მთავარიშენი ფიტნესიძლიერი სხეული ძლიერი გონების ტოლფასია - როდესაც ფიზიკურად თავს კარგად გრძნობთ, ეს...
ძლიერი სხეული ძლიერი გონების ტოლფასია – როდესაც ფიზიკურად თავს კარგად გრძნობთ, ეს თქვენს გონებაზეც აისახება
1. ძლიერი სხეული ძლიერი გონების ტოლფასია: როდესაც ფიზიკურად თავს კარგად გრძნობთ, ეს თქვენს გონებაზეც აისახება. სისტემატური ვარჯიში სტრესს ამცირებს, ძილს აუმჯობესებს და დეპრესიისა თუ შფოთვითი აშლილობის სიმპტომებსაც კი ებრძვის. გახდით საკუთარი თავის შედარებით მშვიდი და ბედნიერი ვერსია!
2. გარდერობის მეომარი: ფიტნესის მიზანი მხოლოდ კარგი ფიგურის ქონა არაა (თუმცა ესეც არ არის ცუდი მიზანი!). საკუთარ სხეულში თავი თავდაჯერებულადაც უნდა იგრძნოთ. ფიზიკური აქტივობა ჯანსაღი წონის შენარჩუნებასა და გაძლიერებაში გეხმარებათ, რათა სასურველი სამოსი ამაყად მოირგოთ.
3. ასაკი მხოლოდ ციფრებია: ფიტნესი ახალგაზრდობის შესანარჩუნებელი ჯადოსნური ელექსირია (მაგრამ, ზღაპრული ელექსირებისგან განსხვავებით, საეჭვო გემო არ აქვს!). ის თქვენს ძვლებსა და კუნთებს აძლიერებს, წონასწორობასა და კოორდინაციას აუმჯობესებს და აქტიურად და დამოუკიდებლად ცხოვრების ხანგრძლივობას ზრდის. დაფიქრდით წინ რამდენი დაუვიწყარი თავგადასავალი გელით!
4. შემოუერთდით ფიტ-ოჯახს: აუცილებელი არ არის, მხოლოდ ივარჯიშოთ. ჯგუფური ფიტნეს გაკვეთილები და სპორტულ გუნდში გაწევრიანება ახალი ადამიანების გაცნობის, მეგობრების შეძენისა და თამაშ-თამაშში სხეულის შეცვლის გადასარევი გზაა!
5. ჯანდაცვის გმირი: მოსახლეობა, რომელიც კარგ ფიზიკურ ფორმაშია, უფრო ჯანმრთელიცაა! ფიზიკური აქტივობა ისეთი ქრონიკული დაავადებების გაჩენის რისკს ამცირებს, როგორიცაა გულის დაავადებები და დიაბეტი. ეს, საპასუხოდ, ჯანდაცვის სისტემაზე წნეხს ამცირებს. ყველა მოგებულია!
6. პროდუქტიულობის მამოძრავებელი ძალა: როდესაც კარგ ფიზიკურ ფორმაში ხართ, სამსახურში კონცენტრირება და პროდუქტიულობა იმდენად აღარ გიჭირთ. ეს უფრო ბედნიერ და ჯანსაღ სამუშაო ადგილს უზრუნველყოფს და ეკონომიკასაც წაადგება – ყველა მოგებულია!
7. დაივიწყეთ გონებრივი გადაღლილობა: კვლევები გვიჩვენებს, რომ ვარჯიში გონების მუშაობასა და კოგნიტურ ფუნქციას აუმჯობესებს. ჭკვიანი და გონებამახვილი მოსახლეობა მეტად ინოვაციურ და დინამიურ სოციუმს ნიშნავს. დროა კრეატიულ ტალღაზე დადგეთ!
8. ბედნიერი პლანეტა, ბედნიერი ხალხი: ფიტნესი დროის გარეთ გატარებას ახალისებს, რაც როგორც ფიზიკური, ისე მენტალური ჯანმრთელობისთვის არის სასარგებლო. ჯანმრთელი და ბედნიერი მოსახლეობა გარემოზე კიდევ უფრო ზრუნავს – ჩვენი პლანეტისთვის გადასარევი ამბავია!
9. ფიტნესით კაშკაშა მომავალს ქმნით: როდესაც ბავშვები ხედავენ, რომ უფროსები ფიტნესს პრიორიტეტად მიიჩნევენ, თვითონაც ასე მოიქცევიან. ფიტნესს თუ კულტურის ნაწილად აქცევთ, მომავალი თაობებისთვის უფრო ჯანსაღ და ბედნიერ მომავალს უზრუნველყოფთ! რაღას ელოდებით?
10. ფიტნესი ბავშვებში ჭარბწონიანობას ებრძვის: სისტემატური ფიზიკური აქტივობა ბავშვებს ჯანსაღი წონის შენარჩუნებაში ეხმარება და ბავშვთა ჭარბწონიანობას და მასთან დაკავშირებულ გართულებებს ებრძვის.
11. ფიტნესის როლი სტრესისგან დაცლასა და ემოციურ კეთილდღეობაში: ფიზიკური აქტივობა ბავშვებში სტრესის, შფოთვისა და დეპრესიის მართვის შესანიშნავი გზაა. ის ხასიათის გაუმჯობესებაში ეხმარებათ, უკეთესად ძილს უწყობს ხელს და ცხოვრებაზე უკეთეს შეხედულებას უქმნით.
12. ფიტნესი ჯგუფურ მუშაობასა და სოციალურ უნარებს ავითარებს: გუნდური სპორტის სახეობები და ჯგუფური ფიტნეს გაკვეთილები ისეთ სასარგებლო სოციალურ უნარებს გასწავლით, როგორებიცაა: კომუნიკაცია, შეთანხმებულად მუშაობა და სპორტული ოსტატობა.
13. გახდით სხვების მაგალითი: ბავშვები რასაც ხედავენ, იმას იმეორებენ. ფიტნესი თქვენი ცხოვრების ნაწილი გახადეთ, თუნდაც ყოველდღიური სეირნობის ან იოგის სახით. თქვენს შვილებს დაანახეთ, რომ ჯანმრთელობა პრიორიტეტულია.
14. არჩევანში მხარი დაუჭირეთ: თქვენს შვილებს ფიტნესში გზის თავად გაკვალვის საშუალება მიეცით. ნება მიეცით იპოვონ ისეთი აქტივობები, რაც სიამოვნებას ანიჭებთ, იქნება ეს ცეკვა, ცურვა, თუ საბრძოლო ხელოვნება. მოტივაციას ენთუზიაზმი გაუღვივებთ.
15. მხოლოდ ფიტნესზე კი არა, გართობაზეც იფიქრეთ: ვარჯიში სასჯელს არ უნდა ჰგავდეს. უპირატესობა სიამოვნების მომგვრელ და მიმზიდველ აქტივობებს მიანიჭეთ. პარკები დაათვალიერეთ, გორგოლაჭებზე დადექით, ან ოჯახთან ერთად ველოსიპედით ისეირნეთ. ვარჯიში თავგადასავლად აქციეთ!
16. აღნიშნეთ წინსვლა და არა სრულყოფილება: რეგრესმა ან შედეგების დაუყოვნებლივ ვერდანახვამ არ შეგაშინოთ. ბავშვის ძალისხმევა და უმცირესი წინსვლაც კი აღსანიშნავია. მისთვის ახალი აქტივობის მოსინჯვისთვის შექება ან მიზნის მიღწევისთვის სტიკერებით დაჯილდოებაც ბევრს ნიშნავს.
17. გახდით თქვენი შვილის გულშემატკივარი: მისი უდიდესი მხარდამჭერი იყავით! ვარჯიშის დროს წაახალისეთ, თამაშებზე უგულშემატკივრეთ და მიღწევები ერთად აღნიშნეთ. თქვენი პოზიტიური ენერგია მის თავდაჯერებულობაზე აისახება და მოტივაციას შეუნარჩუნებს.
ბენეფიციარებს გლაუკომის, ფილტვის, ფარისებრი ჯირკვლის ქრონიკული დაავადებების, „ტიპი 2“ დიაბეტის, გულ-სისხლძარღვთა, პარკინსონისა და ეპილეფსიის მედიკამენტები მთელი წლის განმავლობაში დაუფინანსდებათ