პარასკევი, თებერვალი 20, 2026
მთავარისიახლეებიანტინარკოტიკული რეფორმა - რა ცვლილებებს ითვალისწინებს ახალი ანტინარკოტიკული კანონპროექტი და როდის იგეგმება...
ანტინარკოტიკული რეფორმა – რა ცვლილებებს ითვალისწინებს ახალი ანტინარკოტიკული კანონპროექტი და როდის იგეგმება მისი მიღება
ნარკოტიკებთან დაკავშირებული საკანონმდებლო ცვლილებები წარმოადგენს მნიშვნელოვან საზოგადოებრივ, სამართლებრივ და საზოგადოებრივი ჯანმრთელობის საკითხს, რადგან ისინი პირდაპირ გავლენას ახდენს როგორც ნარკოდანაშაულის პრევენციაზე, ისე დამოკიდებულების მქონე პირების მართვის სტრატეგიებზე.
მსგავსი რეგულაციები განსაზღვრავს სახელმწიფოს მიდგომას — აქცენტი კეთდება მხოლოდ დასჯაზე თუ პარალელურად გათვალისწინებულია პრევენცია, მკურნალობა და რეაბილიტაცია. საზოგადოებრივი ჯანმრთელობის პერსპექტივიდან, კანონმდებლობის გამკაცრება უნდა შეფასდეს არა მხოლოდ სამართლებრივი, არამედ ჯანმრთელობის შედეგების კონტექსტშიც, რადგან ნარკოდამოკიდებულება საერთაშორისო კლასიფიკაციით აღიარებულია ქრონიკულ დაავადებად [1].
საქართველოში ინიცირებული ახალი ანტინარკოტიკული საკანონმდებლო ცვლილებები მიზნად ისახავს ნარკოტიკული ნივთიერებების გავრცელებასთან დაკავშირებული ქმედებების მიმართ პასუხისმგებლობის გამკაცრებას. ცვლილებების ავტორების განცხადებით, განსაკუთრებული აქცენტი კეთდება ნარკოტიკების რეალიზატორებზე, მათ შორის მცირე რაოდენობის ნარკოტიკული საშუალებების გამსაღებლებზე, რომელთა მიმართ სისხლის სამართლებრივი პასუხისმგებლობა მნიშვნელოვნად იზრდება.
ცვლილებები ასევე ითვალისწინებს დამატებით სანქციებს ნარკოტიკების მომხმარებლების მიმართ. კერძოდ, ღია სივრცეში მარიხუანას მოხმარება, რომელიც აქამდე ადმინისტრაციული პასუხისმგებლობის ფარგლებში განიხილებოდა, ახალი რეგულაციების მიხედვით შეიძლება გამოიწვიოს მართვის მოწმობის ჩამორთმევა სამი წლით და გარკვეულ პროფესიულ საქმიანობაზე შეზღუდვა ხუთ წლამდე.
ამავე დროს, ცვლილებები შეეხება ნარკოტესტირების პროცედურებსაც. სამართალდამცველებს ექნებათ უფლება შესთავაზონ მოქალაქეს ნარკოტესტის ჩატარება მხოლოდ იმ შემთხვევაში, თუ არსებობს კლინიკურად ან ფიზიკურად გამოხატული საფუძველი. მიუხედავად იმისა, რომ ტესტირება ფორმალურად ნებაყოფლობითია, მის ჩატარებაზე უარის შემთხვევაში მოქალაქე შეიძლება დაქვემდებარდეს იგივე სანქციებს, რაც ნარკოტიკული თრობის დადასტურების შემთხვევაში.
ნარკოდამოკიდებულება აღიარებულია, როგორც ტვინის ქრონიკული, რეციდივისადმი მიდრეკილი დაავადება, რომელიც დაკავშირებულია ნეირობიოლოგიურ ცვლილებებთან და გავლენას ახდენს ქცევის რეგულაციაზე, გადაწყვეტილების მიღებაზე და იმპულსის კონტროლზე [2]. ნარკოტიკული ნივთიერებები ცვლიან ტვინის სისტემის ფუნქციონირებას, განსაკუთრებით დოფამინის სიგნალიზაციას, რაც ხელს უწყობს დამოკიდებულების განვითარებას [3].
სამეცნიერო მტკიცებულებები მიუთითებს, რომ მხოლოდ სამართლებრივი სანქციები ხშირად არ არის საკმარისი ნარკოდამოკიდებულების შემცირებისთვის. ეფექტიანი მიდგომა მოიცავს კომპლექსურ სტრატეგიას, რომელიც აერთიანებს პრევენციას, ადრეულ დიაგნოსტიკას, მკურნალობასა და რეაბილიტაციას [4].
ზოგჯერ დეჰიდრატაცია (გაუწყლოვანება) მარტივი მიზეზებით ხდება
ამასთან, მკაცრი სამართლებრივი სანქციები შეიძლება გარკვეულ შემთხვევებში გავლენას ახდენდეს ნარკოტიკული ნივთიერებების გავრცელებაზე, განსაკუთრებით მაშინ, როდესაც ისინი მიმართულია რეალიზატორების წინააღმდეგ. თუმცა, მომხმარებლების მიმართ მხოლოდ სადამსჯელო მიდგომა ხშირად არ იწვევს დამოკიდებულების შემცირებას და შესაძლოა ხელი შეუშალოს სამედიცინო დახმარების მიღებას [5].
ჯანმრთელობის მსოფლიო ორგანიზაციის მონაცემებით, მსოფლიოში დაახლოებით 39 მილიონი ადამიანი განიცდის ნარკოტიკებთან დაკავშირებულ დარღვევებს, რაც წარმოადგენს მნიშვნელოვან საზოგადოებრივი ჯანმრთელობის გამოწვევას [1]. გაეროს ნარკოტიკებისა და დანაშაულის ოფისის შეფასებით, ნარკოტიკების მოხმარება ბოლო ათწლეულში გაიზარდა, განსაკუთრებით ახალგაზრდებში [6].
კვლევები აჩვენებს, რომ ნარკოდამოკიდებულების მკურნალობის პროგრამებში მონაწილეობის ზრდა მნიშვნელოვნად ამცირებს როგორც ნარკოტიკების მოხმარებას, ისე მასთან დაკავშირებულ დანაშაულს [7]. ამასთან, ქვეყნები, რომლებიც აერთიანებენ სამართლებრივ და სამედიცინო მიდგომებს, აღწევენ უკეთეს შედეგებს საზოგადოებრივი ჯანმრთელობის მაჩვენებლების გაუმჯობესების კუთხით.
საერთაშორისო პრაქტიკა აჩვენებს, რომ ნარკოპოლიტიკის მიდგომები მნიშვნელოვნად განსხვავდება ქვეყნების მიხედვით. ზოგი სახელმწიფო აქცენტს აკეთებს სამართლებრივი სანქციების გამკაცრებაზე, ხოლო სხვები — საზოგადოებრივი ჯანმრთელობის მიდგომებზე, რაც მოიცავს მკურნალობასა და რეაბილიტაციას.
ევროპის დაავადებათა პრევენციისა და კონტროლის ცენტრისა და ჯანმრთელობის მსოფლიო ორგანიზაციის რეკომენდაციები ხაზს უსვამს, რომ ეფექტიანი ნარკოპოლიტიკა უნდა აერთიანებდეს სამართლებრივ, სამედიცინო და სოციალურ კომპონენტებს [1].
ამერიკის შეერთებულ შტატებში და ევროკავშირის ქვეყნებში ფართოდ გამოიყენება ნარკოდამოკიდებულების მკურნალობის პროგრამები, მათ შორის მედიკამენტური თერაპია და ფსიქოსოციალური მხარდაჭერა, რაც მნიშვნელოვნად ამცირებს ნარკოტიკებთან დაკავშირებულ ჯანმრთელობის რისკებს [8].
საქართველოში ნარკოპოლიტიკა ბოლო წლებში აქტიური განხილვის საგანია. ინიცირებული საკანონმდებლო ცვლილებები ასახავს სახელმწიფოს მცდელობას, გააძლიეროს კონტროლი ნარკოტიკული ნივთიერებების გავრცელებაზე და შეამციროს ნარკოდანაშაულთან დაკავშირებული რისკები.
საქართველოს საზოგადოებრივი ჯანმრთელობის სფეროში მოქმედი პლატფორმები, მათ შორის https://www.publichealth.ge, ხაზს უსვამენ ნარკოდამოკიდებულების პრევენციისა და მკურნალობის მნიშვნელობას. ასევე, აკადემიური რესურსები, როგორიცაა https://www.gmj.ge, უზრუნველყოფს სამეცნიერო ინფორმაციის გავრცელებას ნარკოდამოკიდებულების ბიოლოგიური და სოციალური მექანიზმების შესახებ.
საზოგადოებრივი ჯანმრთელობის პერსპექტივიდან მნიშვნელოვანია, რომ სამართლებრივი რეგულაციები თანხვედრაში იყოს მტკიცებულებებზე დაფუძნებულ სამედიცინო მიდგომებთან და უზრუნველყოფდეს დამოკიდებულების მქონე პირებისთვის მკურნალობის ხელმისაწვდომობას.
მიმდინარე ზაფხულს ისტორიაში სამი ყველაზე ხანმოკლე დღე დაფიქსირდება, დედამიწის ბრუნვა მოულოდნელად აჩქარდა - რას ამბობენ მეცნიერები
მითი: ნარკოდამოკიდებულება მხოლოდ ქცევითი პრობლემაა და არ წარმოადგენს სამედიცინო მდგომარეობას.
რეალობა: ნარკოდამოკიდებულება არის ტვინის ქრონიკული დაავადება, რომელიც საჭიროებს სამედიცინო და ფსიქოლოგიურ ჩარევას [2].
მითი: მხოლოდ სამართლებრივი სანქციები საკმარისია ნარკოტიკების მოხმარების შესამცირებლად.
რეალობა: ეფექტიანი სტრატეგია მოიცავს პრევენციას, მკურნალობასა და რეაბილიტაციას, სამართლებრივ ზომებთან ერთად [4].
რა არის ნარკოდამოკიდებულება?
ნარკოდამოკიდებულება არის ქრონიკული დაავადება, რომელიც დაკავშირებულია ტვინის ფუნქციონირების ცვლილებებთან და იწვევს ნივთიერების მოხმარების კონტროლის დაკარგვას.
შეიძლება თუ არა ნარკოდამოკიდებულების მკურნალობა?
დიახ. არსებობს ეფექტიანი მკურნალობის მეთოდები, მათ შორის მედიკამენტური და ფსიქოსოციალური თერაპია.
რატომ არის ნარკოპოლიტიკა მნიშვნელოვანი საზოგადოებრივი ჯანმრთელობისთვის?
რადგან ნარკოდამოკიდებულება გავლენას ახდენს როგორც ინდივიდის ჯანმრთელობაზე, ისე საზოგადოებრივ უსაფრთხოებაზე.
ნარკოტიკებთან დაკავშირებული საკანონმდებლო ცვლილებები წარმოადგენს მნიშვნელოვან ნაბიჯს საზოგადოებრივი უსაფრთხოების პოლიტიკის ფარგლებში. ამასთან, სამეცნიერო მტკიცებულებები მიუთითებს, რომ ნარკოდამოკიდებულების ეფექტიანი მართვა საჭიროებს ინტეგრირებულ მიდგომას, რომელიც აერთიანებს სამართლებრივ, სამედიცინო და სოციალურ კომპონენტებს.
საზოგადოებრივი ჯანმრთელობის მიზანია არა მხოლოდ ნარკოტიკების გავრცელების შემცირება, არამედ დამოკიდებულების მქონე პირებისთვის მკურნალობისა და რეაბილიტაციის ხელმისაწვდომობის უზრუნველყოფა, რაც საბოლოოდ ხელს უწყობს როგორც ინდივიდუალური, ისე საზოგადოებრივი ჯანმრთელობის გაუმჯობესებას.
1. World Health Organization. Drugs and health overview. ხელმისაწვდომია: https://www.who.int
2. National Institute on Drug Abuse. Drugs, brains, and behavior: The science of addiction. ხელმისაწვდომია: https://nida.nih.gov
3. Volkow ND, Koob GF, McLellan AT. Neurobiologic advances from the brain disease model of addiction. N Engl J Med. ხელმისაწვდომია: https://www.nejm.org
4. United Nations Office on Drugs and Crime. World Drug Report. ხელმისაწვდომია: https://www.unodc.org
5. European Monitoring Centre for Drugs and Drug Addiction. Drug policy and public health. ხელმისაწვდომია: https://www.emcdda.europa.eu