მთავარიშენი ექიმიდღეში 10 საათზე მეტხანს ჯდომამ შეიძლება გაზარდოს გულის უკმარისობა, სიკვდილის რისკი
დღეში 10 საათზე მეტხანს ჯდომამ შეიძლება გაზარდოს გულის უკმარისობა, სიკვდილის რისკი
უმოძრაო ცხოვრების წესს შეუძლია ზიანი მიაყენოს თქვენს ჯანმრთელობას, ხოლო ყოველდღიურად ბევრი ჯდომა შეიძლება განსაკუთრებით საზიანო იყოს თქვენი გულისთვის.
ახალი კვლევით დადგინდა, რომ დღეში 10,6 საათი ან მეტი ჯდომა მნიშვნელოვნად არის დაკავშირებული მომავალში გულის უკმარისობასთან და გულ-სისხლძარღვთა დაავადებისგან სიკვდილის რისკთან.
ეს რისკი კვლავ იზრდება იმ ადამიანებში, რომლებიც აკმაყოფილებენ რეკომენდებულ 150 წუთს ზომიერ და ენერგიულ ვარჯიშს კვირაში.
საყოველთაოდ ცნობილი გახდა, რომ უმოძრაო ცხოვრების წესი არ არის კარგი თქვენი ჯანმრთელობისთვის, მათ შორის გულის ჯანმრთელობისთვის.
წარსული კვლევები აკავშირებდა უმოძრაო ცხოვრების წესს გულის უკმარისობის, გულის შეტევისა და ინსულტის გაზრდილ რისკს.
„ადამიანთა უმეტესობის დიდ ნაწილს, საშუალოდ დაახლოებით 10 საათი, ჯდომითი სამუშაო აქვთ“, – განუცხადა Medical News Today-ს შაან ხურშიდმა, მედიცინის დოქტორმა, MPH, გულის ელექტროფიზიოლოგმა მასაჩუსეტსის გენერალურ ჰოსპიტალში. „ამ მიზეზით, მნიშვნელოვანია უკეთ გავიგოთ, როგორ შეიძლება გავლენა იქონიოს ზოგადად ჯდომამ და მჯდომარე ქცევამ ჯანმრთელობაზე და შეიძლება თუ არა ეს ეფექტების შერბილება ვარჯიშით და ფიზიკური აქტივობით.
ხურშიდი არის ახალი კვლევის თანაავტორი, რომელიც ახლახან გამოქვეყნდა JACC-ში, კარდიოლოგიის ამერიკული კოლეჯის ფლაგმანურ ჟურნალში, რომელმაც დაადგინა, რომ დღეში 10-ნახევარ საათზე ცოტა მეტი ჯდომა შეიძლება მნიშვნელოვნად იყოს დაკავშირებული. მომავალი გულის უკმარისობა და გულ-სისხლძარღვთა სიკვდილი, იმ ადამიანებშიც კი, რომლებიც აკმაყოფილებენ რეკომენდებული 150 წუთიანი ზომიერი ფიზიკური აქტივობის სანდო წყაროს (MVPA) კვირაში მოზარდები.
„გულ-სისხლძარღვთა დაავადება საზოგადოებრივი ჯანმრთელობის მთავარი პრობლემაა და მრავალი გამოკვლევიდან ვიცით, რომ საკმარისი ვარჯიში შეიძლება იყოს მომავალი პირობების რისკის შემცირების ძლიერი მეთოდი. ამ მიზეზით, გაიდლაინები ნათელია, რომ კვირაში მინიმუმ 150 წუთის მიღწევა MVPA მნიშვნელოვანი მიზანია“, – თქვა ხურშიდმა.
„საპირისპიროდ, მჯდომარე ქცევის გავლენა გულ-სისხლძარღვთა დაავადებებზე გაცილებით ნაკლებად არის გასაგები. თუმცა, უკეთესად შეიძლება დადგინდეს, რომ ზედმეტი მჯდომარე ქცევის თავიდან აცილება ასევე მნიშვნელოვანია, ეს გვაძლევს სხვა საშუალებას, რომლითაც ჩვენ შეგვიძლია პოტენციურად გავაუმჯობესოთ საზოგადოებრივი ჯანმრთელობა მოძრაობის ქცევის შეცვლით,” – განაგრძო მან.