პარასკევი, თებერვალი 20, 2026
მთავარისამინისტრო„ონკოლოგიის დიაგნოზის მქონე ბავშვების მკურნალობას, როგორც საქართველოში, ისე მსოფლიოს წამყვან სამედიცინო დაწესებულებებში,...
„ონკოლოგიის დიაგნოზის მქონე ბავშვების მკურნალობას, როგორც საქართველოში, ისე მსოფლიოს წამყვან სამედიცინო დაწესებულებებში, სახელმწიფო, სპეციალური პროგრამის ფარგლებში აფინანსებს“-მიხეილ სარჯველაძე
ბავშვთა ონკოლოგიური დაავადებების საერთაშორისო დღესთან დაკავშირებით, საქართველოს ჯანდაცვის მინისტრი მიხეილ სარჯველაძე იაშვილის ბავშვთა ცენტრალურ საავადმყოფოში იმყოფებოდა, სადაც ონკოლოგიური დიაგნოზის მქონე პაციენტებს შეხვდა და სახელმწიფოს მიერ დაფინანსებული მკურნალობის პროგრამის მიმდინარეობას გაეცნო.
სამინისტროს ინფორმაციით, სახელმწიფო აგრძელებს ბავშვთა ონკოლოგიური დაავადებების მქონე პაციენტების მკურნალობის სრულ დაფინანსებას როგორც საქართველოში, ისე უცხოეთის წამყვან კლინიკებში [1].
ბავშვთა ონკოლოგიური დაავადებები წარმოადგენს საზოგადოებრივი ჯანდაცვის ერთ-ერთ ყველაზე მნიშვნელოვან გამოწვევას, რადგან ისინი გავლენას ახდენს არა მხოლოდ პაციენტებზე, არამედ მთლიანად საზოგადოებაზე, მათ შორის ოჯახებსა და ჯანდაცვის სისტემაზე. თანამედროვე მედიცინაში ბავშვთა ონკოლოგიის მართვა მოითხოვს მაღალკვალიფიციურ დიაგნოსტიკას, მრავალპროფილურ მკურნალობასა და საერთაშორისო თანამშრომლობას. სახელმწიფოს მიერ დაფინანსებული მკურნალობის პროგრამები ამ პროცესში მნიშვნელოვან როლს ასრულებს, რადგან უზრუნველყოფს თანაბარ ხელმისაწვდომობას თანამედროვე სამედიცინო მომსახურებაზე, რაც პირდაპირ უკავშირდება გადარჩენის მაჩვენებლების გაუმჯობესებას და პაციენტების სიცოცხლის ხარისხის ზრდას.
ბავშვთა ონკოლოგიური დაავადებები, მიუხედავად მათი შედარებით დაბალი გავრცელებისა ზრდასრულთა ონკოლოგიურ დაავადებებთან შედარებით, გამოირჩევა მაღალი კლინიკური და სოციალური მნიშვნელობით. დაავადების დროული დიაგნოსტიკა და ეფექტიანი მკურნალობა განსაზღვრავს პაციენტის პროგნოზს და გადარჩენის შესაძლებლობას.
საქართველოს ჯანდაცვის მინისტრის ვიზიტი იაშვილის ბავშვთა ცენტრალურ საავადმყოფოში უკავშირდება ბავშვთა ონკოლოგიური დაავადებების საერთაშორისო დღეს, რომელიც მიზნად ისახავს საზოგადოების ინფორმირებას, ადრეული დიაგნოსტიკის მნიშვნელობის ხაზგასმას და მკურნალობის ხელმისაწვდომობის გაუმჯობესებას. მინისტრი შეხვდა ონკოლოგიური დიაგნოზის მქონე ბავშვებს, მათ მშობლებსა და სამედიცინო პერსონალს, გაეცნო პაციენტების ჯანმრთელობის მდგომარეობას და მიმდინარე მკურნალობის პროცესს.
სახელმწიფოს მიერ განხორციელებული პროგრამა უზრუნველყოფს ბავშვთა ონკოლოგიური დაავადებების მქონე პაციენტების მკურნალობის დაფინანსებას, რაც მნიშვნელოვან მხარდაჭერას წარმოადგენს როგორც პაციენტებისთვის, ისე მათი ოჯახებისთვის.
ბავშვთა ონკოლოგიური დაავადებები მოიცავს სხვადასხვა ტიპის ავთვისებიან სიმსივნეებს, მათ შორის ლეიკემიას, ლიმფომას, ტვინის სიმსივნეებს და სხვა მყარ სიმსივნეებს. მათი მკურნალობა ეფუძნება თანამედროვე კლინიკურ პროტოკოლებს, რომლებიც მოიცავს ქიმიოთერაპიას, სხივურ თერაპიას, ქირურგიულ ჩარევას და ზოგიერთ შემთხვევაში პროტონოთერაპიას.
„დაავადებათა სკრინინგის“ პროგრამას მეექვსე სახის კვლევა - ფილტვის კიბოს სკრინინგი დაემატება, რასაც ასევე თბილისის მერია დააფინანსებს
პროტონოთერაპია წარმოადგენს მაღალტექნოლოგიურ მეთოდს, რომელიც საშუალებას იძლევა სიმსივნური ქსოვილის მიზანმიმართული განადგურება მინიმალური ზემოქმედებით ჯანმრთელ ქსოვილებზე. ეს განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია ბავშვებში, რადგან მათი ორგანიზმი უფრო მგრძნობიარეა სხივური დაზიანების მიმართ.
საქართველოს სახელმწიფო პროგრამა მოიცავს დიაგნოსტიკისა და მკურნალობის სრულ სპექტრს, რაც შეესაბამება საერთაშორისო კლინიკურ სტანდარტებს. მსგავსი პროგრამები ხელს უწყობს მკურნალობის შედეგების გაუმჯობესებას და გრძელვადიანი გართულებების შემცირებას.
ჯანდაცვის სამინისტროს ინფორმაციით, ბავშვთა ონკოლოგიური დაავადებების საზღვარგარეთ მკურნალობის პროგრამა 2023 წლის აგვისტოდან მოქმედებს. პროგრამის ამოქმედებიდან დღემდე მასში უკვე 195 ბენეფიციარი ჩაერთო [1].
პროგრამის ფარგლებში დაფინანსებულია დიაგნოსტიკა და მკურნალობა, მათ შორის ქიმიოთერაპია, სხივური თერაპია, ქირურგიული ჩარევა და საჭიროების შემთხვევაში პროტონოთერაპია. სახელმწიფო უზრუნველყოფს მკურნალობის დაფინანსებას როგორც საქართველოში, ისე საერთაშორისო სამედიცინო ცენტრებში.
მსგავსი პროგრამები მნიშვნელოვნად ზრდის მკურნალობის ხელმისაწვდომობას და ამცირებს ფინანსურ ბარიერებს, რაც კრიტიკულად მნიშვნელოვანია ონკოლოგიური დაავადებების მართვის პროცესში.
საერთაშორისო ჯანდაცვის ორგანიზაციების, მათ შორის მსოფლიო ჯანდაცვის ორგანიზაციის მონაცემებით, ბავშვთა ონკოლოგიური დაავადებების მკურნალობის შედეგები მნიშვნელოვნად განსხვავდება ქვეყნების მიხედვით. მაღალშემოსავლიან ქვეყნებში გადარჩენის მაჩვენებელი 80 პროცენტს აღემატება, ხოლო დაბალშემოსავლიან ქვეყნებში ეს მაჩვენებელი მნიშვნელოვნად დაბალია [2].
ბავშვთა ონკოლოგიური დაავადებების მკურნალობის ეფექტიანობა დამოკიდებულია თანამედროვე დიაგნოსტიკის ხელმისაწვდომობაზე, სპეციალიზებულ სამედიცინო პერსონალზე და თანამედროვე სამკურნალო ტექნოლოგიებზე.
ბევრი ქვეყანა ახორციელებს სახელმწიფო პროგრამებს, რომლებიც უზრუნველყოფს ბავშვთა ონკოლოგიური დაავადებების მქონე პაციენტების მკურნალობის დაფინანსებას როგორც ქვეყნის შიგნით, ისე საერთაშორისო სამედიცინო ცენტრებში.
საქართველოში ბავშვთა ონკოლოგიური დაავადებების მკურნალობის პროგრამა წარმოადგენს ჯანდაცვის სისტემის მნიშვნელოვან კომპონენტს. სახელმწიფო უზრუნველყოფს 18 წლამდე ასაკის ონკოლოგიური დიაგნოზის მქონე პაციენტების მკურნალობის დაფინანსებას როგორც საქართველოში, ისე საერთაშორისო სამედიცინო დაწესებულებებში, მათ შორის ესპანეთში, ისრაელსა და თურქეთში.
ეს პროგრამა მნიშვნელოვნად ზრდის თანამედროვე სამედიცინო მომსახურებაზე ხელმისაწვდომობას და უზრუნველყოფს მკურნალობის საერთაშორისო სტანდარტების შესაბამისად განხორციელებას. მსგავსი ინიციატივები ხელს უწყობს ჯანდაცვის სისტემის განვითარებას და პაციენტების ჯანმრთელობის შედეგების გაუმჯობესებას.
PET სკანირება კიბოს დიაგნოსტირებისთვის - საინფორმაციო ბუკლეტი (კიბოს მკურნალობა)
საქართველოს ჯანდაცვის სისტემის განვითარების შესახებ დამატებითი ინფორმაცია ხელმისაწვდომია სპეციალიზებულ სამედიცინო და საზოგადოებრივი ჯანდაცვის პლატფორმებზე, როგორიცაა https://www.sheniekimi.ge, https://www.publichealth.ge და აკადემიური რესურსი https://www.gmj.ge, სადაც წარმოდგენილია სამეცნიერო და კლინიკური კვლევები.
მკურნალობის ხარისხის უზრუნველყოფა და საერთაშორისო სტანდარტების დაცვა ასევე უკავშირდება სერტიფიკაციისა და ხარისხის მართვის პროცესებს, რომელთა შესახებ ინფორმაცია ხელმისაწვდომია https://www.certificate.ge-ზე.
ბავშვთა ონკოლოგიური დაავადებების შესახებ ერთ-ერთი გავრცელებული მითია, რომ მათი მკურნალობა ყოველთვის ნაკლებად ეფექტიანია. თანამედროვე სამედიცინო მონაცემები აჩვენებს, რომ ადრეული დიაგნოსტიკისა და თანამედროვე მკურნალობის მეთოდების გამოყენების შემთხვევაში, გადარჩენის მაჩვენებელი მნიშვნელოვნად იზრდება.
ასევე არსებობს მოსაზრება, რომ საერთაშორისო მკურნალობა ყოველთვის აუცილებელია. პრაქტიკაში, ბევრი შემთხვევა წარმატებით მკურნალობს ქვეყნის შიგნით, ხოლო საერთაშორისო მკურნალობა გამოიყენება სპეციალიზებული ან მაღალტექნოლოგიური ჩარევის საჭიროების შემთხვევაში.
არის თუ არა ბავშვთა ონკოლოგიური დაავადებების მკურნალობა საქართველოში ხელმისაწვდომი?
დიახ, სახელმწიფო პროგრამა უზრუნველყოფს მკურნალობის დაფინანსებას როგორც საქართველოში, ისე საერთაშორისო სამედიცინო დაწესებულებებში.
რა ტიპის მკურნალობა ფინანსდება პროგრამის ფარგლებში?
პროგრამა მოიცავს დიაგნოსტიკას, ქიმიოთერაპიას, სხივურ თერაპიას, ქირურგიულ ჩარევას და საჭიროების შემთხვევაში პროტონოთერაპიას.
ვისთვის არის ხელმისაწვდომი პროგრამა?
პროგრამა განკუთვნილია 18 წლამდე ასაკის ონკოლოგიური დიაგნოზის მქონე პაციენტებისთვის.
ბავშვთა ონკოლოგიური დაავადებების მკურნალობის სახელმწიფო პროგრამა წარმოადგენს მნიშვნელოვან ინსტრუმენტს პაციენტების ჯანმრთელობის დაცვისა და მკურნალობის ხელმისაწვდომობის უზრუნველყოფისთვის. მსგავსი პროგრამები ხელს უწყობს თანამედროვე სამედიცინო მომსახურების ხელმისაწვდომობას, ამცირებს ფინანსურ ბარიერებს და ზრდის მკურნალობის წარმატების ალბათობას.
საზოგადოებრივი ჯანდაცვის თვალსაზრისით, ბავშვთა ონკოლოგიური დაავადებების ადრეული დიაგნოსტიკა, თანამედროვე მკურნალობის ხელმისაწვდომობა და საერთაშორისო თანამშრომლობა წარმოადგენს გადარჩენის მაჩვენებლების გაუმჯობესების და პაციენტების ცხოვრების ხარისხის გაზრდის ძირითად ფაქტორებს.
1. საქართველოს ოკუპირებული ტერიტორიებიდან დევნილთა, შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის სამინისტრო. ბავშვთა ონკოლოგიური დაავადებების მკურნალობის პროგრამა. ხელმისაწვდომია: https://www.moh.gov.ge
2. World Health Organization. Childhood cancer. ხელმისაწვდომია: https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/cancer-in-children
როგორ დავიცვათ ბავშვები ძლიერი სიცხის დროს?