მთავარიშენი ექიმიგულის დაავადებები ზრდის დემენციის რისკს: შეუძლია თუ არა ჩვეულებრივ სისხლის გამათხელებელს მისი...
გულის დაავადებები ზრდის დემენციის რისკს: შეუძლია თუ არა ჩვეულებრივ სისხლის გამათხელებელს მისი შემცირება?
ამერიკის გულის ასოციაციის (AHA) ახალი სამეცნიერო განცხადება ავლენს ძლიერ კავშირს გულ-სისხლძარღვთა დაავადებებს შორის – როგორიცაა გულის უკმარისობა, წინაგულების ფიბრილაცია და გულის კორონარული დაავადება – და კოგნიტური დაქვეითების და დემენციის გაზრდილ რისკს შორის.
კვლევა განმარტავს, თუ როგორ მოქმედებს გულის ჯანმრთელობა პირდაპირ ტვინის მუშაობაზე, ისეთი პირობებით, როგორიცაა მაღალი წნევა და ტიპი 2 დიაბეტი, შესაბამისად, ხელს უწყობს კოგნიტურ დაქვეითებას.
სხვა ახალ კვლევაში, მკვლევარები ვარაუდობენ, რომ სისხლის გამათხელებელმა ჰეპარინმა შეიძლება შეაფერხოს ალცჰეიმერის დაავადების დაწყება ტვინში მავნე ცილების ურთიერთქმედების ჩარევით; თუმცა მეტი კვლევაა საჭირო.
ახალი ექსპერტის მოხსენება, რომელიც გამოქვეყნდა ჟურნალში StrokeTrusted Source, მიმოიხილავს უახლეს კვლევას და განმარტავს, რომ მოზრდილებში სამი გავრცელებული გულ-სისხლძარღვთა დაავადება – გულის უკმარისობა, წინაგულების ფიბრილაცია (AFib) და გულის კორონარული დაავადება – დაკავშირებულია კოგნიტურ დაქვეითებასთან და გაზრდილ რისკთან. დემენცია.
ავტორები აღნიშნავენ, რომ ინსულტი და კოგნიტური დაქვეითება, ტვინის ჯანმრთელობის ორი მნიშვნელოვანი ფაქტორი, არის ქრონიკული და ინვალიდობის მდგომარეობა, რომელიც დიდ გავლენას ახდენს ინდივიდებზე და საზოგადოებაზე.
მცირე ასაკიდან გულის ჯანმრთელობის შენარჩუნება აუცილებელია გულ-სისხლძარღვთა დაავადებების თავიდან ასაცილებლად, ტვინის ფუნქციის დასაცავად და შემდგომ ცხოვრებაში შემეცნებითი დაქვეითების რისკის შესამცირებლად.
მიუხედავად იმისა, რომ დემენცია ხშირად განიხილება, როგორც განუკურნებელი და პროგრესირებადი მდგომარეობა, მტკიცებულებები ვარაუდობენ, რომ ჯანსაღი ცხოვრების წესის წარმართვა და სისხლძარღვთა რისკ-ფაქტორების ადრეული მკურნალობა შეიძლება დაეხმაროს კოგნიტური ფუნქციის შენარჩუნებას.
გულის პრობლემები ხელს უწყობს კოგნიტურ დაქვეითებას
AHA-ს ანგარიშში ხაზგასმული კვლევების თანახმად, გულის უკმარისობა გავლენას ახდენს ადამიანების დაახლოებით 50%-ზე კოგნიტური პრობლემებით, როგორიცაა მეხსიერება და ენის სირთულეები.
AFib, გულის რითმის ყველაზე გავრცელებული დარღვევა, დაკავშირებულია კოგნიტური უკმარისობის 39%-ით გაზრდილ რისკთან, ხოლო გულის კორონარული დაავადება ზრდის დემენციის რისკს 27%-ით, ხოლო გულის შეტევით გადარჩენილთა 50%-მდე განიცდის კოგნიტურ დაქვეითებას.
წინა კვლევამ აჩვენა, რომ AFib-ის მქონე ადამიანებს, რომლებიც მკურნალობდნენ პირდაპირი პერორალური ანტიკოაგულანტებით (DOACs) ჰქონდათ დემენციის განვითარების 12%-ით ნაკლები რისკი, ვიდრე მათ, ვინც მკურნალობდა ტრადიციული სისხლის გამათხელებელი ვარფარინით.
ლიმონის წყლის სარგებელი: რატომ უნდა დავლიოთ ყოველდღიურად?
შეუძლია თუ არა ანტიკოაგულანტ ჰეპარინს დემენციის რისკის შემცირება?
ახლა, ახალ კვლევაში, რომლის შედეგებიც გამოჩნდა Molecular PsychiatryTrusted Source-ში, მკვლევარებმა დაადგინეს, რომ ადამიანებს, რომლებიც გადიან ჰეპარინით მკურნალობას, განუვითარდათ ალცჰეიმერის სიმპტომები 2 წლით გვიან, ვიდრე ტიპიური დრო, რაც ასევე მიუთითებს ამ საერთო ანტიკოაგულანტის პოტენციურ დამცავ სარგებაზე.
წინა კვლევამ აჩვენა, რომ ალცჰეიმერის განვითარების რისკი შეიძლება დაკავშირებული იყოს ცილასთან, სახელწოდებით Apolipoprotein E (ApoE), რომელიც ურთიერთქმედებს უჯრედის ზედაპირის მოლეკულებთან, რომლებიც ცნობილია როგორც ჰეპარანის სულფატის პროტეოგლიკანები (HSPGs).
ApoE4 გენეტიკური ვარიანტი ასოცირდება უმაღლეს რისკთან, ხოლო იშვიათი ფორმა, ApoE Christchurch, სუსტად უკავშირდება HSPG-ებს და, როგორც ჩანს, ამცირებს ალცჰეიმერის დაავადების რისკს გენეტიკურად მიდრეკილ პირებში.
HSPG ასევე ხელს უწყობს ტაუ პროტეინის დაგროვებას, ალცჰეიმერის ტვინის დაზიანების კიდევ ერთი მთავარი ფაქტორი.
პროტეინები, რომლებიც აკავშირებენ HSPG-ებს, შესაძლოა დაგროვდეს ტვინში სიმპტომების გამოვლენამდე დიდი ხნით ადრე და ჰეპარანის სულფატის წარმოებაში ჩართული გენი ალცჰეიმერის რისკ-ფაქტორად გამოვლინდეს.
ჰეპარინი, ჰეპარანის სულფატის ფორმა, რომელიც გამოიყენება 1930-იანი წლებიდან სისხლის შედედების თავიდან ასაცილებლად, არ ხვდება ტვინში, მაგრამ მკვლევარები ვარაუდობენ, რომ მას შეუძლია ალცჰეიმერის დაავადების შეფერხება ApoE-HSPG ურთიერთქმედების დარღვევით.
რა კავშირია ჰეპარინსა და ალცჰეიმერის დაავადების შეფერხებას შორის?
ამ ახალ კვლევაში მკვლევარებმა გააანალიზეს სამედიცინო ჩანაწერები ორი დიდი ჯანდაცვის სისტემისგან, Mount Sinai Health System (MSHS) და Columbia University Medical Center (CUMC).
რეტროსპექტული, გრძივი დიზაინის გამოყენებით, მათ შეადარეს პაციენტები, რომლებიც იღებდნენ ჰეპარინს მათ, ვინც არ იღებდა.
MSHS კოჰორტაში, 15,183 პაციენტიდან 24,7%-მა მიიღო ჰეპარინი, ხოლო 6,207 CUMC პაციენტიდან 51,5%-მა გაიარა ჰეპარინით მკურნალობა.
მიუხედავად იმისა, რომ კვლევის ყველა მონაწილემ საბოლოოდ მიიღო ალცჰეიმერის დიაგნოზი, საშუალოდ, პაციენტებს ორივე ჯგუფიდან, რომლებიც იღებდნენ ჰეპარინს, ალცჰეიმერის დიაგნოზი დაუსვეს დაახლოებით 1 წლის შემდეგ, ვიდრე მათ, ვინც არ იღებდა.
კვლევის პირველმა ავტორმა, ბენჯამინ რედჰედმა, დოქტორმა, ასოცირებულმა პროფესორმა ASU-Banner Neurodegenerative Disease Research Center-ში, განმარტა ძირითადი დასკვნები Medical News Today-სთვის.
კიბოს ვაქცინამ იმედის მომცემი შედეგები აჩვენა
„ჩვენმა ზოგიერთმა თანაავტორმა ადრე აჩვენა, რომ იშვიათი გენეტიკური მუტაცია APOE გენში არის ძალიან დამცავი ალცჰეიმერის დაავადებისგან და რომ ეს დაკავშირებულია იმის დარღვევასთან, თუ როგორ უკავშირდება APOE ცილის ეს ვერსია ჰეპარინის მსგავს მოლეკულებს შიგნით. სხეული“, – გვითხრა რედჰედმა.
„ჩვენ დავინტერესდით, შეიძლებოდა თუ არა ამის შესწავლის საშუალება ანტიკოაგულანტული მედიკამენტის ჰეპარინის შესწავლით და, როგორც ჩანს, მისი გამოყენება რაიმე დაცვას გვთავაზობს ალცჰეიმერის დაავადებისგან. როდესაც გადავხედეთ ჯანმრთელობის ელექტრონულ ჩანაწერებს (EHR) ორი დიდი ჯანდაცვის სისტემისგან, აღმოვაჩინეთ, რომ ორივე EHR-ში, ჰეპარინის თერაპია იყო ასოცირებული.