მთავარიშენი ექიმიშეიძლება ნაწლავის ზოგიერთმა ბაქტერიამ ხელი შეუწყოს ალცჰეიმერის დაავადებას?
შეიძლება ნაწლავის ზოგიერთმა ბაქტერიამ ხელი შეუწყოს ალცჰეიმერის დაავადებას?
Klebsiella pneumoniae არის ბაქტერია, რომელიც გვხვდება ადამიანის ნაწლავის მიკრობიომსა და განავალში.
თუ K. pneumoniae ვრცელდება სხეულის სხვა უბნებში, ამან შეიძლება გამოიწვიოს მრავალი სერიოზული სამედიცინო მდგომარეობა.
თაგვების კვლევაზე დაყრდნობით, ფლორიდის სახელმწიფო უნივერსიტეტის მკვლევარები თვლიან, რომ შესაძლოა ასევე არსებობდეს კავშირი K. pneumoniae-ს, რომელიც შედის ტვინში და ალცჰეიმერის დაავადების პროგრესირებას შორის.
Klebsiella pneumoniae არის ერთ-ერთი ტრილიონი ბაქტერია, რომელიც გვხვდება ადამიანის ნაწლავის მიკრობიომსა და განავალში. თუ ამ ტიპის ბაქტერია ვრცელდება სხეულის სხვა უბანში, ამან შეიძლება გამოიწვიოს მრავალი დაავადება, მათ შორის პნევმონია, მენინგიტი, საშარდე გზების ინფექციები (UTIs) და ჭრილობებისა და სისხლის ინფექციები.
საავადმყოფოებში ან სხვა ჯანდაცვის დაწესებულებებში მყოფი ადამიანები K. pneumoniae-ით ინფექციის მიღების ყველაზე დიდი რისკის ქვეშ არიან.
ახლა, ფლორიდის სახელმწიფო უნივერსიტეტის მკვლევარები ახალ კვლევაზე დაყრდნობით, რომელიც ახლახან გამოქვეყნდა ინფექციურ დაავადებათა ჟურნალში, იუწყებიან რომ, შესაძლოა, არსებობდეს კავშირი K. pneumoniae-ს შორის, რომელიც შედის ტვინში და ალცჰეიმერის დაავადების სახელით ცნობილი დემენციის პროგრესირებას შორის.
K. pneumoniae ასოცირებული ალცჰეიმერის სიმპტომებთან
ამ კვლევისთვის მკვლევარებმა გამოიყენეს K. pneumoniae-ით ინფიცირებული ალცჰეიმერის დაავადების თაგვის მოდელი.
კვლევის დროს მეცნიერებმა აღმოაჩინეს, რომ როდესაც თაგვები ექვემდებარებოდნენ ანტიბიოტიკებს, მათი ნაწლავის ბაქტერიების მრავალფეროვნება მცირდება, რაც მიკრობიომის დისბალანსს იწვევს.
ამის შემდეგ K. pneumoniae-ს ნაწლავიდან სისხლში გადასვლის საშუალება მისცა ნაწლავის ლორწოვანის გავლით.
იქიდან, ბაქტერია ტვინში გადავიდა, რამაც გამოიწვია ნეიროანთება და ნეიროკოგნიტური დაქვეითება, ეს ორივე ცნობილი ალცჰეიმერის დაავადების სიმპტომებია.
მკვლევარების თქმით, ეს დასკვნები ხაზს უსვამს საავადმყოფოში შეძენილმა ინფექციებმა, როგორიცაა K. pneumoniae, შეიძლება გამოიწვიოს ნეიროდეგენერაციული დაავადებების განვითარება.
პრესრელიზში რავინდერ ნაგპალმა, დოქტორმა, განათლების, ჯანმრთელობისა და ადამიანის მეცნიერებათა კოლეჯის ასისტენტმა პროფესორმა და ფლორიდის სახელმწიფო უნივერსიტეტის Gut Biome ლაბორატორიის დირექტორმა და ამ კვლევის ერთ-ერთმა ავტორმა აღნიშნა, რომ:
„ჰოსპიტალიზაციამ და მკურნალობამ და ანტიბიოტიკებთან ერთად მკურნალობამ შეიძლება გამოიწვიოს მიკრობიომის მრავალფეროვნების შემდგომი დაქვეითება, რაც ხანდაზმულებს მაღალი რისკის ქვეშ აყენებს არა მხოლოდ საჭმლის მომნელებელი პრობლემების, არამედ ნაწლავის ექსტრა პათოლოგიების, როგორიცაა ნეიროდეგენერაციული დარღვევები, დისრეგულაციის გამო. ნაწლავ-ტვინის ღერძი“.
WHO - სიმსივნით დაავადებულთა რაოდენობამ, შესაძლოა, 35 მილიონს გადააჭარბოს
მკვლევარები თვლიან, რომ მათმა აღმოჩენებმა შეიძლება ასევე გაუხსნას კარი ალცჰეიმერის დაავადებას ახალი თერაპიისთვის.
რა როლს ასრულებს ნაწლავ-ტვინის ღერძი ალცჰეიმერის დაავადების დროს?
Medical News Today-ს ჰქონდა შესაძლებლობა გასაუბრებოდა ამ კვლევის შესახებ დევიდ მერილს, MD, PhD, გერიატრიულ ფსიქიატრს და წყნარი ოკეანის ნეირომეცნიერების ინსტიტუტის წყნარი ოკეანის ტვინის ჯანმრთელობის ცენტრის დირექტორს სანტა მონიკაში, CA.
მერილმა აღნიშნა, რომ ეს არის საინტერესო ცხოველთა მოდელის კვლევა, რომელიც გვიჩვენებს მექანიზმს, რომელიც ემყარება ნაწლავ-ტვინის კავშირს.
”ნაწლავის დაავადებების ანტიბიოტიკებით მკურნალობამ შეიძლება გამოიწვიოს არასასურველი შედეგები, რაც ზრდის ნეიროდეგენერაციული დაავადებების რისკს,” – განმარტა მან.
„ნეიროდეგენერაციულ დაავადებებამდე მიმავალი მოვლენების კასკადის გაგებამ შეიძლება მოგვცეს საშუალება შევცვალოთ მკურნალობის მიდგომა ნაწლავის პათოლოგიური ბაქტერიული ინფექციების მიმართ“.
„ალცჰეიმერის განვითარების პრევენცია ნაწლავის პრობლემების განსხვავებულად მოპყრობით შეიძლება იყოს შესაძლებელი“, – დასძინა მერილმა. ”კარგი იქნებოდა, რომ ნახოთ ინტერვენციები, რომლებიც ცდილობდნენ იმავე ცხოველურ მოდელებში, რათა შემდეგ გამოიყენონ პაციენტებში.”