• გენეტიკური ჰიპერქოლესტერინემია: ზოგიერთ ადამიანს ქოლესტერინის მაღალი დონე აქვს გენეტიკურად. ეს შეიძლება მოხდეს მაშინაც კი, როდესაც ადამიანს არ აქვს ჭარბი წონა. გენეტიკური ჰიპერქოლესტერინემია არის სიტუაცია, როდესაც ქოლესტერინის დონე მაღალია უბრალოდ მემკვიდრეობითი მიზეზების გამო.
მნიშვნელოვანი ინფორმაცია ქართველი ემიგრანტებისთვის - იტალიაში კოვიდის შემთხვევები 11%-ით გაიზარდა
3. ქოლესტერინის მართვის აუცილებლობა
მიუხედავად იმისა, რომ ქოლესტერინი უსიმპტომოდ შეიძლება მომატებული იყოს, მასზე მონიტორინგი ძალიან მნიშვნელოვანია. თუ თვლით, რომ თქვენ ან თქვენი ახლობელი შეწუხებულია ჭარბი წონით ან არსებობს სხვა გართულებები, რომლებიც რისკის ფაქტორებს უკავშირდება, აუცილებელია რეგულარულად შეამოწმოთ ქოლესტერინის დონე.
ქოლესტერინის დონის კონტროლი მოიცავს არა მხოლოდ მედიკამენტებს, არამედ ცხოვრების წესის შეცვლას, –  რეგულარული ფიზიკური აქტივობა, ჯანსაღი დიეტა, რომელიც შეიცავს დაბალ ცხიმს, და სტრესის მართვა საშუალებას გაძლევთ შეინარჩუნოთ ქოლესტერინის დონის კონტროლი და თავიდან აიცილოთ მისი მომატება.
4. რა უნდა ვიცოდეთ?
• ფიზიკური აქტივობა: ყოველდღიური ფიზიკური აქტივობის შემოღება თქვენი ცხოვრების წესში. ბალანსირებული აქტივობა დაგეხმარებათ შეინარჩუნოთ ჯანმრთელი ქოლესტერინის დონე.
• ჯანსაღი დიეტა: შეინარჩუნეთ დაბალი ცხიმოვანი დიეტა. მეტი ხილი, ბოსტნეული და მეტი მარცვლეული – ეს ყველაფერი ხელს უწყობს ქოლესტერინის დონის შენარჩუნებას.
• წონის კონტროლი: თუ თქვენ ან თქვენს ბავშვს დამატებითი კილოგრამები გაქვთ, აუცილებელია მათგან განთავისუფლება, რადგან ზედმეტი წონა პირდაპირ უკავშირდება ქოლესტერინის მომატებას.
• რეგულარული კონსულტაციები ექიმთან: დაინტერესდით თქვენი ქოლესტერინის დონით. ექიმთან რეგულარული ვიზიტები დაგეხმარებათ გამოვლინდეს ნებისმიერი პრობლემა დროულად.
ზაზა თელიას თქმით, ქოლესტერინის მაღალი დონე, შესაძლოა, ადამიანის კანზეც აისახოს და მას რამდენიმენაირი გამოვლინება ჰქონდეს. ესენია:
1. ქსანთომა – ლოკალიზებული ცხიმოვანი ქსოვილი კანქვეშ ან მყესებზე.
2. ქსანთელაზმა (ბრტყელი ქსანთომა) – მოვარდისფრო ფერის წარმონაქმნები ქუთუთოებზე.
3. ფსორიაზი – ფსორიაზი ქოლესტერინის მატებასთან პირდაპირ კავშირში არ არის, მაგრამ მაღალი ხარისხის კვლევებით დადგინდა, რომ არსებობს კავშირი ქოლესტერინის მომატებულ დონესა და ფსორიაზს შორის.
4. ქოლესტერინის ემბოლიზმი – როდესაც ქოლესტერინის კრისტალები ხვდება არტერიებში და ბლოკავს არტერიული სისხლის მიდინებას ქსოვილებისკენ, რის გამოც ვითარდება ქვემო კიდურების წყლულები, კანის ფერის ცვლილება, განგრენა, ლურჯი ფეხის თითები.
5. რეტიკულარული ლივედო – მოლურჯო-მოწითალო ფერის ბადისებრი კანი ქვემო კიდურებზე, გენიტალიების არეში და დუნდულებზე.
ახალი კვლევა - სტრესულმა მოვლენებმა, შესაძლოა, გენეტიკურ კოდზე კვალი დატოვოს, ხოლო ზოგიერთი მათგანი შთამომავლობასაც გადაეცეს
ზაზა თელიამ ისაუბრა იმაზეც, თუ რომელი საკვები იწვევს, ხშირ შემთხვევაში, ქოლესტერინის დონის მატებას. მისი თქმით, ეს არის ცხიმიანი ხორცპროდუქტები და ისეთი ხშირად გამოყენებადი საკვები პროდუქტი, როგორიც არის მზესუმზირის ზეთი.
მისივე თქმით, ქოლესტერინის მკურნალობა მედიკამენტებითაც მიმდინარეობს, თუმცა, ამ შემთხვევაში, გამოჯანმრთელების მთავარი და ძირითადი ფაქტორი ცხოვრების ჯანსაღი წესის დაცვაა.
ქოლესტერინის მომატება შეიძლება უსიმპტომოდ მიმდინარეობდეს, მაგრამ მისი შედეგები გაცილებით სერიოზული და სახიფათოა. “ჩუმი მკვლელი” –  ქოლესტერინი შესაძლოა გახდეს გულ-სისხლძარღვთა დაავადებების, მიოკარდიუმის ინფარქტისა და ინსულტის მიზეზი, რაც აშკარად ზრდის სიკვდილის რისკს. სწორედ ამიტომ, მნიშვნელოვანია ქოლესტერინის დონის მუდმივი მონიტორინგი, რაც ხელს შეუწყობს სერიოზული პრობლემების თავიდან აცილებას.