მთავარისხვა-ამბებიყველაზე ჭუჭყიანი საგნები, რომლებსაც ყოველდღიურად ეხებით – რას ამბობენ ექსპერტები
ყველაზე ჭუჭყიანი საგნები, რომლებსაც ყოველდღიურად ეხებით – რას ამბობენ ექსპერტები
ექსპერტები ამბობენ, რომ თქვენი ტელეფონი, სარეცხის გროვა თქვენს საძინებელში და თქვენი სავაჭრო ურიკებიც კი დაფარულია ბაქტერიებით, რამაც შეიძლება გამოიწვიოს ინფექციები და ჯანმრთელობის სხვა სერიოზული პრობლემები.
არიზონას უნივერსიტეტის ერთმა კვლევამ აჩვენა, რომ სავაჭრო ურიკების 75% -ზე მეტი დადებითი აღმოჩნდა ფეკალურ ბაქტერიებზე.
მობილური ტელეფონები
ადამიანი ტელეფონს დღეში საშუალოდ 96-ჯერ ამოწმებს, რაც 10-12 წუთში ერთხელ ხდება. და ამან შეიძლება დაგტოვოთ დაუცველი რამდენიმე ტიპის ბაქტერიის მიმართ, მათ შორის სტაფილოკოკი, რომელიც იწვევს სტაფილოკოკურ ინფექციებს. ასეთი ინფექციები მდგრადია ანტიბიოტიკების მიმართ და შეიძლება სწრაფად გავრცელდეს სისხლში, ფილტვებში, გულში, ძვლებსა და სახსრებში.
ადრინდელი კვლევები აჩვენებს, რომ საშუალო სკოლის მოსწავლეების მობილური ტელეფონები ბაქტერიული გენის 17000 ეგზემპლარით არის სავსე. და არიზონას უნივერსიტეტის კვლევამ აჩვენა, რომ მობილურ ტელეფონებს 10-ჯერ მეტი ბაქტერია აქვთ, ვიდრე უნიტაზებს.
კბილის ჯაგრისის დამჭერი
მიუხედავად იმისა, რომ კბილის ჯაგრისები შექმნილია კბილების სისუფთავის შესანარჩუნებლად, კბილის ჯაგრისის დამჭერებს იშვიათად ასუფთავებენ, რაც მათ მიკრობების გამრავლების ადგილად აქცევს. ეს იმიტომ ხდება, რომ დამჭერი დღეში ორჯერ მაინც შედის კონტაქტში ნესტიან კბილის ჯაგრისთან და ეს ტენიანობა ხელს უწყობს საფუარის და ობის სოკოს ზრდას.
ოფისის ყავის ჭიქები
ყავის ფინჯანი, რომელსაც ინახავთ ოფისში, სავარაუდოდ სამუშაო დღის ბოლოს უნდა გაირეცხოთ. მაგრამ ის რჩება მიკრობების თავშესაფარად. არიზონას უნივერსიტეტის კვლევამ აჩვენა, რომ ეს შეიძლება გამოწვეული იყოს ჩვეულებრივი სამზარეულოს ღრუბლებით, რომლებიც იშვიათად იცვლება. მათ შეუძლიათ E. coli ბაქტერიების გადატანა.
ყავაში შაქრისა და ნაღების დამატება ასევე ხელს უწყობს ბაქტერიების ზრდის ზრდას.
ბაქტერიების გავრცელების რისკის შესამცირებლად, რეგულარულად წაიღეთ ფინჯანი სახლში და ჩადეთ ჭურჭლის სარეცხ მანქანაში, სადაც ბაქტერიები კვდება ორთქლისა და სიცხის შედეგად.