• დაბალკალორიულ სასმელებში
• შაქრის გარეშე ტკბილეულში
ის არ ზრდის სისხლში შაქრის დონეს და არ იწვევს კბილების დაზიანებას. თუმცა, უახლესი მტკიცებულებები ახალ კითხვებს სვამს მის უსაფრთხოებაზე.
რა იწვევს ზიანს?
ერითრიტოლი იწვევს ენდოთელიუმის (სისხლძარღვების შიდა შრის) უჯრედებში ჟანგვითი სტრესის მატებას და აზიანებს უჯრედშიდა სიგნალებს, რაც უშუალოდ მოქმედებს სისხლის მიმოქცევაზე და თრომბების ჩამოყალიბებაზე.
რას უნდა მივაქციოთ ყურადღება?
• ერითრიტოლი არ უნდა ჩაითვალოს უსაფრთხო ყოველდღიურ ინგრედიენტად, განსაკუთრებით ადამიანებისთვის, რომელთაც უკვე აქვთ გულ-სისხლძარღვთა დაავადების რისკი.
• წაიკითხეთ ეტიკეტები — ერითრიტოლი ხშირად ფიგურირებს როგორც “Natural Sweetener”, “Erythritol”, ან “Sugar-Free”.
• არავითარ შემთხვევაში არ მისცეთ ბავშვებს დიდი რაოდენობით ერითრიტოლით გამდიდრებული პროდუქტი. მათი ორგანიზმი უფრო მგრძნობიარეა.
კითხვები და პასუხები
1. ერითრიტოლი შაქრის კარგი შემცვლელი არ არის?
ადრე ითვლებოდა, რომ ის უსაფრთხოა, რადგან არ ზრდის გლუკოზის დონეს, მაგრამ ბოლო კვლევებმა აჩვენა, რომ ის შესაძლოა ზიანს აყენებდეს სისხლძარღვებს.
2. ვიღაცამ მითხრა, რომ ის “ნატურალურია”. რას ნიშნავს ეს?
ერითრიტოლი ბუნებაში არსებობს მცირე რაოდენობით, მაგრამ სამომხმარებლო პროდუქტებში იგი ინდუსტრიალურად მზადდება და სისუფთავე ვერ ნიშნავს ავტომატურად უსაფრთხოებას.
3. რამდენად ხშირია მისი მოხმარება საქართველოში?
საქართველოში “შაქრის გარეშე” პროდუქტების პოპულარობამ მნიშვნელოვნად იმატა ბოლო წლებში, განსაკუთრებით “კეტო” და დიაბეტური პროდუქტების ხაზებში.
4. ბავშვებს უნდა ავარიდოთ ერითრიტოლი?
დიახ. ბავშვების სისხლძარღვები უფრო მგრძნობიარეა. მათ არ სჭირდებათ ხელოვნური დამატკბობლები.
5. რას გვთავაზობს პროფესორი ფხაკაძე?
შეზღუდეთ და გააკონტროლეთ თქვენი მიღებული დამატკბობლების რაოდენობა. საუკეთესო გზა ჯანმრთელობის შესანარჩუნებლად — ბუნებრივ პროდუქტებზე გადასვლაა.
1. Berry AR, Ruzzene ST, Ostrander EI, Wegerson KN, et al. The non-nutritive sweetener erythritol adversely affects brain microvascular endothelial cell function. J Appl Physiol. 2025.
2. Witkowski M, Nemet I, Alamri H, Wilcox J, et al. The artificial sweetener erythritol and cardiovascular event risk. Nat Med. 2023 Mar;29(3):710–718.
3. Suez J, Korem T, Zeevi D, Zilberman-Schapira G, et al. Artificial sweeteners induce glucose intolerance by altering the gut microbiota. Nature. 2014;514(7521):181–186.
პროფესორი გიორგი ფხაკაძედავით ტვილდიანის სამედიცინო უნივერსიტეტის პროფესორი, დიპლომირებული მედიკოსი (MD), ჯანდაცვის მაგისტრი (MPH) და მედიცინის დოქტორი (PhD) — არის საზოგადოებრივი ჯანდაცვის ინსტიტუტის თავმჯდომარე და საერთაშორისო ჯანდაცვის აღიარებული ექსპერტი, რომელსაც აქვს 25 წელზე მეტი გამოცდილება როგორც საქართველოში, ისე საერთაშორისო დონეზე.
მეტი უახლესი და სანდო სამედიცინო ინფორმაცია იხილეთ ოფიციალურ პლატფორმაზე:
www.sheniekimi.ge – შენი ექიმი, შენი სივრცე, შენი ჯანმრთელობა.
გადმოწერე “შენი ექიმი” აპლიკაცია და მიიღე უახლესი სამეცნიერო ინფორმაცია ქართულ ენაზე.
Telegram არხი: https://t.me/SheniEkimi
ინტერესთა კონფლიქტი: ავტორი არ ფლობს ეკონომიკურ ან სამეწარმეო ინტერესს არცერთ ბრენდში ან პროდუქტში, რომელიც ამ სტატიაშია ნახსენები.
შეიძლება იყოს გული და ტექსტი გამოსახულება
სასწაული ინფორმაციაა, რევოლუციური მიღწევა - ეს არის პირველი შემთხვევა, როდესაც ძირეული მიზეზი უჯრედულ დონეზე იქნა აღმოჩენილი, რაც უპრეცედენტო იმედს იძლევა