• ალკოჰოლის ჭარბი მოხმარება
ეს ფაქტორები განსაკუთრებით აქტუალურია განვითარებადი ქვეყნებისთვის, მათ შორის საქართველოსთვის, სადაც მოსახლეობის მნიშვნელოვანი ნაწილი ექვემდებარება აღნიშნულ რისკებს.
საქართველოს დაავადებათა კონტროლისა და საზოგადოებრივი ჯანმრთელობის ეროვნული ცენტრი და https://www.publichealth.ge აქტიურად მუშაობენ მოსახლეობის ჯანმრთელობის გაუმჯობესების მიმართულებით, თუმცა პრევენციის ეფექტიანობა მნიშვნელოვანწილად დამოკიდებულია საზოგადოებრივი ცნობიერების დონეზე და საერთაშორისო გამოცდილების ინტეგრაციაზე.
არაგადამდები დაავადებების განვითარება დაკავშირებულია კომპლექსურ ბიოლოგიურ და გარემოს ფაქტორებთან. მაგალითად, გულ-სისხლძარღვთა დაავადებების შემთხვევაში, მთავარი მექანიზმია ათეროსკლეროზი — პროცესი, რომლის დროსაც სისხლძარღვებში გროვდება ცხიმოვანი ნადები, რაც იწვევს სისხლის მიმოქცევის დარღვევას და ზრდის ინფარქტისა და ინსულტის რისკს [3].
„ჟურნალისტი, პირველ რიგში, ნაკითხი უნდა იყოს. უწიგნურ ჟურნალისტზე სავალალო სანახაობა არ არსებობს“ - ინტერვიუ 90-იანი წლების ყველაზე პოპულარულ ტელეწამყვანთან
დიაბეტის შემთხვევაში, ძირითადი მექანიზმია ინსულინის მიმართ რეზისტენტობა, რომელიც ხშირად დაკავშირებულია სიმსუქნესთან და ფიზიკური აქტივობის ნაკლებობასთან [4].
სიმსივნური დაავადებების განვითარებაში მნიშვნელოვან როლს თამაშობს გენეტიკური და გარემოს ფაქტორები, მათ შორის თამბაქოს მოხმარება, დაბინძურებული გარემო და არაჯანსაღი კვება [5].
მნიშვნელოვანია აღინიშნოს, რომ ამ დაავადებების დიდი ნაწილი პრევენცირებადია ცხოვრების წესის ცვლილებით. კვლევები აჩვენებს, რომ ჯანსაღი კვება, რეგულარული ფიზიკური აქტივობა და თამბაქოსგან თავის შეკავება მნიშვნელოვნად ამცირებს დაავადებების განვითარების რისკს [6].
სანია მუსიჩ მილანოვიჩის მიერ წარმოდგენილი ხედვა, რომელიც ეფუძნება პრევენციასა და საზოგადოების ჩართულობას, სრულად შეესაბამება თანამედროვე სამეცნიერო მიდგომებს საზოგადოებრივი ჯანდაცვის სფეროში.
ჯანდაცვის მსოფლიო ორგანიზაციის მონაცემებით: