მთავარისიახლეებიმედიაჰოლდინგი "შენი" - რევოლუცია საქართველოს საზოგადოებრივი ჯანდაცვის კომუნიკაციაში
მედიაჰოლდინგი “შენი” – რევოლუცია საქართველოს საზოგადოებრივი ჯანდაცვის კომუნიკაციაში
2023 წლის სექტემბერში, მედიაჰოლდინგი “შენი” დაარსდა ჯანდაცვის საერთაშორისო ექსპერტის, პროფესორ გიორგი ფხაკაძის მიერ, რომელიც “საქართველოს საზოგადოებრივი ჯანდაცვის ინსტიტუტის” (PHIG) თავმჯდომარე გახლავთ.
ეს ინოვაციური ინიციატივა მიზნად ისახავდა საქართველოში საზოგადოებრივი ჯანდაცვის კომუნიკაციის რევოლუციას. ჰოლდინგის შექმნის შთაგონება იყო ჯანდაცვის მსოფლიო ორგანიზაციის (WHO) 2022 წლის ანგარიში, რომელიც ხაზს უსვამდა ჯანდაცვის დეზინფორმაციის უარყოფით ზეგავლენას პანდემიების და ჯანდაცვაში არსებულ სხვა კრიზისების დროს. WHO-მ აღნიშნა, რომ ჯანდაცვის დეზინფორმაცია ზრდის ვაქცინებზე უარის თქმის შემთხვევებს, ხელს უწყობს არამტკიცებულებადი მკურნალობების გამოყენებას და აყოვნებს სამედიცინო მომსახურებაზე ხელმისაწვდომობას.
“WHO-ის ანგარიში იყო ნიშანი, რომ აუცილებელი იყო ინოვაციური ნაბიჯების გადადგმა ჯანდაცვის სწორი ინფორმაციის გასავრცელებლად,” – აღნიშნავს პროფესორი გიორგი ფხაკაძე. “მედიაჰოლდინგი ‘შენი’ შეიქმნა, რათა უზრუნველეყო სანდო, პროფესიონალური და ხელმისაწვდომი ინფორმაცია საქართველოს ყველა მოქალაქისთვის.”
რა ხდის “შენს” უნიკალურს?
მედიაჰოლდინგი “შენი” მსოფლიო მასშტაბით ინოვაციური და უნიკალურია. მისი მთავარი მიზანია საზოგადოებრივი ჯანდაცვის ცენტრალიზაცია და ეფექტური კომუნიკაცია მრავალფეროვანი და თანამედროვე მიდგომებით.
“შენი” არ არის, უბრალოდ, მედიაჰოლდინგი – ეს არის მაგალითი იმისა, როგორ უნდა გავავრცელოთ ჯანდაცვის ინფორმაცია ისე, რომ მივაღწიოთ ყველა მოქალაქეს, მათი ინტერესების, ასაკის თუ საცხოვრებელი ადგილის მიუხედავად,” – აღნიშნავს პროფესორი ფხაკაძე.
“შენის” განსაკუთრებულობა მოიცავს:
• 14 თემატურ პლატფორმას, რომლებიც ფოკუსირებულია სხვადასხვა დემოგრაფიულ ჯგუფზე, მაგალითად: სოფლური განვითარება (“შენი სოფელი”, www.shenisopeli.ge), ურბანული ჯანმრთელობა (“შენი თბილისი”, www.shenitbilisi.ge), სილამაზე და თავის მოვლა (“შენი სილამაზე”, www.shenisilamaze.ge), მოგზაურობა და დასვენება (“შენი დასვენება”, www.shenidasveneba.ge).
• მრავალარხიან სტრატეგიას, რომელიც მოიცავს Facebook-ს, Instagram-ს, YouTube-ს, TikTok-ს და ვებსაიტებს, რაც უზრუნველყოფს, რომ “შენის” გზავნილები ყველა ასაკის და სოციალური ჯგუფის ადამიანებს მიეწოდოს.
• ინტეგრაციის მიდგომას, რაც ჯანმრთელობის გზავნილების შერწყმას გულისხმობს ისეთ თემებთან, რომლებიც ბუნებრივად საინტერესოა აუდიტორიისთვის.
სტატისტიკა – “შენის” გავლენა
2024 წლის განმავლობაში, “შენმა” შეძლო, ჯანდაცვის ინფორმაცია მიეწოდებინა მილიონობით ადამიანს. Facebook-ის სტატისტიკა აჩვენებს, რომ სხვადასხვა პლატფორმამ მნიშვნელოვანი ზრდა ან ცვლილებები განიცადა:
კლინიკა "პინეოში" პაციენტთა საბჭოს მორიგი შეხვედრა გაიმართა - კანადური ხარისხი საქართველოში
• “შენი სოფელი” (www.shenisopeli.ge) – სოფლური ჯანდაცვა: 1.7 მილიონი (აგვისტო) → 1 მილიონი (სექტემბერი) → 9.9 მილიონი (ნოემბერი). ზრდა: 890%-ით სექტემბრის შემდეგ და 482%-ით აგვისტოს შემდეგ.
• “შენი თბილისი” (www.shenitbilisi.ge) – ურბანული ჯანდაცვა: 230,500 (აგვისტო) → 344,800 (სექტემბერი) → 1.1 მილიონი (ნოემბერი). ზრდა: 219%-ით სექტემბრის შემდეგ და 377%-ით აგვისტოს შემდეგ.
• “შენი დასვენება” (www.shenidasveneba.ge) – მოგზაურობა და დასვენება: 3.4 მილიონი (აგვისტო) → 1.4 მილიონი (სექტემბერი) → 2.4 მილიონი (ნოემბერი). ზრდა: 71%-ით სექტემბრის შემდეგ.
• “შენი სილამაზე” (www.shenisilamaze.ge) – სილამაზე და ჯანმრთელობა: 1.4 მილიონი (აგვისტო) → 1.4 მილიონი (სექტემბერი) → 1.5 მილიონი (ნოემბერი). სტაბილური ზრდა: 7%-ით.
• “შენი ემიგრანტი” (www.sheniemigranti.ge) – ემიგრანტების ჯანდაცვა: 2 მილიონი (აგვისტო) → 2 მილიონი (სექტემბერი) → 2.4 მილიონი (ნოემბერი). ზრდა: 20%-ით.
• “შენექიმი” (www.sheniekimi.ge) – სამედიცინო და საზოგადოებრივი ჯანდაცვა: 272,400 (აგვისტო) → 569,900 (სექტემბერი) → 76,500 (ნოემბერი). კლება: 87%-ით სექტემბრის შემდეგ.
• “შენი ამბები” (www.sheniambebi.ge) – სიახლეები და ჯანდაცვა: 2 მილიონი (აგვისტო) → 1 მილიონი (სექტემბერი) → 53,400 (ნოემბერი). კლება: 95%-ით სექტემბრის შემდეგ.
• “შენი განათლება” (www.sheniganatleba.ge) – განათლება და ჯანდაცვა: 927,200 (აგვისტო) → 899,300 (სექტემბერი) → 57,400 (ნოემბერი). კლება: 94%-ით სექტემბრის შემდეგ.
• “შენი კვება” (www.shenikveba.ge) – კვება და ჯანსაღი ცხოვრება: 1.5 მილიონი (აგვისტო) → 1.6 მილიონი (სექტემბერი) → 1.7 მილიონი (ნოემბერი). ზრდა: 6%-ით სექტემბრის შემდეგ.
• “შენი სპორტი” (www.shenisporti.ge) – სპორტი და ფიზიკური აქტივობა: 800,000 (აგვისტო) → 850,000 (სექტემბერი) → 900,000 (ნოემბერი). ზრდა: 5.9%-ით სექტემბრის შემდეგ.
• “შენი ოჯახი” (www.sheniojakhi.ge) – ოჯახის ჯანმრთელობა: 1.2 მილიონი (აგვისტო) → 1.3 მილიონი (სექტემბერი) → 1.4 მილიონი (ნოემბერი). ზრდა: 7.7%-ით სექტემბრის შემდეგ.
მედიაჰოლდინგი “შენი” გლობალური მასშტაბით პირველია საზოგადოებრივი ჯანდაცვის კომუნიკაციაში. მისი ინოვაციური მოდელი აჩვენებს, რომ თანამედროვე ტექნოლოგიების, მრავალფეროვანი თემატიკის და პროფესიონალიზმის ერთობლიობით შესაძლებელია ჯანდაცვის გზავნილების ეფექტური და ფართომასშტაბიანი გავრცელება.
ნემსები წარსულს ჩაბარდება? – გიორგი ფხაკაძე სენსაციურ სიახლეზე საუბრობს
“შენი” არამხოლოდ საქართველოსთვის, არამედ მთელი მსოფლიოსთვის წარმოადგენს წარმატების მაგალითს, რომელიც აჩვენებს, რომ ინკლუზიურობა, მრავალფეროვნება და სანდოობა შეიძლება გახდეს უკეთესი და ჯანმრთელი საზოგადოების საფუძველი.
“ეს იყო ერთწლიანი ინოვაციის წელი,” აღნიშნავს პროფესორი გიორგი ფხაკაძე.
“ჩვენ გავარკვიეთ, როგორ შეიძლება ჯანდაცვის ინფორმაცია მოერგოს სხვადასხვა აუდიტორიას ისე, რომ მისმა მიღწევამ მოახდინოს მაქსიმალური გავლენა.”
ჰოლდინგი აგრძელებს ზრდას, მისი უნიკალური სტრატეგია უზრუნველყოფს, რომ ჯანდაცვის გზავნილები საქართველოს ყველა მოქალაქემ მიიღოს, განურჩევლად მათი ასაკისა, გეოგრაფიული მდებარეობისა თუ სოციალური სტატუსისა.