მთავარიშენი ექიმი„სახელმწიფოს ისე არ უჭირს, რომ წამლის ყიდვა თავისთავზე არ აიღოს“-ამირან გამყრელიძე
„სახელმწიფოს ისე არ უჭირს, რომ წამლის ყიდვა თავისთავზე არ აიღოს“-ამირან გამყრელიძე
C ჰეპატიტის პროგრამასთან დაკავშირებით ამერიკულ კომპანია „გილიადთან“ კონტრაქტი 2026 წლამდეა ძალაში – სახელმწიფოს შეუძლია 2026 წლიდან C ჰეპატიტის წამალი, რომელიც 200-300 დოლარის ფარგლებშია თავად შეიძინოს,- განაცხადა დაავადებათა კონტროლის ეროვნული ცენტრის ყოფილმა ხელმძღვანელმა, ამირან გამყრელიძემ.
C ჰეპატიტის პროგრამა საქართველოში კვლავ ძალაშია და მისი გაგრძელება 2026 წლამდე გარანტირებულია. ამერიკულ კომპანია „გილიადთან“ გაფორმებული კონტრაქტი მოქმედებს 2026 წლამდე და არ არსებობს მიზეზი, რომ წამლების მიწოდება შეფერხდეს.
C ჰეპატიტის პროგრამა 2026 წლამდე
„გილიადის“ ფარმაცევტული კომპანია უზრუნველყოფს C ჰეპატიტის წამლის მიწოდებას, რომელიც საქართველოს მოქალაქეებს უპრობლემოდ მიეწოდება. ამირან გამყრელიძის თქმით, კონტრაქტი 2026 წლამდე ძალაში დარჩება და ამ პერიოდის განმავლობაში C ჰეპატიტის წამლის მიწოდების მხრივ პრობლემები არ უნდა იყოს.
2026 წლის შემდეგ
2026 წლის შემდეგ, თუ კონტრაქტი არ გაგრძელდება, საქართველოს მთავრობისთვის არ იქნება რთული C ჰეპატიტის წამლების შესყიდვა, რადგან მას შეუძლია წამლები $200-300 დოლარის ფარგლებში შეიძინოს. სახელმწიფო მზად არის, რომ საჭიროების შემთხვევაში, პროგრამის გაგრძელება თავად უზრუნველყოს.
სხვა პროგრამები და სახელმწიფო ფინანსირება
C ჰეპატიტის პროგრამის მეორე ნაწილი, რომელიც მოიცავს სკრინინგს, სწრაფ ტესტებსა და საგანმანათლებლო პროექტებს, სახელმწიფოს მიერ დაფინანსდება. გამყრელიძე აღნიშნავს, რომ ამ პროექტების შეწყვეტა არ არის მოსალოდნელი, რაც იმას ნიშნავს, რომ პროგრამის წარმატება და C ჰეპატიტის ელიმინაციის პროცესი განაგრძობს განვითარებას.
მოსახლეობის განსაზღვრული საჭიროებები
ამირან გამყრელიძე ხაზს უსვამს, რომ მოსახლეობას არ უნდა ჰქონდეს შეშფოთება იმასთან დაკავშირებით, რომ C ჰეპატიტის პროგრამა შესაძლოა შეწყდეს მხოლოდ პარტნიორული ურთიერთობების გაწყვეტის შედეგად.