მთავარიშენი ექიმი6 პოპულარული მცენარეული დანამატი, რომლებიც დაკავშირებულია ღვიძლის პოტენციურ რისკებთან
6 პოპულარული მცენარეული დანამატი, რომლებიც დაკავშირებულია ღვიძლის პოტენციურ რისკებთან
მცენარეული დანამატები: როგორ უნდა გავუფრთხილდეთ ღვიძლს – 6 პოპულარული მცენარეული დანამატი, რომლებიც დაკავშირებულია ღვიძლის პოტენციურ რისკებთან
სამკურნალო მიზნებისთვის მცენარეები ათასობით წლის განმავლობაში გამოიყენება. მცენარეული დანამატები ბოლო დროს ძალიან პოპულარული გახდა ნაწილობრივ სოციალური მედიის პლატფორმის TikTok-ის გამო – მწვანე ჩაის ექსტრაქტი, აშვაგანდა, კურკუმა და სხვა მცენარეული პროდუქტები პოპულარობით სარგებლობენ. თუმცა, ნაადრევი რეკომენდაციები და სამედიცინო რჩევები შეიძლება ღვიძლის პრობლემების გამომწვევი იყოს.
მიჩიგანის უნივერსიტეტის კვლევამ აჩვენა, რომ ბოლო 30 დღის განმავლობაში, დაახლოებით 15.6 მილიონმა ამერიკელმა ზრდასრულმა, ანუ 5%-მა, მიიღო მინიმუმ ერთი მცენარეული დანამატი, რომელმაც შესაძლოა სერიოზული ზიანი მიაყენოს ღვიძლს. ამ კვლევის შედეგად, რომელიც გამოქვეყნდა ჟურნალში JAMA Network Open, გაირკვა, რომ ზოგიერთი მცენარეული დანამატი, როგორიცაა კურკუმა და მწვანე ჩაის ექსტრაქტი, შეიძლება ჰეპატოტოქსიური (ღვიძლის დაზიანების შემქმნელი) იყოს.
მცენარეული დანამატების გამოყენების სიფრთხილე
• მიუხედავად იმისა, რომ მცენარეული დანამატები ბუნებრივი წარმოშობისაა, ისინი მაინც არ საჭიროებენ აშშ-ს საკვები და მედიკამენტების ადმინისტრაციის (FDA) სავალდებულო დამტკიცებას, რაც ზღუდავს უსაფრთხოების გარანტიებს.
• შესაძლოა, მცენარეულმა დანამატებმა გამოიწვიონ გვერდითი მოვლენები და ურთიერთქმედება ქონდეთ სხვა მედიკამენტებთან. ამიტომ, მნიშვნელოვანია ექიმთან კონსულტაცია.
• სოციალური მედიის გავლენა ხშირად უსაფუძვლო რეკომენდაციებს ატარებს, რაც უნდა გახსოვდეთ, როდესაც იმედი გაქვთ მცენარეული დანამატების მიმართ.
როგორ უნდა შევამციროთ რისკები
1. კონსულტაცია ექიმთან: სანამ მცენარეულ დანამატებს დაიწყებთ, აუცილებლად გაესაუბრეთ თქვენი ჯანდაცვის სპეციალისტს, განსაკუთრებით მაშინ, თუ უკვე იღებთ მედიკამენტებს.
2. მუდმივი მონიტორინგი: რეგულარულად აკონტროლეთ თქვენი ჯანმრთელობის მდგომარეობა და ღვიძლის ფუნქცია, განსაკუთრებით თუ სხვადასხვა დანამატების მიღებას აპირებთ.
3. გააგრძელეთ კვლევა: გაეცანით დანამატების მიღების სარგებელს და პოტენციურ რისკებს, რათა უკეთ განსაზღვროთ, თუ რამდენად ღირს მათი გამოყენება.
მცენარეული დანამატები შეიძლება სასარგებლო იყოს, მაგრამ მათი გამოყენება სიფრთხილით უნდა მოხდეს. შეამოწმეთ თითოეული დანამატის სარგებლიანობა და შესაძლო რისკები, რათა არ მიაყენოთ ზიანი თქვენს ჯანმრთელობას. მოუსმინეთ ექიმის რჩევებს და იყავით ფრთხილად, რათა თავიდან აიცილოთ შესაძლო გართულებები და შეინარჩუნოთ კარგი ჯანმრთელობა.
ზრდის შეფერხება ბავშვთა ასაკში
კვლევა ახლახან გამოქვეყნდა ჟურნალში JAMA Network OpenTrusted Source.