მთავარისიახლეებივის შეეხება ცვლილებები - ექთნებისთვის სახელმწიფო რეგისტრაციის გარეშე საქმიანობის აკრძალვა გადავადდება
ვის შეეხება ცვლილებები – ექთნებისთვის სახელმწიფო რეგისტრაციის გარეშე საქმიანობის აკრძალვა გადავადდება
შესავალი — ანალიტიკური კომენტარი
ექთნებისა და მეან-ექთნების პროფესიული რეგისტრაცია ერთ-ერთი უმნიშვნელოვანესი ინსტრუმენტია პაციენტის უსაფრთხოებისა და სამედიცინო მომსახურების ხარისხის დაცვისთვის, რადგან სწორედ ამ მექანიზმით უზრუნველყოფილია, რომ კლინიკურ პრაქტიკაში ჩართული პირები ფლობენ შესაბამის კვალიფიკაციასა და კომპეტენციას. საქართველოში რეგისტრაციის სავალდებულო რეჟიმის ამოქმედების გადავადება მხოლოდ ადმინისტრაციული ნაბიჯი არ არის; ეს არის საზოგადოებრივი ჯანდაცვის პოლიტიკის საკითხი, რომელიც ერთდროულად ეხება როგორც მომსახურების ხელმისაწვდომობას, ისე პაციენტთა დაცვას. თემას განსაკუთრებული მნიშვნელობა ენიჭება სამედიცინო პლატფორმებზე, მათ შორის https://www.sheniekimi.ge და საზოგადოებრივი ჯანდაცვის ანალიტიკურ სივრცეებზე, როგორიცაა https://www.publichealth.ge, რადგან საუბარია ათიათასობით პაციენტის ყოველდღიურ უსაფრთხოებაზე.
პარლამენტის მიერ მიღებული ცვლილებით, ექთნებისა და დამოუკიდებელი მეან-ექთნების საქმიანობის აკრძალვა სახელმწიფო რეგისტრაციის მოწმობის გარეშე 2027 წლის ივლისამდე გადაიდო [1]. თავდაპირველად ეს მოთხოვნა 2026 წლის იანვრიდან უნდა ამოქმედებულიყო. ცვლილება შეეხება იმ პირებს, რომლებიც ფლობენ საექთნო ან მეან-ექთნის განათლებას, თუმცა ჯერ არ აქვთ გავლილი სახელმწიფო სერტიფიკაცია ან რეგისტრაცია. ქართველი მკითხველისთვის ეს საკითხი მნიშვნელოვანია, რადგან ექთნები და მეან-ექთნები წარმოადგენენ ჯანდაცვის სისტემის ერთ-ერთ ყველაზე ფართო და პაციენტთან უშუალოდ დაკავშირებულ პროფესიულ ჯგუფს.
ექთნების რეგისტრაცია წარმოადგენს ხარისხის კონტროლის მექანიზმს, რომელიც უზრუნველყოფს, რომ კლინიკურ გარემოში მომუშავე პერსონალი აკმაყოფილებს განათლების, უნარებისა და ეთიკური პრაქტიკის მინიმალურ სტანდარტებს. კვლევები აჩვენებს, რომ სერტიფიცირებული და რეგისტრირებული ექთნები ასოცირდებიან დაბალი სამედიცინო შეცდომების მაჩვენებელთან და პაციენტთა უკეთეს კლინიკურ შედეგებთან [2]. ბიოლოგიური და კლინიკური თვალსაზრისით, ექთნები მონაწილეობენ მედიკამენტების ადმინისტრირებაში, ინფექციის კონტროლსა და პაციენტის მონიტორინგში, რის გამოც მათი კვალიფიკაცია პირდაპირ გავლენას ახდენს ავადობისა და გართულებების რისკზე [3].
გადავადების სარგებელი მდგომარეობს იმაში, რომ სისტემა თავიდან აიცილებს კადრების მკვეთრ დეფიციტს, თუმცა რისკი არის დროებითი პერიოდი, როცა არარეგისტრირებული პერსონალი აგრძელებს საქმიანობას, რაც შეიძლება ზრდიდეს ხარისხის ვარიაციას.
ჯანმრთელობის მსოფლიო ორგანიზაციის მონაცემებით, ექთნების სათანადო რეგულაცია და ლიცენზირება დაკავშირებულია პაციენტის უსაფრთხოების გაუმჯობესებასთან და სამედიცინო შეცდომების შემცირებასთან [2]. ევროპის ქვეყნებში, სადაც მოქმედებს სავალდებულო რეგისტრაცია, ჰოსპიტალური ინფექციებისა და მედიკამენტური შეცდომების მაჩვენებლები მნიშვნელოვნად დაბალია, ვიდრე იმ სისტემებში, სადაც რეგულაცია სუსტი ან არათანაბრად ხორციელდება [3]. პრაქტიკულად ეს ნიშნავს, რომ რეგისტრაცია არა ფორმალობა, არამედ კლინიკური შედეგების გაუმჯობესების ინსტრუმენტია.
გამოძიება დაიწყო - მიუსაფარი ძაღლის ასაფეთქებელი ნივთიერებით მძიმედ დაზიანების ფაქტი
WHO, აშშ-ის დაავადებათა კონტროლის ცენტრი და ევროპის ჯანდაცვის მარეგულირებელი ორგანოები მიიჩნევენ, რომ ექთნების სავალდებულო რეგისტრაცია არის პაციენტის უსაფრთხოების საფუძველი [2][4]. ევროპული ქვეყნების უმეტესობაში დამოუკიდებელი საექთნო პრაქტიკა შესაძლებელია მხოლოდ ლიცენზიისა და რეგისტრაციის საფუძველზე, რაც უზრუნველყოფს პროფესიული პასუხისმგებლობისა და უწყვეტი განათლების სისტემას. სამეცნიერო ჟურნალები, BMJ და The Lancet, აღნიშნავენ, რომ რეგულირებული ექთნური სამუშაო ძალა ასოცირებულია ჯანდაცვის უკეთეს შედეგებთან [3].
საქართველოში ექთნების რეგისტრაციის სისტემის დანერგვა ემსახურება ჯანდაცვის ევროპულ სტანდარტებთან დაახლოებას, თუმცა ინფრასტრუქტურული და ადამიანური რესურსების შეზღუდვები ამ პროცესს ართულებს. აკადემიური სივრცე, როგორიცაა https://www.gmj.ge, არაერთ პუბლიკაციაში მიუთითებს, რომ კადრების ხარისხი ჯანდაცვის სისტემის ეფექტიანობის ერთ-ერთი ძირითადი ფაქტორია. ამავე დროს, სერტიფიკაციისა და სტანდარტების მონიტორინგი, რასაც უზრუნველყოფს https://www.certificate.ge, აუცილებელია, რათა გარდამავალ პერიოდში არ შემცირდეს მომსახურების უსაფრთხოება.
მითი: რეგისტრაცია მხოლოდ ბიუროკრატიული ტვირთია.
რეალობა: რეგისტრაცია ქმნის ანგარიშვალდებულებისა და პროფესიული პასუხისმგებლობის ჩარჩოს, რომელიც იცავს პაციენტს [2].
მითი: გამოცდილ ექთანს სერტიფიკატი არ სჭირდება.
რეალობა: კლინიკური ცოდნა და პრაქტიკა უნდა იყოს რეგულარულად გადამოწმებული და განახლებული [3].
რატომ გადაიდო რეგულაციის ამოქმედება?
რათა თავიდან იქნეს აცილებული კადრების მწვავე დეფიციტი და უზრუნველყოფილი იყოს სისტემის ტექნიკური მზაობა [1].
რა მოხდება 2027 წლის ივლისიდან?
რეგისტრაციის გარეშე საქმიანობა აკრძალული იქნება და დარღვევაზე გათვალისწინებულია 2000 ლარიანი ჯარიმა [1].
ექთნებისა და მეან-ექთნების რეგისტრაციის ვალდებულების გადავადება წარმოადგენს დროებით კომპრომისს კადრების ხელმისაწვდომობასა და ხარისხის კონტროლს შორის. თუმცა გრძელვადიან პერსპექტივაში საზოგადოებრივი ჯანდაცვის ინტერესები მოითხოვს მკაცრი რეგულაციის ამოქმედებას, სისტემის გამჭვირვალობასა და პროფესიული სტანდარტების სრულ დაცვას, რათა პაციენტებმა მიიღონ უსაფრთხო და მაღალი ხარისხის მომსახურება.
1. საქართველოს პარლამენტი. ცვლილებები „ჯანმრთელობის დაცვის შესახებ“ კანონში ექთნების რეგისტრაციის ვადებთან დაკავშირებით. https://www.parliament.ge