მთავარიშენი ექიმი„გაფანტული სკლეროზის მქონე პაციენტთა მკურნალობის დაფინანსების საკითხი რამდენიმე კვირაში დადებითად გადაწყდება“
„გაფანტული სკლეროზის მქონე პაციენტთა მკურნალობის დაფინანსების საკითხი რამდენიმე კვირაში დადებითად გადაწყდება“
„გაფანტული სკლეროზის მქონე პაციენტების მკურნალობის დაფინანსების საკითხი რამდენიმე კვირაში დადებითად გადაწყდება“, – ამის შესახებ ჯანდაცვის მინისტრმა მიხეილ სარჯველაძემ განაცხადა.
როდიდან ამოქმედდება აღნიშნული დიაგნოზის მქონე ყველა პაციენტისთვის მედიკამენტების დაფინანსების ცენტრალიზებული პროგრამა?
მიხეილ სარჯველაძემ აღნიშნა, რომ განახლებული დაფინანსების პროგრამა უახლოეს რამდენიმე კვირაში დაიწყება და საზოგადოებას დეტალური ინფორმაცია მიაწვდოს.
ჯანდაცვის მინისტრის მიხეილ სარჯველაძის მიერ გაკეთებული განცხადება გაფანტული სკლეროზის მქონე პაციენტებისთვის მედიკამენტების დაფინანსების პროცესის შესახებ იძლევა იმედს, რომ პაციენტებს შესაძლებლობა ექნებათ ისარგებლონ საჭირო სამედიცინო დახმარებით, რაც გააუმჯობესებს მათი ცხოვრების ხარისხსა და მკურნალობის ხელმისაწვდომობას.
„შემიძლია ვთქვა, რომ უახლოეს პერიოდში, უახლოესი რამდენიმე კვირის განმავლობაში ეს საკითხი გადაწყვეტილი იქნება დადებითად. ამის თაობაზე ინფორმაციას მივაწვდით საზოგადოებას, უპირველესად იმ ხალხს, ვისაც ამის საჭიროება აქვს. პროგრამა, რომელიც გაფანტული სკლეროზის მკურნალობას უკავშირდება, სისტემურად იქნება გამართული“, – განაცხადა მიხეილ სარჯველაძემ.
ამ ეტაპზე დაფინანსების პროგრამით მხოლოდ აჭარასა და თბილისში რეგისტრირებული პაციენტები სარგებლობენ.
გაფანტული სკლეროზის პაციენტებისთვის მედიკამენტების დაფინანსების სისტემური პროგრამა უახლოეს მომავალში იქნება, რაც მნიშვნელოვნად გააუმჯობესებს პაციენტების მკურნალობის ხელმისაწვდომობას.
ინფორმაცია პროგრამის შესახებ უახლოეს პერიოდში იქნება იმ პაციენტებისთვის, ვისაც ამის საჭიროება აქვს, რაც უზრუნველყოფს პროგრამის წარმატებულ რეალიზაციას.