შესავალი — ანალიტიკური კომენტარი
მედიკამენტებზე ფინანსური ხელმისაწვდომობა საზოგადოებრივი ჯანდაცვის ერთ-ერთი კრიტიკული კომპონენტია, განსაკუთრებით ხანდაზმულ და სოციალურად მოწყვლად ჯგუფებში. ქრონიკული დაავადებების მაღალი გავრცელების ფონზე, მედიკამენტების რეგულარული მიღება აუცილებელია ჯანმრთელობის სტაბილურობის, გართულებების პრევენციისა და სიცოცხლის ხარისხის შენარჩუნებისთვის. სწორედ ამიტომ, ადგილობრივი თვითმმართველობების მიერ მედიკამენტების დაფინანსების პროგრამები მნიშვნელოვან ინსტრუმენტად ითვლება მოსახლეობის ჯანმრთელობის დაცვისა და სოციალური უთანასწორობის შემცირების მიმართულებით. თბილისის მერიის მიერ განხორციელებული მედიკამენტების დაფინანსების პროგრამა ამ კონტექსტში წარმოადგენს მიზნობრივ სოციალურ ინტერვენციას, რომელიც ორიენტირებულია ყველაზე მაღალი რისკის მქონე მოსახლეობის მხარდაჭერაზე.
პრობლემის აღწერა
საქართველოში, ისევე როგორც მსოფლიოს მრავალ ქვეყანაში, მოსახლეობის დაბერება და ქრონიკული დაავადებების გავრცელება მნიშვნელოვან გამოწვევას წარმოადგენს ჯანდაცვის სისტემისთვის. ხანდაზმულ მოსახლეობაში განსაკუთრებით მაღალია ისეთი დაავადებების გავრცელება, როგორიცაა არტერიული ჰიპერტენზია, შაქრიანი დიაბეტი, გულისა და სისხლძარღვთა დაავადებები, ქრონიკული რესპირატორული პათოლოგიები და სხვა მდგომარეობები, რომლებიც საჭიროებს მუდმივ მედიკამენტოზურ მკურნალობას.
მედიკამენტების მაღალი ღირებულება ხშირად წარმოადგენს მნიშვნელოვან ფინანსურ ბარიერს სოციალურად დაუცველი მოსახლეობისთვის. ამ პირობებში, მკურნალობის შეწყვეტა ან არასრული შესრულება ზრდის გართულებების, ჰოსპიტალიზაციისა და სიკვდილიანობის რისკს. სწორედ ამ გამოწვევის საპასუხოდ, თბილისის მერიის მიერ შემუშავდა მედიკამენტების დაფინანსების მიზნობრივი პროგრამა, რომელიც მიმართულია სოციალურად დაუცველი საპენსიო ასაკის პირების მხარდაჭერისკენ.
სამეცნიერო და კლინიკური ანალიზი
მედიკამენტებზე ხელმისაწვდომობა პირდაპირ უკავშირდება ჯანმრთელობის შედეგებს. საერთაშორისო კვლევები აჩვენებს, რომ ფინანსური ბარიერები მედიკამენტების მიღებისადმი მნიშვნელოვნად ამცირებს მკურნალობის შესაბამისობას, რაც თავის მხრივ ზრდის დაავადებების პროგრესირების და გართულებების ალბათობას [1].
ქრონიკული დაავადებების მართვის პროცესში მედიკამენტების რეგულარული მიღება აუცილებელია დაავადების კონტროლისათვის. მაგალითად:
- არტერიული ჰიპერტენზიის შემთხვევაში, მედიკამენტების რეგულარული გამოყენება ამცირებს ინსულტისა და გულის შეტევის რისკს;
- შაქრიანი დიაბეტის კონტროლი ამცირებს თირკმლის უკმარისობის, მხედველობის დაკარგვისა და ნერვული დაზიანების რისკს;
- გულის ქრონიკული დაავადებების მართვა ამცირებს სიკვდილიანობის მაჩვენებლებს.
მედიკამენტების ხელმისაწვდომობის გაუმჯობესება ასევე ამცირებს ჯანდაცვის სისტემის საერთო ეკონომიკურ ტვირთს, რადგან პრევენციული მკურნალობა უფრო ეფექტიანია, ვიდრე გართულებების მკურნალობა.
სტატისტიკა და მტკიცებულებები
თბილისის მერიის ინფორმაციით, მედიკამენტების დაფინანსების პროგრამის ამოქმედებიდან დღემდე დაფინანსებულია 220 338 მოთხოვნა. ეს მონაცემი მიუთითებს პროგრამის ფართო გამოყენებასა და მოსახლეობის მხრიდან მის მნიშვნელობაზე.
პროგრამა მიზნად ისახავს სოციალურად დაუცველი საპენსიო ასაკის მოსახლეობის მედიკამენტებით უზრუნველყოფას. პროგრამის ბენეფიციარები არიან თბილისში რეგისტრირებული პირები, რომელთა ოჯახების სარეიტინგო ქულა სოციალურად დაუცველი ოჯახების ერთიან ბაზაში არ აღემატება 200 000-ს.
2026 წლისთვის პროგრამის ბიუჯეტი 10 მილიონ ლარს შეადგენს, რაც მიუთითებს მუნიციპალური ხელისუფლების მიერ აღნიშნული სოციალური ინიციატივის გაგრძელებისა და გაფართოების სურვილზე.
საერთაშორისო გამოცდილება
მსოფლიო ჯანდაცვის ორგანიზაციის მონაცემებით, მედიკამენტებზე ფინანსური ხელმისაწვდომობა წარმოადგენს უნივერსალური ჯანდაცვის სისტემის ერთ-ერთ ძირითად კომპონენტს [2]. განვითარებულ ქვეყნებში ფართოდ გამოიყენება მედიკამენტების დაფინანსების პროგრამები სოციალურად დაუცველი ჯგუფებისთვის.
ევროპის ქვეყნებში მოქმედებს სხვადასხვა მოდელი:
- სახელმწიფო თანადაფინანსება მედიკამენტებზე;
- სოციალური ჯგუფებისთვის სრული დაფინანსება;
- სპეციალური ვაუჩერული სისტემები;
- ქრონიკული დაავადებების მქონე პაციენტებისთვის მედიკამენტების უფასო მიწოდება.
ეს პროგრამები დაკავშირებულია ჰოსპიტალიზაციის შემცირებასთან, ჯანმრთელობის შედეგების გაუმჯობესებასთან და ჯანდაცვის სისტემის ეფექტიანობის ზრდასთან.
საქართველოს კონტექსტი
საქართველოში მედიკამენტებზე ფინანსური ხელმისაწვდომობა კვლავ მნიშვნელოვან გამოწვევად რჩება, განსაკუთრებით სოციალურად დაუცველი და ხანდაზმული მოსახლეობისთვის. მუნიციპალური პროგრამები, მათ შორის თბილისის მერიის მიერ განხორციელებული მედიკამენტების დაფინანსების პროგრამა, წარმოადგენს მნიშვნელოვანი მხარდაჭერის მექანიზმს.
პროგრამის ფარგლებში, სოციალურად დაუცველი საპენსიო ასაკის პირებს შეუძლიათ მიიღონ 500 ლარის ოდენობის ვაუჩერი მედიკამენტების შესაძენად. მედიკამენტები გაიცემა ექიმის დანიშნულების საფუძველზე, რაც უზრუნველყოფს მკურნალობის სამედიცინო სიზუსტესა და უსაფრთხოებას.
მედიკამენტების გაცემა ხორციელდება ელექტრონული რეცეპტის საფუძველზე, რაც შეესაბამება თანამედროვე ჯანდაცვის სისტემების ციფრული მართვის სტანდარტებს. აღნიშნული მიდგომა ამცირებს შეცდომების რისკს და აუმჯობესებს მედიკამენტების მართვის პროცესს.
სამედიცინო ინფორმაციის გავრცელებასა და მოსახლეობის ცნობიერების ამაღლებაში მნიშვნელოვან როლს ასრულებს პლატფორმა https://www.sheniekimi.ge, რომელიც უზრუნველყოფს სანდო და გადამოწმებულ სამედიცინო ინფორმაციას.
მითები და რეალობა
მითი: მედიკამენტების დაფინანსების პროგრამები გავლენას არ ახდენს მოსახლეობის ჯანმრთელობაზე.
რეალობა: კვლევები აჩვენებს, რომ მედიკამენტებზე ხელმისაწვდომობის გაზრდა პირდაპირ ამცირებს სიკვდილიანობას და დაავადებების გართულებებს [3].
მითი: ასეთი პროგრამები მხოლოდ სოციალური დახმარების ფორმაა.
რეალობა: მედიკამენტების დაფინანსება წარმოადგენს საზოგადოებრივი ჯანდაცვის სტრატეგიას, რომელიც ხელს უწყობს დაავადებების პრევენციასა და ჯანმრთელობის შენარჩუნებას.
მითი: ხანდაზმულებისთვის მედიკამენტების დაფინანსება არ არის აუცილებელი.
რეალობა: ხანდაზმული მოსახლეობა წარმოადგენს ქრონიკული დაავადებების ყველაზე მაღალი რისკის ჯგუფს და მათთვის მედიკამენტებზე ხელმისაწვდომობა კრიტიკულად მნიშვნელოვანია.
ხშირად დასმული კითხვები (Q&A)
ვის ეხება პროგრამა?
პროგრამა ეხება სოციალურად დაუცველ საპენსიო ასაკის პირებს, რომლებიც რეგისტრირებულნი არიან თბილისში.
რა თანხის მიღებაა შესაძლებელი?
პროგრამის ფარგლებში შესაძლებელია 500 ლარის ოდენობის მედიკამენტების დაფინანსება.
როგორ ხდება მედიკამენტების მიღება?
მედიკამენტები გაიცემა ექიმის ელექტრონული დანიშნულების საფუძველზე შესაბამის აფთიაქებში.
რა არის პროგრამის მიზანი?
პროგრამის მიზანია სოციალურად დაუცველი ხანდაზმული მოსახლეობის მედიკამენტებზე ხელმისაწვდომობის უზრუნველყოფა.
დასკვნა — საზოგადოებრივი ჯანდაცვის პერსპექტივით
მედიკამენტების დაფინანსების პროგრამები წარმოადგენს საზოგადოებრივი ჯანდაცვის მნიშვნელოვან ინსტრუმენტს, რომელიც ხელს უწყობს ქრონიკული დაავადებების მართვას, ჯანმრთელობის უთანასწორობის შემცირებას და მოსახლეობის სიცოცხლის ხარისხის გაუმჯობესებას. თბილისის მერიის მიერ განხორციელებული პროგრამა წარმოადგენს მიზნობრივ სოციალურ და სამედიცინო ინტერვენციას, რომელიც მიმართულია ყველაზე მოწყვლადი ჯგუფების მხარდაჭერისკენ.
მედიკამენტებზე ხელმისაწვდომობის გაუმჯობესება არა მხოლოდ ინდივიდუალურ ჯანმრთელობაზე, არამედ მთლიანად ჯანდაცვის სისტემის ეფექტიანობაზე ახდენს დადებით გავლენას. მსგავსი პროგრამების გაგრძელება და განვითარება მნიშვნელოვან როლს ასრულებს საზოგადოებრივი ჯანმრთელობის დაცვისა და სოციალური სტაბილურობის უზრუნველყოფაში.
წყაროები
- World Health Organization. Adherence to long-term therapies: evidence for action. Geneva: WHO; 2003. ხელმისაწვდომია: https://www.who.int/publications/i/item/9241545992
- World Health Organization. Universal health coverage. Geneva: WHO. ხელმისაწვდომია: https://www.who.int/health-topics/universal-health-coverage
- OECD. Pharmaceutical spending and access to medicines. Paris: OECD; 2020. ხელმისაწვდომია: https://www.oecd.org/health/pharmaceutical-spending.htm