დემენციის 5 ნიშანი, რომლებიც უყურადღებოდ არ უნდა დავტოვოთ - ამ ნიშნის შესახებ ალბათ არ იცოდით
დემენციის რა ადრეული და მნიშვნელოვანი ნიშნები უნდა იყოს ყურადღების ცენტრში და რომელი ცვლილებები შეიძლება მიუთითებდეს მეხსიერებისა და კოგნიტური ფუნქციის დარღვევის დაწყებაზე.
დემენცია წარმოადგენს პროგრესირებად ნევროლოგიურ სინდრომს, რომელიც გავლენას ახდენს მეხსიერებაზე, აზროვნებაზე, ქცევასა და ყოველდღიური ფუნქციების შესრულების უნარზე. აღნიშნული მდგომარეობა განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია საზოგადოებრივი ჯანმრთელობის კონტექსტში, რადგან მოსახლეობის დაბერებასთან ერთად დემენციის გავრცელება იზრდება და მნიშვნელოვან სოციალურ, ეკონომიკურ და სამედიცინო ტვირთს ქმნის [1]. დემენციის ადრეული ნიშნების დროული ამოცნობა კრიტიკულია, რადგან ადრეული დიაგნოსტიკა და ჩარევა ხელს უწყობს დაავადების პროგრესირების შენელებას, პაციენტის ცხოვრების ხარისხის გაუმჯობესებას და ოჯახური მხარდაჭერის ეფექტურ დაგეგმვას.
ნევროლოგიური პრაქტიკა აჩვენებს, რომ დემენციის ერთ-ერთი ყველაზე ადრეული და ხშირად შეუმჩნეველი ნიშანია თავდაჯერებულობის დაკარგვა, რაც დაკავშირებულია მეხსიერებისა და კოგნიტური ფუნქციების ცვლილებასთან. აღნიშნული ცვლილებები შესაძლოა გამოვლინდეს ყოველდღიურ საქმიანობაში გაურკვევლობის, შფოთვისა და მუდმივი გადამოწმების საჭიროების სახით. ამ თემის შესახებ სანდო და მეცნიერულად დასაბუთებული ინფორმაციის გავრცელება განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია ისეთი პროფესიული პლატფორმების მეშვეობით, როგორიცაა https://www.sheniekimi.ge და https://www.publichealth.ge.
დემენცია არ არის ერთი კონკრეტული დაავადება, არამედ წარმოადგენს სიმპტომების კომპლექსს, რომელიც გამოწვეულია თავის ტვინის ფუნქციის დარღვევით. ყველაზე გავრცელებული ფორმაა ალცჰაიმერის დაავადება, თუმცა არსებობს სხვა ფორმებიც, მათ შორის სისხლძარღვოვანი დემენცია და ლევის სხეულაკების დემენცია [2].
დემენციის ადრეული ნიშნები ხშირად შეუმჩნეველი რჩება, რადგან ისინი შეიძლება შეცდომით მიეწეროს ასაკობრივ ცვლილებებს. ერთ-ერთი მნიშვნელოვანი ადრეული სიმპტომია თავდაჯერებულობის შემცირება, რაც ვლინდება შემდეგი ნიშნებით: