მთავარიბლოგითუ ლოკდაუნი არ გამოცხადდა, 10 დღეში ვიხილავთ ჯანდაცვის სისტემის სრულ კრახს...
თუ ლოკდაუნი არ გამოცხადდა, 10 დღეში ვიხილავთ ჯანდაცვის სისტემის სრულ კრახს…
პროფესორი გიორგი ფხაკაძე, საზოგადოებრივი ჯანდაცვის ექსპერტი გაეროს გენერალური მდივნის და ვაქცინებისა და იმუნიზაციების გლობალური ალიანსის (GAVI) მრჩეველი აცხადებს, რომ საქართველოს საკმაოდ მძიმე დეკემბრის თვე და ახალი წელი ელოდება. ამის შესახებ მან “ფორტუნას” გადაცემაში “სტუმრად ექიმთან” ისაუბრა.
არსებული ეპიდსიტუაციის შეფასებისას ფხაკაძემ აღნიშნა, რომ წერტილოვანი შეზღუდვები ქვეყანაში აქტიურად სექტემბრის თვეში უნდა დაწყებული, რადგან ახლა უკვე მთელი ქვეყანა ერთი დიდი კლასტერია.
“ვირუსი არის გასული აბსოლუტურად ყველგან. შედეგი იქნება საკმაოდ სავალალო. რაც შეიძლება მწარე ლოკდაუნია საჭირო. ამაზე ორი აზრი არ არსებობს. ინფიცირებულთა მაჩვენებელი 3-4-ჯერ მეტია.
უნდა გავაკეთოთ ყველა სამედიცინო დაწესებულების მობილიზაცია. ყველა საწოლი უნდა იყოს გამოყენებული ორი მიმართულებით: კოვიდ პაციენტებისათვის და არა კოვიდპაციენტებისათვის, ანუ მიმდინარე სხვა მწვავე დაავადებებისათვის.
90%-ს კოვიდპაციენტებს არ სჭირდებათ ექიმი და საავადმყოფო, დარჩით სახლში, თუ გართულდა მდგომარეობა, დაურეკეთ ოჯახის ექიმს.
თუ ასე გაგრძელდება, მწარე რაღაცას ვიტყვი, თუ ლოკდაუნი არ გამოცხადდა, 10 დღეში ვიხილავთ, ჯანდაცვის სისტემის სრულ კრახს, ვის ვუცხადებთ იანვარში ლოკდაუნს, თუ დაგეხოცათ მოსახლეობა “- განაცხადა “ფორტუნას” ეთერში გიორგი ფხაკაძემ.
წყარო: https://fortuna.ge/fortuna/post/tu-lokdauni-ar-gamockhadda-10-dgheshi-vikhilavt-jandacvis-sistemis-srul-krakhs-giorgi-fkhakadze