ჩვილის ტვინის ადრეული განვითარება წარმოადგენს თანამედროვე ნეირომეცნიერებისა და საზოგადოებრივი ჯანდაცვის ერთ-ერთ მნიშვნელოვან კვლევით მიმართულებას, რადგან სიცოცხლის პირველ თვეებში ტვინის სტრუქტურული და ფუნქციური ორგანიზაცია განსაზღვრავს შემდგომ კოგნიტიურ, ემოციურ და სოციალურ განვითარებას.
ახალი სამეცნიერო მონაცემები მიუთითებს, რომ ჩვილის ტვინი გარემოს აღქმასა და კატეგორიზაციას იწყებს ბევრად ადრე, ვიდრე ეს ადრე იყო მიჩნეული. ჟურნალ Nature Neuroscience-ში 2025 წელს გამოქვეყნებული კვლევის მიხედვით, დაახლოებით ორი თვის ასაკის ჩვილების ტვინი უკვე ახდენს ვიზუალური სტიმულების ორგანიზებულ დამუშავებას და განსხვავებულად რეაგირებს ცოცხალ და უსულო ობიექტებზე, რაც მიუთითებს ნეირონული კატეგორიზაციის არსებობაზე სიცოცხლის ადრეულ ეტაპზევე [1].
ხანგრძლივი დროის განმავლობაში ნეირომეცნიერებაში არსებობდა წარმოდგენა, რომ ჩვილის ტვინი დაბადებისას ფუნქციურად არასრულად ორგანიზებულია და კატეგორიზაციის უნარი მხოლოდ გამოცდილების დაგროვების შედეგად ვითარდება. ეს კონცეფცია ეფუძნებოდა იდეას, რომ კოგნიტიური სისტემები ვითარდება ეტაპობრივად და მათი ფორმირება მთლიანად დამოკიდებულია გარემოზე.
თუმცა, თანამედროვე კვლევებმა აჩვენა, რომ ტვინი დაბადებისთანავე არ არის „ცარიელი სისტემა“, არამედ მას უკვე გააჩნია გარკვეული ფუნქციური ორგანიზაცია, რომელიც უზრუნველყოფს გარემოს სტიმულების დამუშავებას. ეს აღმოჩენა მნიშვნელოვანია საზოგადოებრივი ჯანდაცვისთვის, რადგან ადრეული ნეიროგანვითარების უკეთ გაგება ხელს უწყობს განვითარების დარღვევების დროულ დიაგნოსტიკასა და პრევენციას.
ამ საკითხზე აქტიურად მიმდინარეობს სამეცნიერო განხილვები და შესაბამისი კვლევები ქვეყნდება აკადემიურ სივრცეებში, მათ შორის https://www.gmj.ge, რაც მიუთითებს ამ თემის მზარდ მნიშვნელობაზე როგორც კლინიკური მედიცინის, ასევე საზოგადოებრივი ჯანმრთელობისთვის.
ტვინის ვიზუალური ქერქი წარმოადგენს იმ რეგიონს, რომელიც პასუხისმგებელია ვიზუალური ინფორმაციის დამუშავებაზე. ზრდასრულ ადამიანებში ეს რეგიონი სპეციალიზებულია სხვადასხვა კატეგორიის სტიმულების დამუშავებაში, როგორიცაა სახეები, ცხოველები ან საგნები. თანამედროვე კვლევებმა აჩვენა, რომ მსგავსი ფუნქციური ორგანიზაციის საწყისი ფორმები უკვე არსებობს ჩვილობის ადრეულ ეტაპზე [1].
O’Doherty და კოლეგების მიერ ჩატარებულ კვლევაში გამოყენებული იყო ნეიროვიზუალიზაციის თანამედროვე მეთოდები, რომლებიც საშუალებას იძლევა შეფასდეს ტვინის აქტივობა ვიზუალური სტიმულების წარმოდგენისას. კვლევის ფარგლებში ორი თვის ასაკის ჩვილებს აჩვენებდნენ სხვადასხვა ვიზუალურ სტიმულებს, რომლებიც მიეკუთვნებოდა ორ ძირითად კატეგორიას:
• ცოცხალი ობიექტები (მაგალითად, ცხოველები)
• უსულო ობიექტები (მაგალითად, ტექნიკური მოწყობილობები)
კლიმატური პირობების გაუარესების გამო დედამიწის ზედაპირი შეცვლილია - ასტრონომებმა პლანეტის ახალი ფოტოები მიიღეს
კვლევის შედეგებმა აჩვენა, რომ ტვინის ვიზუალური ქერქი განსხვავებულად რეაგირებდა ამ კატეგორიებზე, რაც მიუთითებს ფუნქციური სპეციალიზაციის არსებობაზე [1].
ეს მონაცემები მიუთითებს, რომ კატეგორიზაციის ნეირონული მექანიზმები ნაწილობრივ თანდაყოლილია და წარმოადგენს ტვინის განვითარების ფუნდამენტურ მახასიათებელს.
ნეირობიოლოგიური თვალსაზრისით, ეს პროცესი დაკავშირებულია სინაფსური ქსელების ორგანიზაციასთან. ტვინის ნეირონები ქმნიან რთულ კავშირებს, რომლებიც უზრუნველყოფენ ინფორმაციის ეფექტიან დამუშავებას. სიცოცხლის ადრეულ ეტაპზე ტვინი ხასიათდება მაღალი პლასტიურობით, რაც ნიშნავს, რომ გარემო მნიშვნელოვან გავლენას ახდენს ნეირონული ქსელების განვითარებაზე [2].
ნეიროგანვითარების კვლევები მიუთითებს, რომ სიცოცხლის პირველი ორი წელი წარმოადგენს ტვინის განვითარების კრიტიკულ პერიოდს. ამ პერიოდში ტვინის მოცულობა მნიშვნელოვნად იზრდება და ნეირონული კავშირების რაოდენობა მაქსიმალურ დონეს აღწევს [2].
კვლევების მიხედვით: