მთავარიშენი ექიმიაზერბაიჯანმა გააძლიერა ზომები“მაიმუნების ყვავილის”გავრცელების რისკის წინააღმდეგ
აზერბაიჯანმა გააძლიერა ზომები“მაიმუნების ყვავილის”გავრცელების რისკის წინააღმდეგ
სასწრაფოდ! აზერბაიჯანმა გააძლიერა ზომები “მპოქსის”, იგივე “მაიმუნების ყვავილის”გავრცელების რისკის წინააღმდეგ.
ჯანდაცვის საერთაშორისო ექსპერტი გიორგი ფხაკაძე ინფორმაციას ავრცელებს მაიმუნის ყვავილის გავრცელების შესახებ:
ქვეყნის სახელმწიფო საბაჟო კომიტეტიიუწყება, რომ შესაბამისი ღონისძიებები მიმდინარეობს სახელმწიფო საზღვრის, აეროპორტებისა და სხვა გამშვები პუნქტების გასწვრივ.
კომიტეტის განცხადების მიხედვით, საზღვრებზე გამკაცრებულია კონტროლი, ხოლო სამედიცინო პერსონალი სპეციალური მზადყოფნაშია, რათა დროულად მოხდეს ინფექციის საეჭვო შემთხვევების გამოვლენა და იზოლაცია. ასევე, აეროპორტებში დაყენებულია სპეციალური თერმოსკანერები, რომლებიც მგზავრების ტემპერატურის მონიტორინგს ახორციელებს.
„ინფექციის საეჭვო შემთხვევების გამოვლენის შემთხვევაში, შემდგომი ნაბიჯები გადაიდგმება ჯანდაცვის სამინისტროსთან, TƏBIB-სა (ტერიტორიული სამედიცინო ერთეულების მართვის ასოციაცია) და სხვა შესაბამის სტრუქტურებთან ერთად,“ – აღნიშნულია კომიტეტის განცხადებაში.
შეგახსენებთ, რომ აფრიკის ქვეყნებში “მპოქსის”სწრაფი გავრცელების გამო, 14 აგვისტოს, ჯანდაცვის მსოფლიო ორგანიზაციამსაგანგებო მდგომარეობა გამოაცხადა. ექსპერტები აღნიშნავენ, რომ ვირუსის გავრცელების თავიდან აცილება აუცილებელია, რათა თავიდან იქნას აცილებული მისი ფართომასშტაბიანი გავრცელება აზიისა და ევროპის სხვა ქვეყნებში.