მთავარიშენი ექიმითმის ცვენა ბავშვებში - როდის უნდა მიმართოთ სპეციალისტს? როდის ხდება ეს საშიში?
თმის ცვენა ბავშვებში – როდის უნდა მიმართოთ სპეციალისტს? როდის ხდება ეს საშიში?
თმის ცვენა ბავშვებში: როგორ უნდა მოახდინოთ მონიტორინგი და როდის უნდა მიმართოთ სპეციალისტს? როდის ხდება ეს საშიში?
ბავშვებში თმის ცვენა ჩვეულებრივად ჩანს, მაგრამ მნიშვნელოვანია ყურადღება მიაქციოთ, რამდენი თმა რჩება სავარცხელზე, აბაზანაში ან ბალიშზე. თმის ცვენა ზოგიერთ შემთხვევაში შეიძლება იყოს შეშფოთების საფუძველი.
თმის ზრდის პროცესში სამი ძირითადი ეტაპი არის:
1. გზარდის ფაზა (Anagen Phase): ეს ეტაპი ჩვეულებრივ 2-დან 6 წლამდე გრძელდება და თმის ძირი აქტიურად იზრდება.
2. გარდამავალი ფაზა (Catagen Phase): ეს მოკლე, სამკვირიანი ეტაპია, როდესაც თმის ფოლიკულები დეგენერაციის პროცესში გადადის.
3. დასკვნითი ფაზა (Telogen Phase): lasts for approximately 3 months. During this stage, old hair falls out and new hair begins to grow.
ბავშვს (ისევე როგორც ზრდასრულს) თმის 80-90% ზრდის სტადიაში აქვს, 5% – გარდამავალში, 10-15% – ბოლო ფაზაში. შესაბამისად, ყოველდღიურად 50-150 ღერი თმა გვცვივა, რაც სავსებით ბუნებრივი და ჯანსაღი პროცესია.
ბავშვებში ზოგჯერ შესაძლებელია აღინიშნოს უფრო მეტად აქტიური თმის ცვენა, რაც არაბუნებრივად გამოიყურება. ამის მიზეზი შეიძლება იყოს:
• ნივთიერებათა ცვლის დარღვევა: რამაც შეიძლება გავლენა მოახდინოს თმის ჯანმრთელობაზე.
• ორგანული დაავადებები: სხვადასხვა დაავადებები, რომლებიც გავლენას ახდენენ თმის ზრდაზე.
• ვიტამინების ნაკლებობა: რაც ხელს უშლის თმის ნორმალურ ზრდას და გაძლიერებას.
თუ შენიშნეთ, რომ ბავშვს დიდი რაოდენობით თმა ცვივა, მნიშვნელოვანია დროულად მიმართოთ დერმატოლოგს. ნუ მიმართავთ: თმის მოკლე შეჭრა ან გადაპარსვა, რადგან ეს პრობლემის ძირეულ მიზეზს ვერ მოაგვარებს.
როგორ უნდა მოვუაროთ ბავშვის თმას?
• უზრუნველყავით, რომ ბავშვმა მიიღოს საკმარისი ვიტამინები და მინერალები.
•  გამოიყენეთ შამპუნები და კონდიციონერები, რომლებიც არ შეიცავენ მავნე ქიმიკატებს.
• დროული ვიზიტი სპეციალისტთან აუცილებელია, განსაკუთრებით თმის ცვენის გამწვავების შემთხვევაში.
ვაქცინებმა 154 მილიონი ადამიანის სიცოცხლე გადაარჩინა...
თმის უფრო აქტიური ცვენა, რაც ნორმიდან გადახვევას წარმოადგენს, საკმაოდ ბევრ ბავშვს აღენიშნება. ამის მიზეზი შეიძლება ნივთიერებათა ცვლის დარღვევა, ორგანული დაავადებები ან ვიტამინების ნაკლებობა გახდეს.
თუ შენიშნეთ, რომ ბავშვს ზომაზე მეტი თმა ცვივა, რაც შეიძლება მალე მიმართეთ დერმატოლოგს. ნუ დაკარგავთ დროს თმის მოკლედ შეჭრასა და გადაპარსვაში. თმის ცვენის პრობლემებს მისი დამოკლებით ვერაფერს უშველით.
თბილისში არალეგალური სასაკლაო – ეს არის საზოგადოებრივი ჯანმრთელობისთვის სერიოზული საფრთხე!