მთავარიშენი ექიმი3 მარტივი სავარჯიშო ბავშვის ხერხემლის გასამაგრებლად - ზურგთან დაკავშირებული პრობლემები
3 მარტივი სავარჯიშო ბავშვის ხერხემლის გასამაგრებლად – ზურგთან დაკავშირებული პრობლემები
3 მარტივი სავარჯიშო ბავშვის ხერხემლის გასამაგრებლად
თანამედროვე ბავშვებს პირველ კლასში აღენიშნებათ ზურგთან დაკავშირებული პრობლემები. სკოლა, თავის მხრივ, ამ პრობლემას ხშირად აუარესებს, რადგან ბალანსი და სწორი პოზიცია სკოლაში და საგანმანათლებლო პროცესში განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია. ამასთან, რაც უფრო ადრეულ ასაკში დავიწყებთ პროფილაქტიკას, მით უკეთესი შედეგიანი იქნება.
როგორ დავეხმაროთ ბავშვებს ზურგის პრობლემების თავიდან აცილებაში?
ბავშვებს სკოლაში მხოლოდ ასოებისა და ციფრების სწავლა კი არ სჭირდებათ, არამედ ზურგის სწორად დაჭერაც. სწორი მდგომარეობა ასწავლის ბავშვს არამარტო ფიზიკურ განვითარებას, არამედ ზოგადად სხეულის სწორ ვარჯიშს. გთავაზობთ 3 მარტივ სავარჯიშოს, რომლებიც ბავშვის ხერხემალს გააძლიერებს. ეს სავარჯიშოები მხოლოდ პროფილაქტიკური ხასიათისაა, ხოლო ზურგის სერიოზული პრობლემის შემთხვევაში აუცილებელია ექიმის კონსულტაცია.
1. ცეკვავს ყველა – მარტივი საცეკვაო მოძრაობები
ბავშვებს ცეკვა ძალიან უყვართ, და ეს გატაცება იდეალურია ზურგის გასაძლიერებლად. მოცეკვავე ადამიანებს ლამაზი ზურგი და ტანი აქვთ, სწორედ ამისთვისაც კარგი გზაა ცეკვა. დაიწყეთ მარტივი საცეკვაო მოძრაობებით, მაგალითად, – ტვისტით.
ჯერ ყველაზე მარტივი საცეკვაო მოძრაობებით დაიწყეთ, მაგალითად ტვისტით. დააყენეთ ბავშვი პირსახოცზე და სთხოვეთ ასწიოს ცალი ფეხი თითის წვერზე, რომელსაც ხან მარცხნივ აქანევებს, ხან მარჯვნივ. შემდეგ – მეორე ფეხი. მერე – ორივე ერთად.
2. მხიარული რბოლა – სკამები და გამძაფრებული ვარჯიში
რბოლები ბავშვს ძალიან უყვართ, ხოლო ამ ვარჯიშით მისი ხერხემლის გაძლიერება შესაძლებელია. ამავდროულად, ისიც სარგებლობს მულტიფუნქციური როლით. ბავშვი უნდა გაძვრეს სკამის ქვეშ, თანდათანობით შეაფერხოს მისი მოძრაობა სკამებს შორის. ფრთხილად უნდა გაძვრეს ჯერ ერთი სკამის ქვეშ, მერე – მეორის. თანდათან ამ სკამებისგან ნამდვილი მატარებელი უნდა გაკეთდეს და ბავშვიც ყველა მათგანის ქვეშ უნდა გაძვრეს.
თუ სკამის სიგანე და სხეულის გარშემოწერილობა ამის საშუალებას გაძლევთ, შეგიძლიათ ბავშვთან ერთად იძრომიალოთ.
ეს საშუალებას მისცემს ბავშვს ხერხემლის მოდუნების გარეშე სწორად გადაადგილდეს.