პარასკევი, თებერვალი 20, 2026
მთავარიშენი ექიმი„წონის კლებისთვის არაეფექტურია და შესაძლოა სერიოზულ რისკებს შეიცავდეს. შესაძლოა გამოიწვიოს ჰიპერტენზია, ინსულტი...
„წონის კლებისთვის არაეფექტურია და შესაძლოა სერიოზულ რისკებს შეიცავდეს. შესაძლოა გამოიწვიოს ჰიპერტენზია, ინსულტი და სიკვდილი“ – ზაზა თელია საკვებ დანამატებზე
დერმატო-ვენეროლოგი ზაზა თელია საკვებ დანამატებზე საუბრობს.
„Chromium (ქრომი) – ერთ-ერთი მიკროელემენტი რომელიც უხშირესად გვხვდება საკვებ დანამატებში და პოლივიტამინებში.
საკვებ დანამატებს ხშირად ისე იღებენ, რომ არც აკვირდებიან შემადგენლობას, რომელიც ისედაც შესაძლებელია იყოს არაზუსტი, არასწორი (mislabeled).
სამეცნიერულ მტკიცებულების სწრაფი მიმოხილვა:
• ქრომს არ აქვს ეფექტი სხეულის კომპოზიციაზე, აღნაგობაზე როდესაც ის მიღებულია დანამატის სახით.
• ანუ წონის კლების მიზნით როცა გინიშნავენ არაეფექტურია.
გარდა ამისა არსებობს სერიოზული შეშფოთება მისი ორგანიზმში დაგროვების გამო პოტენციური გვერდითი ეფექტების გამოწვევის მხრივ, განსაკუთრებით ხანგრძლივი მოხმარების დროს.
გვერდითი ეფექტები: ხელს უშლის რკინის მეტაბოლიზმს და თუთიის შეთვისებას, ხანგრძლივი მოხმარება დაკავშირებულია სერიოზულ გვერდით ეფექტებთან, მათ შორის – ანემია, ქრომოსომული დაზიანება, კოგნიტური უნარის გაუარესება, ინტერსტიციალური ნეფრიტი, კუჭ-ნაწლავის გაღიზიანება, კანკალი, უძილობა.
კომერციულად აკრძალულია მისი წარმოება ეფედრინთან ერთად, რადგან კომბინირებულად მიღებულმა დაბალმა დოზებმაც კი შესაძლოა გამოიწვიოს ჰიპერტენზია, ინსულტი და სიკვდილი.
სხვა სიტყვებით რომ ვთქვათ – მაგალითად ადამიანი რომელიც იღებს რომელიღაც სტიმულანტს, ენერგიის გასაუმჯობესებელ საშუალებას – მასში შესაძლოა შედიოდეს ეფედრინი და თუ ის ამის გარდა კიდევ იღებს რომელიმე სხვა დანამატს ან ვიტამინებს – მათში შეიძლება ასევე შედიოდეს ქრომი, ამ ორი ნივთიერების კომბინაციამ გამოიწვიოს სიკვდილი“ – წერს ზაზა თელია.