease in ejaculate volume, sperm count, concentration, viability, normal morphology, and both total and progressive motility. These findings highlight another critical aspect of the virus’s long-term health impacts, especially for men.
It’s essential to stay informed about these developments as the global community continues to understand the broader implications of COVID-19.