მთავარიშენი ექიმიკვლევა – ბავშვის IQ დამოკიდებულია დედის სისხლის ჯგუფზე
კვლევა – ბავშვის IQ დამოკიდებულია დედის სისხლის ჯგუფზე
ბავშვის შესაძლებლობების დაახლოებით 70% დედისგან არის გადაცემული და ისინი დიდწილად განისაზღვრება ქალის სისხლის ჯგუფის მიხედვით.
კვლევა აშშ-ს სტენფორდის უნივერსიტეტის გენეტიკოსებმა გამოაქვეყნეს. მათმა ნაშრომმა აჩვენა, რომ დედები, რომლებსაც აქვთ პირველი სისხლის ჯგუფი, უფრო მაღალი IQ-ის მქონე შვილებს აჩენენ.
მეცნიერებმა ახალი კვლევის შედეგად დაადგინეს, რომ ბავშვის ინტელექტუალური განვითარება შესაძლოა დამოკიდებული იყოს დედის სისხლის ჯგუფზე. ეს აღმოჩენა ხელს უწყობს იმ შიდა ფაქტორების უკეთ გაგებას, რომლებიც მჭიდროდ უკავშირდება ბავშვის IQ-ს და მის განვითარებას.
ამ კვლევაში ნათქვამია, რომ სისხლის ჯგუფები, რომლებიც უფრო მაღალი ინტელექტუალური შესაძლებლობების მქონე დედებისგან მოდის, შესაძლოა ბავშვების IQ-ს ზრდაში დაეხმაროს. მკვლევრები ასევე აღნიშნავენ, რომ სისხლის ჯგუფი მხოლოდ ერთი ელემენტია, რომელიც შეიძლება გავლენას ახდენდეს ბავშვის ინტელექტუალურ განვითარებაზე, ხოლო სხვა გენეტიკური და გარემოს ფაქტორები ასევე მნიშვნელოვან როლს თამაშობენ.
პირველი სისხლის ჯგუფის ქალების ბავშვებს აქვთ ინტელექტის მაღალი დონე. ეს გამოწვეულია იმით, რომ ასეთი დედებისთვის უფრო რთულია დაორსულება, რაც განაპირობებს უკეთესი ხარისხის ემბრიონების ბუნებრივ შერჩევას. მათი შვილები არა მხოლოდ უფრო ჭკვიანები არიან, არამედ აქვთ უფრო ძლიერი იმუნური სისტემა და ხშირად აჩვენებენ მოტორული კოორდინაციის მაღალ დონეს და აქვთ სხვადასხვა ნიჭი, მათ შორის კრეატიულობა და ინტელექტუალური შესაძლებლობები.
მეოთხე ჯგუფის სისხლის მქონე ქალები ყველაზე ხშირად აჩენენ სპორტსმენებს, ამ ჯგუფის სისხლი ითვლება “ყველაზე ახალგაზრდა” და უიშვიათესად. სისხლის მესამე ჯგუფის მქონე დედების შთამომავლები უფრო შემოქმედებითად არიან განვითარებულნი, მათი შვილები ხშირად ხდებიან მხატვრები და პოეტები.