მთავარიშენი ექიმი​რა იწვევს სმენის დარღვევას ბავშვებში, რას უნდა მივაქციოთ ყურადღება? - სმენის...
​რა იწვევს სმენის დარღვევას ბავშვებში, რას უნდა მივაქციოთ ყურადღება? – სმენის დარღვევის მიზეზები
​რა იწვევს სმენის დარღვევას ბავშვებში? სმენის დარღვევის მიზეზები
ბავშვებში სმენის დარღვევის პრობლემები ხშირად მშობლების ყურადღების მიღმა რჩება.
სმენის დარღვევის მიზეზები ბავშვებში
1. თანდაყოლილი სმენის დარღვევები:
სმენის დარღვევები ბავშვების ჩასახვისას, შეიძლება, იყოს თანდაყოლილი, რაც დაკავშირებულია დედის ორსულობის პერიოდში მიღებულ მედიკამენტებთან, ინფექციურ დაავადებებსა და ნაყოფის მუცლადყოფნის დროს დაინფიცირებასთან. ასეთ შემთხვევებში, შესაძლოა, ბავშვი, დაიბადოს სმენის სრული დაკარგვით სმენის დაქვეითებით.
2. შეძენილი სმენის დარღვევები:
შედეგად, სმენის დაკარგვა შესაძლებელია განვითარდეს დაბადების შემდეგ. ეს შეიძლება იყოს მწვავე, ქრონიკული, შექცევადი ან შეუქცევადი. მწვავე დარღვევების მიზეზებია ყურში უცხო სხეული, გოგირდის საცობი ან ცხვირ-ხახაში მიმდინარე ანთებითი პროცესები. ქრონიკული სმენის დაქვეითების ხშირი მიზეზებია ცხვირ-ხახის ადენოიდების ჰიპერპლაზია ან მაღალი ალერგიული ფონი, რაც სითხის დაგროვებას და ქრონიკულ ექსუდაციურ ოტიტს იწვევს.
3. ტრავმები და ინფექციები:
ყურის ან თავის ტრავმები, მორეციდივე შუა ყურის ანთებები და ინფექციური დაავადებები ასევე შეიძლება გახდეს სმენის დაქვეითების მიზეზი. ამ პროცესების დროს სმენის ნერვის დაზიანება შეიძლება იყოს სირთულეების მიზეზი, რაც ხშირად განუკურნებელია.
როგორ უნდა გამოვავლინოთ სმენის დარღვევები?
1. ბავშვის სმენის რეაქცია:
ბავშვი დაახლოებით 4 თვის ასაკში უნდა რეაგირებდეს მშობლის ხმაზე და ხმაურზე, უნდა გაიხედოს იმ მიმართულებით, საიდანაც მოდის ხმა. 1.5 წლიდან ბავშვი უნდა ცდილობდეს მარტივი სიტყვების წარმოთქმას. თუ ასეთი რეაქციები არ აღინიშნება ან მეტყველების დაწყება შეფერხებულია, მშობელმა უნდა იმსჯელოს სმენის დაქვეითების შესაძლო არსებობაზე.
2. სმენის დარღვევის ნიშნები:
თუ ბავშვი ლაპარაკისას ხშირად ითხოვს ნათქვამის გამეორებას, ახლოს მიდის საუბრის დროს ან ტელევიზორს უსმენს ხმამაღლა, ეს შეიძლება იყოს სმენის დარღვევის ნიშანი.
როგორ უნდა ავიცილოთ სმენის დარღვევის თავიდან აცილება?
1. პრევენციული ზომები:
ორსულობის პერიოდში დედამ უნდა დაიცვას თავი ინფექციური დაავადებებისგან და არ უნდა მიიღოს თვითნებურად მედიკამენტები. ახალშობილის რეგულარული სკრინინგი და ბავშვის გეგმიური ვაქცინაცია ასევე მნიშვნელოვანია სმენის დარღვევების პრევენციისთვის. შუა ყურის მორეციდივე ინფექციების დროს დროულად მიმართეთ ექიმს.
პომიდვრის წვენი სალმონელას საშიშ ბაქტერიებს ხოცავს - ახალი კვლევა
2. სმენის დაცვა:
ყურსასმენების გადამეტებული მოხმარება, განსაკუთრებით ხანგრძლივად ხმამაღალი მუსიკის მოსმენა, არის სმენის ნერვის დაზიანების რისკი. ასევე, ბავშვის თვითნებურად მკურნალობას უნდა მოარიდოთ, რადგან შეიძლება გამოიწვიოს სმენის ნერვის დაზიანება.
როდის უნდა მივმართოთ სპეციალისტს?
თუ შეამჩნევთ, რომ ბავშვის სმენა გაუარესდა ან სმენის დაქვეითების ნიშნებია, დროულად მიმართეთ სპეციალისტს. სმენის დარღვევის ადრეული გამოვლენა და მკურნალობა ეხმარება ბავშვს, რომ მაქსიმალურად ადაპტირდეს გარემოსთან.
ბავშვებში სმენის დარღვევების თავიდან აცილება და სწორი მართვა მნიშვნელოვან როლს თამაშობს ბავშვის განვითარებაში. მშობლები უნდა იყვნენ ყურადღებით და დროულად მიმართონ სპეციალისტს საჭიროების შემთხვევაში.