მენტალური ჯანმრთელობა: ფიტნეს სექტორის როლი ჯანსაღ სხეულში ჯანსაღი გონების საზრდოობაში
„ევროპა აქტივის” ფიტნესისა და ფიზიკური აქტივობის ეკოსისტემაში ყველასთვის ინკლუზიური და მიმღები გარემოს წახალისებისა და დაცვის პირობითი ვალდებულების, ასევე „ევროპა აქტივის” ინკლუზიურობის კალენდრის ფარგლებში მენტალური ჯანმრთელობის ევროპული კვირეულის მეოთხე გამოცემას გთავაზობთ. ეს ჩვენს ევროპულ საქმიანობას უკავშირდება და ჩვენ მიერ დადებული #HealthyLifestyle4All პირობის ფარგლებში განხორციელებული ცნობიერების ასამაღლებელი აქტივობების ნაწილია.
Lenus Health-ის ჯანდაცვის ინოვაციების დირექტორი, დოქტორი იმრან რაშიდი, „ევროპა აქტივის” გუნდს ამ თემის შესახებ საუბარზე დათანხმდა.
მენტალური ჯანმრთელობის ევროპული კვირეული (EMHW) არის შესაძლებლობა ინდივიდებისა და ორგანიზაციებისთვის, რომ მენტალური ჯანმრთელობის აღიარების, აღნიშვნისა და დაცვისთვის გაერთიანდნენ. როგორც „ევროპა აქტივის” ინკლუზიური სამუშაოების ნაწილი, ფიტნეს სექტორს ამ მნიშვნელოვანი საქმის მხარდასაჭერად იდეალური პოზიცია უკავია. მენტალური ჯანმრთელობის გამოწვევების ზრდასთან ერთად, ჯანსაღი გონებისა და სხეულების განვითარებაში დასახმარებლად ფიტნეს ექსპერტებისთვის ამაზე კრიტიკული დრო არასდროს ყოფილა.
ვარჯიშის გავლენა მენტალურ ჯანმრთელობაზე
მენტალურ ჯანმრთელობაზე რეგულარული ფიზიკური აქტივობის დადებითი გავლენა მრავალმა კვლევამ აჩვენა. ცნობილია, რომ ვარჯიში შფოთვას, დეპრესიას და სტრესს ამცირებს და საერთო ფსიქოლოგიურ მდგომარეობას აუმჯობესებს. როგორც დაბალანსებული ცხოვრების წესის აუცილებელ კომპონენტს, ვარჯიშს კოგნიტური ფუნქციის გაძლიერება, თვითშეფასების გაზრდა და სოციალური კავშირების გამყარება შეუძლია.