პარასკევი, თებერვალი 20, 2026
მთავარისამინისტროჯანდაცვის სამინისტრო საქართველოში ბავშვთა ჰემატო-ონკოლოგიური სერვისების გაუმჯობესების მიზნით მუშაობას აგრძელებს
ჯანდაცვის სამინისტრო საქართველოში ბავშვთა ჰემატო-ონკოლოგიური სერვისების გაუმჯობესების მიზნით მუშაობას აგრძელებს
ბავშვთა ჰემატო-ონკოლოგიური დახმარების გაძლიერება საქართველოში: საერთაშორისო თანამშრომლობის მნიშვნელობა და საზოგადოებრივი ჯანდაცვის პერსპექტივა
ბავშვთა ჰემატო-ონკოლოგიური დაავადებები წარმოადგენს საზოგადოებრივი ჯანდაცვის ერთ-ერთ ყველაზე რთულ და მგრძნობიარე მიმართულებას, რადგან ისინი პირდაპირ უკავშირდება ბავშვთა სიცოცხლის ხანგრძლივობას, ცხოვრების ხარისხსა და ქვეყნის ჯანდაცვის სისტემის შესაძლებლობებს. თანამედროვე მედიცინაში ბავშვთა ონკოლოგიური დაავადებების დიდი ნაწილი მკურნალობას ექვემდებარება, თუ დიაგნოზი დროულად დაისმება და მკურნალობა ხორციელდება საერთაშორისო სტანდარტების შესაბამისად. სწორედ ამიტომ, საერთაშორისო თანამშრომლობა, კლინიკური პროტოკოლების განვითარება და სამედიცინო პერსონალის გადამზადება კრიტიკულად მნიშვნელოვანია როგორც ინდივიდუალური პაციენტებისთვის, ასევე მთელი ჯანდაცვის სისტემისთვის [1].
საქართველოს ჯანდაცვის მინისტრის შეხვედრა მალტის სუვერენული ორდენის ელჩთან, მილანის ბიკოკას უნივერსიტეტის პროფესორთან და სხვა საერთაშორისო წარმომადგენლებთან ასახავს ამ მიმართულებით სისტემური თანამშრომლობის გაძლიერების აუცილებლობას. მსგავსი პარტნიორობა მიზნად ისახავს ბავშვთა ჰემატო-ონკოლოგიური მომსახურების ხარისხის გაუმჯობესებას, რაც წარმოადგენს საზოგადოებრივი ჯანდაცვის პრიორიტეტს და შეესაბამება საერთაშორისო ორგანიზაციების რეკომენდაციებს.
ბავშვთა ჰემატო-ონკოლოგიური დაავადებები მოიცავს სისხლისა და ლიმფური სისტემის ავთვისებიან და სხვა სერიოზულ დაავადებებს, მათ შორის ლეიკემიას, ლიმფომას და სხვადასხვა ტიპის სიმსივნეებს. მსოფლიო ჯანდაცვის ორგანიზაციის მონაცემებით, ბავშვთა კიბო წარმოადგენს ბავშვთა სიკვდილიანობის ერთ-ერთ მთავარ მიზეზს მსოფლიოში [1].
საკვანძო პრობლემა არ არის მხოლოდ დაავადების არსებობა, არამედ მკურნალობის ხელმისაწვდომობა და ხარისხი. განვითარებულ ქვეყნებში ბავშვთა ონკოლოგიური დაავადებების გადარჩენის მაჩვენებელი 80%-ს აჭარბებს, მაშინ როცა დაბალი და საშუალო შემოსავლის ქვეყნებში ეს მაჩვენებელი ხშირად 30%-ზე ნაკლებია [1].
ეს განსხვავება ძირითადად დაკავშირებულია: