მთავარიშენი ექიმიკუნთების მოძრაობა, ყველაზე მარტივი ვარჯიში ტვინისთვის - შეამცირებთ დემენციის რისკს
კუნთების მოძრაობა, ყველაზე მარტივი ვარჯიში ტვინისთვის – შეამცირებთ დემენციის რისკს
ასაკის მატებისას ტვინის ჯანმრთელობის შენარჩუნება: მოძრაობის მნიშვნელობა – კუნთების მოძრაობა და ტვინის ჯანმრთელობა, ყველაზე მარტივი ვარჯიში ტვინისთვის – შეამცირებთ დემენციის რისკს
ასაკის მატებასთან ერთად ტვინის კარგი ფუნქციის შესანარჩუნებლად მეტი მოძრაობა გჭირდებათ. ეს რჩევა კიმ ჯონსონ ჰეჩეტმა გასცა: „კუნთების მოძრაობის ნაკლებობა გავლენას ახდენს თქვენი ცხოვრების ყველა ასპექტზე და, რაც მთავარია, თქვენს ტვინზე”, – თქვა მან New York Post-თან საუბრისას.
როგორც ახალი კვლევები აჩვენებს, ასაკის მატებისას ტვინის კარგი ფუნქციის შენარჩუნებისთვის აუცილებელია მეტი მოძრაობა. ეს რჩევა კიმ ჯონსონ ჰეჩეტმა გასცა, რომელმაც აღნიშნა, რომ კუნთების მოძრაობის ნაკლებობამ შეიძლება გავლენა იქონიოს არა მხოლოდ ფიზიკურ, არამედ ტვინის ჯანმრთელობაზე.
ფიზიკური აქტივობის გავლენა ტვინის ფუნქციაზე
ჰეჩეტის თქმით, ფიზიკური აქტივობა პირდაპირ დაკავშირებულია ტვინის ჯანმრთელობასთან. რეგულარული კარდიო ვარჯიში ხელს უწყობს ტვინში სისხლის ნაკადს და აუმჯობესებს კოგნიტურ ფუნქციას. „დღიური მცირე მოძრაობაც კი აყენებს დემენციის განვითარების რისკს,“ – აღნიშნა ჰეჩეტმა.
გარდერობის რეკომენდაციები
ჰეჩეტი ურჩევს თავის პაციენტებს კვირაში სამ-ოთხჯერ 30 წუთი ძალისმიერი ვარჯიში გააკეთონ და ყოველდღიურად 25-30 წუთი ფიზიკური დატვირთვა ჰქონდეთ. ამ რეზიუმემ შეიძლება მნიშვნელოვნად გააუმჯობესოს ტვინის ფუნქციონირება და დაეხმაროს ასაკთან დაკავშირებული კოგნიტური ცვლილებების შეფერხებაში.
ჰეჩეტის თქმით, ფიზიკური აქტივობა უფრო მჭიდროდ არის დაკავშირებული ტვინის ჯანმრთელობასთან, ვიდრე ადამიანები ფიქრობენ.
ჰეჩეტი ამბობს, რომ რეგულარული კარდიო ვარჯიში ზრდის ტვინში სისხლის ნაკადს, აუმჯობესებს კოგნიტურ ფუნქციას.
„შეიძლება გაგიკვირდეთ, როცა გაიგებთ, რომ ყოველდღიური მცირე მოძრაობაც კი ამცირებს დემენციის განვითარების რისკს“, – თქვა მან.
ის თავის პაციენტებს ურჩევს კვირაში სამ-ოთხჯერ 30 წუთი ძალისმიერი ვარჯიში გააკეთონ და ყოველდღიურად 25-30 წუთი ფიზიკური დატვირთვა ჰქონდეთ.
ახალი მოწყობილობა იმედის ნაპერწკალია - ტვინის ჩიპმა მუნჯი "აამეტყველა"