მთავარირჩევებიროგორ დავიცვათ თავი ძლიერი თოვლის დროს, სახლის სახურავების ჩამონგრევისგან - უსაფრთხოების რეკომენდაციები
როგორ დავიცვათ თავი ძლიერი თოვლის დროს, სახლის სახურავების ჩამონგრევისგან – უსაფრთხოების რეკომენდაციები
ბოლო დღეებში საქართველოში განსაკუთრებით მკაცრი ზამთარი დადგა – სოფლებში თოვლის საფარმა 2 მეტრს მიაღწია, რამაც სახლების სახურავების ჩამონგრევა გამოიწვია. ასეთ ექსტრემალურ პირობებში მნიშვნელოვანია უსაფრთხოების ზომების დაცვა, რათა თავიდან ავიცილოთ სახლების დაზიანება, რომ ადამიანთა ჯანმრთელობას საფრთხე არ შეექმნას.
რა უნდა გავაკეთოთ სახურავის ჩამონგრევის თავიდან ასაცილებლად?
თოვლის დროული გაწმენდა – თოვლის მძიმე საფარის დაგროვების თავიდან ასაცილებლად, აუცილებელია სახურავიდან თოვლის მოცილება.
⚠️ მნიშვნელოვანია:
გამოიყენეთ გრძელი ჯოხი ან სპეციალური სახურავის საწმენდი ხელსაწყო.ნუ გახვალთ სახურავზე სრიალის რისკის გამო – შეეცადეთ მიწიდან გაწმინდოთ.
თუ თოვლი უკვე ძალიან დაგროვდა, პროფესიონალების დახმარება სჯობს.
ცივი ჰაერის ბარიერების შექმნა – სახურავზე თბილი ჰაერის დაგროვებამ შეიძლება თოვლი ნაწილობრივ გაადნოს და შემდეგ ხელახლა გააყინოს, რაც კონსტრუქციას ასუსტებს. იზოლაციის გაუმჯობესება ამ პრობლემას შეამცირებს.
ხის კონსტრუქციების გამაგრება – თუ სახურავი ძველია, აუცილებელია მისი გამაგრება დამატებითი საყრდენებით.
წყალგამძლე მასალების გამოყენება – თუ სახურავის რეკონსტრუქცია იგეგმება, უმჯობესია ისეთი მასალები გამოვიყენოთ, რომლებიც სიცივეს და ნესტს უკეთ უძლებს...ვრცლად
ჩვენთან რომ კარგი უნივერსიტეტების კურსდამთავრებულები მოდიან, არამარტო დოკუმენტის წერა არ შეუძლიათ, დაწერილ დოკუმენტსაც კი ვერ კითხულობენ…” - პავლე მგელაძე