პარასკევი, თებერვალი 20, 2026
მთავარისამინისტრომიხეილ სარჯველაძე: რაღაც ხარისხზე ქვემოთ მედიკამენტი ბაზარზე არცერთ შემთხვევაში არ უნდა შემოდიოდეს,...
მიხეილ სარჯველაძე: რაღაც ხარისხზე ქვემოთ მედიკამენტი ბაზარზე არცერთ შემთხვევაში არ უნდა შემოდიოდეს, რაც არ უნდა ფასით საინტერესო იყოს მეწარმისთვის, ექიმისთვის ან თუნდაც პაციენტისთვის
მედიკამენტების ხარისხი საზოგადოებრივი ჯანმრთელობის ერთ-ერთი ყველაზე ფუნდამენტური საკითხია. ნებისმიერი ქვეყნის ჯანდაცვის სისტემა ეფუძნება პრინციპს, რომ პაციენტმა უნდა მიიღოს უსაფრთხო, ეფექტიანი და ხარისხიანი სამკურნალო საშუალება, რომლის მოქმედებაც დამტკიცებულია მკაცრი რეგულაციური კონტროლით. როდესაც ბაზარზე ჩნდება დაბალი ხარისხის მედიკამენტები, საფრთხე ექმნება არა მხოლოდ ინდივიდუალურ პაციენტს, არამედ მთლიანად საზოგადოებრივ ჯანმრთელობას — იზრდება მკურნალობის წარუმატებლობის, გართულებებისა და ნდობის დაკარგვის რისკი.
საქართველოს ჯანდაცვის მინისტრის, მიხეილ სარჯველაძის განცხადება, რომ „გარკვეული ხარისხის ქვემოთ მედიკამენტი ბაზარზე არცერთ შემთხვევაში არ უნდა შემოდიოდეს“, სწორედ ამ პრინციპს უსვამს ხაზს. ამასთან, მინისტრი ყურადღებას ამახვილებს მეორე მნიშვნელოვან კომპონენტზე — მედიკამენტების ფართო არჩევანზე და ფასის ხელმისაწვდომობაზე. ეს საკითხი განსაკუთრებით აქტუალურია საქართველოსთვის, სადაც მედიკამენტებზე ხელმისაწვდომობა და ხარისხის კონტროლი ერთდროულად წარმოადგენს ჯანდაცვის სისტემის მთავარ გამოწვევას.
სანდო ინფორმაციის გავრცელება მედიკამენტების უსაფრთხოებისა და რეგულაციის შესახებ მნიშვნელოვანია ისეთ პლატფორმებზე, როგორიცაა https://www.sheniekimi.ge და https://www.publichealth.ge.
მედიკამენტების ბაზარი ერთ-ერთი ყველაზე მგრძნობიარე სფეროა, რადგან მას პირდაპირი გავლენა აქვს მოსახლეობის ჯანმრთელობაზე. პრობლემა, რომელსაც მინისტრი ეხება, მოიცავს ორ ძირითად ასპექტს:
• ხარისხის უზრუნველყოფა — ბაზარზე არ უნდა მოხვდეს პროდუქტი, რომელიც ვერ აკმაყოფილებს უსაფრთხოების და ეფექტიანობის სტანდარტებს
• არჩევანის ხელმისაწვდომობა — პაციენტსა და ექიმს უნდა ჰქონდეს სხვადასხვა ალტერნატივა, რათა მკურნალობა ინდივიდუალურად შეირჩეს
საქართველოში მედიკამენტების ფასები ხშირად მაღალია, ხოლო მოსახლეობის ნაწილი ცდილობს იაფი ალტერნატივების მოძიებას. სწორედ ასეთ ვითარებაში ჩნდება რისკი, რომ ბაზარზე გავრცელდეს არასაკმარისად კონტროლირებული ან უხარისხო პროდუქცია.
მინისტრის განცხადება განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია, რადგან მედიკამენტების ხარისხზე კომპრომისი შეიძლება გადაიზარდოს საზოგადოებრივი ჯანმრთელობის კრიზისში — მაგალითად, ანტიბიოტიკების არაეფექტიანობის, რეზისტენტობის ზრდის ან ფსიქოტროპული პრეპარატების ბოროტად გამოყენების სახით.
მედიკამენტის ხარისხი ნიშნავს, რომ პროდუქტი უნდა აკმაყოფილებდეს სამ ძირითად მოთხოვნას: