მთავარირჩევებიექიმითუ ალერგიული ხართ კოღოს ნაკბენის მიმართ
თუ ალერგიული ხართ კოღოს ნაკბენის მიმართ
ზაფხულის სეზონზე ბევრ ადამიანს აწუხებს კოღოს ნაკბენი. მათი ნაკბენი შეიცავს ცილას, რომელიც ხელს უშლის სისხლის შედედებას. ის უცხოა ადამიანის ორგანიზმისთვის, ამიტომ იწვევს იმუნური სისტემის რეაქციას.
ვის უფრო მეტად განუვითარდება ალერგია კოღოს ნაკბენის მიმართ?
მაღალი რისკია:
ბავშვებში;
მოზარდებში, რომლებიც პირველად სტუმრობენ მწერების ახალი სახეობის ტერიტორიას;
მასტოციტოზის მქონე პაციენტებში, ეს არის იშვიათი დაავადება, რომლის დროსაც ალერგიის მედიატორების შემცველი მასტოციტები გროვდება სხვადასხვა ორგანოებსა და ქსოვილებში.
შეიძლება თუ არა ალერგია სიცოცხლისთვის საშიში იყოს?
ეს შესაძლებელია. ზოგჯერ ვითარდება ანაფილაქსია – საშიში მდგომარეობა, რომელიც საფრთხეს უქმნის სიცოცხლეს. საბედნიეროდ, ეს განსაკუთრებული შემთხვევებია. მწერების ნაკბენმა შეიძლება გამოიწვიოს სიკვდილი: ისინი ატარებენ საშიში დაავადებების პათოგენებს, როგორიცაა მალარია და ცხელება. მაგრამ მას არანაირი კავშირი არ აქვს ალერგიასთან.
შესაძლებელია თუ არა წინასწარ ვიცოდეთ ალერგიის შესახებ
წინასწარმეტყველება არ არის შესაძლებელი. ამ დრომდე ცნობილია ამ მწერების ნერწყვის ცილების მხოლოდ ნაწილის სტრუქტურა და დიაგნოსტიკური პანელები მხოლოდ კვლევებში გამოიყენებოდა. ამიტომ ალერგიის შესახებ შეგიძლიათ გაიგოთ მხოლოდ მაშინ, როდესაც ნაკბენზე უცნაური რეაქცია გაქვთ: მასიური შეშუპება და აუტანელი ქავილი დაზიანებულ მიდამოში.
როგორ გაიგოთ, რომ ალერგია გაქვთ
ალერგიული რეაქციის განვითარების შესახებ ამბობენ:
შეშუპება და სიცხე;
წითელი ბუშტუკები – ჭინჭრის ციება ;
ზოგჯერ შეშუპებული ლიმფური კვანძები.
უარეს შემთხვევაში ვითარდება ანაფილაქსია, რომელიც შეიძლება ფატალურად დამთავრდეს.
ნაკბენის ალერგიის კიდევ ერთი ვარიანტია სკიტერის სინდრომი. ეს იშვიათი ანთებითი რეაქცია მოიცავს:
ნაკბენის ადგილის ძლიერ შეშუპებას;
ცხელება ამ მიდამოში;
ტემპერატურის მომატება 38 გრადუსამდე რამდენიმე დღის განმავლობაში;
გამაღიზიანებელი ქავილი;
ტკივილი;
ზოგჯერ ღებინება.
როგორ გავუმკლავდეთ კოღოს ნაკბენით გამოწვეულ ალერგიას
გარდა ზემოთ ჩამოთვლილი სიტუაციებისა, ნაკბენები პრაქტიკულად უვნებელია. მკურნალობის პროცესს ადამიანები სახლშიც გადიან. მდგომარეობის შესამსუბუქებლად:
დაიბანეთ ნაკბენები საპნით და წყლით;წაისვით ყინული სხეულის დაზიანებულ ადგილზე შეშუპების შესამცირებლად;საჭიროების შემთხვევაში, გამოიყენეთ კრემი სტეროიდებზე (მომეტაზონი ან სხვა) ან დალიეთ ანტიჰისტამინური საშუალებები, როგორიცაა ქლოროპირამინი ან ცეტირიზინი.