მთავარიშენი ექიმიSAN DIEGO - ლეიკემიის მკურნალობისა და გლუკაგონის მსგავსი პეპტიდი 1 (GLP-1) ინჰიბიტორების...
SAN DIEGO – ლეიკემიის მკურნალობისა და გლუკაგონის მსგავსი პეპტიდი 1 (GLP-1) ინჰიბიტორების ეფექტების შესახებ ინოვაციური კვლევები ვენური თრომბოემბოლიის (VTE) რისკზე
SAN DIEGO – ლეიკემიის მკურნალობისა და გლუკაგონის მსგავსი პეპტიდი 1 (GLP-1) ინჰიბიტორების ეფექტების შესახებ ინოვაციური კვლევები ვენური თრომბოემბოლიის (VTE) რისკზე წარმოდგენილი იქნება 7-10 დეკემბერს ამერიკის ჰემატოლოგიის საზოგადოების (ASH) 2024 წლის ყოველწლიურ შეხვედრაზე.
„მიუხედავად იმისა, რომ B-ALL არის ბავშვობში ყველაზე გავრცელებული  კიბო და ერთ-ერთი ყველაზე განკურნებადი, ზოგიერთ პაციენტს ემუქრება მძიმე შედეგები ქიმიოთერაპიის შემდეგ რეციდივის შემდეგ“, – თქვა სინტია ე. დანბარმა, მედიცინის დოქტორმა, ტრანსლაციის ღეროვანი უჯრედების ბიოლოგიის ფილიალის ხელმძღვანელმა, „ნაციონალურ გულში“ (ფილტვებში. და სისხლის ინსტიტუტი).
ახალი კვლევა იუწყება, რომ ქიმიოთერაპიაში მიზნობრივი კიბოს წამლის ბლინატუმომაბის (ბლინციტო) დამატებამ გაზარდა დაავადებისგან თავისუფლად გადარჩენა სტანდარტული რისკის მქონე პედიატრიულ პაციენტებში. „ისინი საბოლოოდ აჩვენებენ სარგებელს ამ იმუნოთერაპიული წამლის დამატებით, 3 წლის განმავლობაში დაავადებისგან თავისუფლად გადარჩენის 97%-ს მიღწეული ბლინატუმომაბის პლუს ქიმიოთერაპიულ ჯგუფზე, ვიდრე 90%-ია საკონტროლო ჯგუფისთვის მხოლოდ სტანდარტული თერაპიებით“, – თქვა დანბარმა. „ეს ცდა დაადგენს ბლინატუმომაბის დამატებას ბავშვობის B-ALL-ისთვის, როგორც მოვლის სტანდარტად“.
რაც შეეხება მძიმე იმუნური აქტივაციის სინდრომის რისკს, – „იმუნური უჯრედების ამ ჩართულებმა შეიძლება გამოიწვიოს ციტოკინის გამოთავისუფლების სინდრომი და სხვა მძიმე იმუნური აქტივაციის შედეგები“, – თქვა მან. „თუმცა, როგორც ჩანს, ბავშვები ნაკლებად მგრძნობიარენი არიან მათ მიმართ, ყოველ შემთხვევაში სიმძიმის თვალსაზრისით, ვიდრე მოზრდილები. ამ კვლევაში მომხდარმა გართულებებმა არ გამოიწვია სიკვდილიანობა და ადვილად განკურნებადი იყო. ასე რომ, ეს არ იყო ამ პრეპარატის დამატების მთავარი ნაკლი. ”
ბლინატუმომაბის კვლევას აფინანსებს ბავშვთა ონკოლოგიური ჯგუფი.
წყარო:
ტიპი 2 დიაბეტი და სიმსივნის გაზრდილი რისკი – განსაკუთრებით ქალებში!