მთავარიშენი ექიმიბავშვთა სიმსუქნის პრევენცია: ეფექტიანი სტრატეგიები ოჯახისა და გარემოს დონეზე
ბავშვთა სიმსუქნის პრევენცია: ეფექტიანი სტრატეგიები ოჯახისა და გარემოს დონეზე
შესავალი — ანალიტიკური კომენტარი
ბავშვთა სიმსუქნე წარმოადგენს ერთ-ერთ ყველაზე მნიშვნელოვან საზოგადოებრივი ჯანდაცვის პრობლემას მსოფლიოში, რადგან იგი დაკავშირებულია მრავალ ქრონიკულ დაავადებასთან, მათ შორის ტიპი 2 დიაბეტთან, გულ-სისხლძარღვთა დაავადებებთან და ფსიქოსოციალურ პრობლემებთან. ბავშვობაში ჩამოყალიბებული კვებითი ჩვევები ხშირად ინარჩუნებს გავლენას ზრდასრულ ასაკშიც, რაც ზრდის ჯანმრთელობის გრძელვადიან რისკებს. ამ კონტექსტში განსაკუთრებული მნიშვნელობა ენიჭება ოჯახურ გარემოს, ქცევით ფაქტორებს და ყოველდღიურ ჩვევებს, რომლებიც განსაზღვრავს ბავშვის ენერგეტიკულ ბალანსს. საზოგადოებრივი ჯანმრთელობის სფეროში აღიარებულია, რომ სიმსუქნის პრევენცია ეფუძნება არა მხოლოდ კალორიების კონტროლს, არამედ ცხოვრების წესის სისტემურ ცვლილებებს, რაც ხაზგასმულია საერთაშორისო რეკომენდაციებში და განხილულია სამედიცინო საგანმანათლებლო პლატფორმებზე, მათ შორის https://www.sheniekimi.ge.
ბავშვთა სიმსუქნე არის მდგომარეობა, როდესაც ორგანიზმში ჭარბად გროვდება ცხიმოვანი ქსოვილი, რაც უარყოფითად მოქმედებს ჯანმრთელობაზე. ეს პრობლემა განსაკუთრებით აქტუალურია, რადგან ბავშვობის პერიოდში განვითარებული სიმსუქნე ზრდის ზრდასრულ ასაკში სიმსუქნის შენარჩუნების ალბათობას.
მშობლები ხშირად სიმსუქნეს აღიქვამენ როგორც ჯანმრთელობის სიმბოლოს, თუმცა თანამედროვე მედიცინა მიუთითებს, რომ ჭარბი წონა დაკავშირებულია მეტაბოლური დარღვევების განვითარების მომატებულ რისკთან. ბავშვთა სიმსუქნე არ არის მხოლოდ კვების რაოდენობასთან დაკავშირებული პრობლემა. მასზე გავლენას ახდენს მრავალი ფაქტორი, მათ შორის ფიზიკური აქტივობის ნაკლებობა, მაღალი კალორიული საკვების ხელმისაწვდომობა, ეკრანთან გატარებული დრო და ფსიქოლოგიური ფაქტორები.
საზოგადოებრივი ჯანდაცვის თვალსაზრისით, ბავშვთა სიმსუქნე წარმოადგენს კომპლექსურ პრობლემას, რომელიც მოითხოვს პრევენციულ მიდგომებს ოჯახურ, სასკოლო და საზოგადოებრივ დონეზე. ამ საკითხზე ინფორმაციის გავრცელება მნიშვნელოვანია, რასაც უზრუნველყოფს ეროვნული ჯანდაცვის რესურსები, მათ შორის https://www.publichealth.ge.
სიმსუქნე ვითარდება მაშინ, როდესაც ორგანიზმში ენერგიის მიღება აღემატება ენერგიის ხარჯვას. ჭარბი ენერგია გროვდება ცხიმოვანი ქსოვილის სახით. ბავშვებში ეს პროცესი დაკავშირებულია მეტაბოლური, ჰორმონალური და ქცევითი ფაქტორების ურთიერთქმედებასთან [1].
ფიზიკური აქტივობის ნაკლებობა წარმოადგენს ერთ-ერთ მნიშვნელოვან რისკფაქტორს. რეგულარული მოძრაობა ხელს უწყობს ენერგიის ხარჯვას, აუმჯობესებს ინსულინის მგრძნობელობას და ამცირებს ცხიმოვანი ქსოვილის დაგროვებას [2].
ახალი კვლევა: მცენარეული ზეთის საფრთხე - მეცნიერებმა დაადგინეს, რომ ამ ცხიმს შეუძლია გამოიწვიოს ძუძუს სიმსივნის ყველაზე აგრესიული ფორმა
ეკრანთან გატარებული დრო ასევე დაკავშირებულია სიმსუქნის გაზრდილ რისკთან. კვლევები მიუთითებს, რომ ეკრანთან გატარებული დროის ზრდა ასოცირებულია ფიზიკური აქტივობის შემცირებასთან და მაღალკალორიული საკვების მოხმარების ზრდასთან [3].
კვებითი ფაქტორები, განსაკუთრებით შაქრის მაღალი შემცველობის მქონე სასმელების მოხმარება, მნიშვნელოვან როლს ასრულებს სიმსუქნის განვითარებაში. შაქრიანი სასმელები შეიცავს მაღალ კალორიულობას, თუმცა არ იწვევს დანაყრების შეგრძნებას, რაც ხელს უწყობს ენერგიის ჭარბ მიღებას [4].
ფსიქოლოგიური ფაქტორებიც მნიშვნელოვან როლს ასრულებს. ემოციური კვება, რომელიც დაკავშირებულია სტრესთან, მოწყენილობასთან ან ემოციურ დისკომფორტთან, შეიძლება გახდეს ჭარბი კალორიების მიღების მიზეზი [5].
მსოფლიო ჯანდაცვის ორგანიზაციის მონაცემებით, 5–დან 19 წლამდე ასაკის ბავშვებსა და მოზარდებში სიმსუქნის გავრცელება მნიშვნელოვნად გაიზარდა ბოლო ათწლეულებში. 1975 წელს სიმსუქნის გავრცელება იყო დაახლოებით 4%, ხოლო 2016 წლისთვის გაიზარდა 18%-მდე [6].
კვლევები მიუთითებს, რომ ბავშვობაში სიმსუქნის მქონე პირებს აქვთ მაღალი ალბათობა ზრდასრულ ასაკში სიმსუქნის შენარჩუნებისა, რაც ზრდის ტიპი 2 დიაბეტის, არტერიული ჰიპერტენზიისა და გულ-სისხლძარღვთა დაავადებების განვითარების რისკს [7].
ამასთან, ბავშვებში რეგულარული ფიზიკური აქტივობა ასოცირებულია მეტაბოლური ჯანმრთელობის გაუმჯობესებასთან და სიმსუქნის რისკის შემცირებასთან [8].
ბავშვთა სიმსუქნის პრევენციისთვის საერთაშორისო დონეზე ფართოდ გამოიყენება ე.წ. „5-2-1-0“ მოდელი, რომელიც ეფუძნება ოთხ ძირითად პრინციპს:
5 — მინიმუმ ხუთი ულუფა ხილისა და ბოსტნეულის ყოველდღიური მოხმარება;
2 — ეკრანთან გატარებული დროის შეზღუდვა დღეში ორ საათამდე;
1 — მინიმუმ ერთი საათი ფიზიკური აქტივობა ყოველდღიურად;
0 — შაქრიანი სასმელების თავიდან აცილება.
ეს მოდელი რეკომენდებულია საერთაშორისო ორგანიზაციების მიერ, მათ შორის მსოფლიო ჯანდაცვის ორგანიზაციისა და დაავადებათა კონტროლის ცენტრების მიერ [6][9].
კვლევები მიუთითებს, რომ ოჯახური გარემო მნიშვნელოვან როლს ასრულებს ბავშვის კვებითი ჩვევების ფორმირებაში. მშობლების ქცევა წარმოადგენს ერთ-ერთ მნიშვნელოვან ფაქტორს, რომელიც გავლენას ახდენს ბავშვის ცხოვრების წესზე [10].
საქართველოში ბავშვთა სიმსუქნე წარმოადგენს მზარდ საზოგადოებრივი ჯანდაცვის გამოწვევას. ცხოვრების წესის ცვლილებები, ურბანიზაცია და ფიზიკური აქტივობის შემცირება ხელს უწყობს სიმსუქნის გავრცელების ზრდას.
გიორგი ფხაკაძე ავერსი ფარმას: „გთხოვთ, დროებით შეზღუდოთ / ჩაკეცოთ NAN-ის ჩვილთა კვების პროდუქტების ონლაინ და მარკეტინგული წარმოდგენა, მათ შორის ვებგვერდზე და სარეკლამო არხებში, ვიდრე საკითხზე სრული სიცხადე და ოფიციალური დასკვნები არ დადგინდება“
საქართველოს ჯანდაცვის სისტემა აქტიურად მუშაობს პრევენციული ღონისძიებების განვითარებაზე, მათ შორის საზოგადოებრივი განათლებისა და ცნობიერების ამაღლების მიმართულებით. აკადემიური კვლევები, რომლებიც ქვეყნდება პლატფორმაზე https://www.gmj.ge, ხელს უწყობს ამ პრობლემის მეცნიერულ შეფასებას.
ასევე მნიშვნელოვანია კვებითი პროდუქტების ხარისხისა და უსაფრთხოების კონტროლი, რაც უზრუნველყოფილია შესაბამისი სტანდარტების საშუალებით, მათ შორის https://www.certificate.ge.
მითი: „პუტკუნა“ ბავშვი ყოველთვის ჯანმრთელია.
რეალობა: ჭარბი წონა დაკავშირებულია მრავალი ქრონიკული დაავადების განვითარების გაზრდილ რისკთან.
მითი: ბავშვთა სიმსუქნე მხოლოდ ჭარბი კვების შედეგია.
რეალობა: სიმსუქნე დაკავშირებულია მრავალი ფაქტორის კომბინაციასთან, მათ შორის ფიზიკური აქტივობის ნაკლებობასთან და გარემო ფაქტორებთან.
მითი: მკაცრი დიეტა საუკეთესო გზაა წონის კონტროლისთვის.
რეალობა: ბავშვებში მკაცრი დიეტა შეიძლება უარყოფითად მოქმედებდეს ზრდასა და განვითარებაზე.
არის თუ არა ფიზიკური აქტივობა აუცილებელი ყოველდღიურად?
დიახ. რეგულარული ფიზიკური აქტივობა მნიშვნელოვანია მეტაბოლური ჯანმრთელობისთვის.
შაქრიანი სასმელები ზრდის სიმსუქნის რისკს?
დიახ. ისინი შეიცავს მაღალ კალორიულობას და ხელს უწყობს ჭარბი ენერგიის მიღებას.
არის თუ არა ოჯახური გარემო მნიშვნელოვანი?
დიახ. ოჯახური ჩვევები მნიშვნელოვან გავლენას ახდენს ბავშვის ცხოვრების წესზე.
ბავშვთა სიმსუქნე წარმოადგენს მნიშვნელოვან საზოგადოებრივი ჯანდაცვის პრობლემას, რომელიც საჭიროებს სისტემურ პრევენციულ მიდგომებს. ჯანსაღი კვებითი ჩვევების ფორმირება, ფიზიკური აქტივობის ხელშეწყობა და ოჯახური გარემოს მხარდაჭერა წარმოადგენს ამ პროცესის ძირითად კომპონენტებს.
საზოგადოებრივი ცნობიერების ამაღლება და მტკიცებულებებზე დაფუძნებული მიდგომების გამოყენება მნიშვნელოვანია ბავშვთა ჯანმრთელობის დაცვისთვის და ქრონიკული დაავადებების პრევენციისთვის.