შესავალი — ანალიტიკური კომენტარი
საყოველთაო ჯანდაცვის პროგრამა წარმოადგენს მოსახლეობის ჯანმრთელობის დაცვის ერთ-ერთ მნიშვნელოვან ინსტრუმენტს, რომელიც უზრუნველყოფს სამედიცინო მომსახურების ხელმისაწვდომობას და ფინანსური ბარიერების შემცირებას. ასეთი პროგრამები მნიშვნელოვან როლს ასრულებს საზოგადოებრივი ჯანმრთელობის გაუმჯობესებაში, რადგან ხელს უწყობს დაავადებების ადრეულ დიაგნოსტიკას, პრევენციას და ეფექტურ მკურნალობას [1]. ჯანდაცვის სისტემის მდგრადობის უზრუნველსაყოფად აუცილებელია პროგრამის მართვისა და ბენეფიციართა რეგისტრაციის მკაფიო კრიტერიუმების განსაზღვრა, რაც დაკავშირებულია რესურსების ეფექტურ განაწილებასთან და მომსახურების მიზნობრივ მიწოდებასთან.
საქართველოში საყოველთაო ჯანდაცვის პროგრამა 2013 წლიდან მოქმედებს და მიზნად ისახავს მოსახლეობის ფართო ფენებისთვის სამედიცინო მომსახურების ხელმისაწვდომობის უზრუნველყოფას. პროგრამაში განხორციელებული ცვლილებები პირდაპირ გავლენას ახდენს ბენეფიციართა სტატუსზე, მომსახურების ხელმისაწვდომობაზე და ჯანდაცვის სისტემის ეფექტურობაზე. აღნიშნული საკითხის შესახებ სანდო ინფორმაციის გავრცელება მნიშვნელოვანია ისეთი პროფესიული პლატფორმების მეშვეობით, როგორიცაა https://www.sheniekimi.ge და https://www.publichealth.ge.
ახალი რეგულაციის თანახმად, საყოველთაო ჯანდაცვის პროგრამით ვეღარ ისარგებლებენ საქართველოს ის მოქალაქეები, რომლებიც ქვეყნის ფარგლებს გარეთ უწყვეტად ექვსი თვის ან მეტი ვადით იმყოფებიან. აღნიშნული ცვლილება მიზნად ისახავს ბენეფიციართა რეესტრის განახლებას და პროგრამის ეფექტურ მართვას.
რეგულაციის მიხედვით, პროგრამის ადმინისტრატორი ყოველთვიურად განახორციელებს იმ ბენეფიციართა რეგისტრაციის შეჩერებას, რომლებიც ექვსი თვის განმავლობაში უწყვეტად იმყოფებიან ქვეყნის ფარგლებს გარეთ. ბენეფიციარის სტატუსის აღდგენა შესაძლებელი იქნება შესაბამისი პროცედურების დაცვით და პროგრამაში ხელახალი რეგისტრაციის საფუძველზე.
ეს ცვლილება მნიშვნელოვანია საზოგადოებრივი ჯანმრთელობის სისტემისთვის, რადგან უზრუნველყოფს პროგრამის რესურსების მიზნობრივ გამოყენებას და რეალურად ქვეყანაში მცხოვრები მოსახლეობის მომსახურებას.
საყოველთაო ჯანდაცვის პროგრამები წარმოადგენს საზოგადოებრივი ჯანმრთელობის სისტემის მნიშვნელოვან კომპონენტს, რომელიც უზრუნველყოფს სამედიცინო მომსახურების ხელმისაწვდომობას და ხელს უწყობს ჯანმრთელობის უთანასწორობის შემცირებას [2].
კვლევები აჩვენებს, რომ უნივერსალური ჯანდაცვის პროგრამები დაკავშირებულია: