მთავარიშენი ექიმიკბილების რეგენერაციის სამედიცინო გარღვევა: როგორ შეიძლება ახალი წამალი შეცვალოს სტომატოლოგია?
კბილების რეგენერაციის სამედიცინო გარღვევა: როგორ შეიძლება ახალი წამალი შეცვალოს სტომატოლოგია?
(სტატია გამოქვეყნებულია პროფესორ გიორგი ფხაკაძის , საქართველოს საზოგადოებრივი ჯანდაცვის ინსტიტუტის თავმჯდომარის მიერ)
პირველად ისტორიაში, იწყება კბილების რეგენერაციის წამლის კლინიკური კვლევები ადამიანებზე. ეს გარღვევა მომდინარეობს მრავალწლიან კვლევასა და ცხოველებზე ჩატარებულ ექსპერიმენტებზე, რომლებმაც აჩვენა, რომ მედიკამენტი ხელს უწყობს ახალი კბილების ზრდას, თანაც მნიშვნელოვანი გვერდითი ეფექტების გარეშე (1).
რა არის კბილების რეგენერაციის წამალი და რატომ არის ის მნიშვნელოვანი?
სტომატოლოგიური ჯანმრთელობა ადამიანის ცხოვრების ხარისხზე დიდ გავლენას ახდენს. კბილების დაკარგვა ან დაზიანება, როგორც წესი, მოითხოვს იმპლანტების ან პროთეზირების რთულ და ხარჯიან პროცესებს. თუმცა, ახალი წამალი გვპირდება სრულიად განსხვავებულ გზას – კბილების ბუნებრივად აღდგენას.
პროფესორ გიორგი ფხაკაძის თქმით:
“ეს არის ნამდვილი რევოლუცია სტომატოლოგიაში. თუ მედიკამენტი წარმატებით ჩაივლის ყველა კლინიკურ ეტაპს, ეს საშუალება სრულიად შეცვლის იმ მიდგომას, რაც ჩვენ დღეს გვაქვს კბილების ჯანმრთელობის აღდგენასთან დაკავშირებით. ეს იქნება უფრო ბუნებრივი, ეფექტიანი და ხელმისაწვდომი მეთოდი.”
როგორ მუშაობს წამალი?
მედიკამენტის მოქმედება ეფუძნება ბიოლოგიურ მექანიზმებს, რომლებიც ახდენენ სტიმულაციას კბილის წარმოქმნის ბუნებრივ პროცესებზე. ცხოველებზე ჩატარებული ექსპერიმენტების დროს მკვლევარებმა შენიშნეს, რომ წამალი არა მხოლოდ აღადგენს კბილის ქსოვილებს, არამედ ხელს უწყობს ჯანსაღი სტრუქტურის ჩამოყალიბებას (2).
ერთ-ერთი კვლევის მიხედვით, წამალმა ცხოველებში გამოიწვია დაკარგული კბილების ზრდა სამი კვირის განმავლობაში, რაც ადრე მეცნიერებისთვის წარმოუდგენელი შედეგი იყო (1,3).
სტატისტიკური მონაცემები და გლობალური კონტექსტი
მსოფლიო მასშტაბით, ჯანდაცვის მსოფლიო ორგანიზაციის (WHO) მონაცემებით, მოზრდილთა დაახლოებით 20%-ს 60 წლამდე უკვე დაკარგული აქვს კბილები (4). კბილის დაკარგვა პირდაპირ კავშირშია პაციენტის ფსიქიკურ ჯანმრთელობასთან, რაც ხშირად დაბალ თვითშეფასებასა და სოციალიზაციის პრობლემებს იწვევს (4).
საქართველოში კბილების ჯანმრთელობის მდგომარეობა არანაკლებ მნიშვნელოვანია. 2019 წლის მონაცემებით, საქართველოს მოსახლეობის 40%-ზე მეტს ჰქონდა კბილების დაკარგვა ან სერიოზული კბილის დაავადებები, რაც განპირობებულია როგორც არარეგულარულ სტომატოლოგიურ შემოწმებებზე, ისე სტომატოლოგიური სერვისების დაბალი ხელმისაწვდომობით (5).
როგორ ეხმარება საზოგადოებრივ ჯანდაცვას ეს ინოვაცია?
კბილების რეგენერაციის შესაძლებლობა გააუმჯობესებს პაციენტების ცხოვრების ხარისხს, შეამცირებს სამედიცინო ხარჯებს და ხელს შეუწყობს ჯანმრთელობის საერთო გაუმჯობესებას.
“საზოგადოებრივ ჯანდაცვას სჭირდება ასეთი ინოვაციები, რადგან ისინი პაციენტებს აძლევს იმედს უკეთესი და ხელმისაწვდომი მომსახურების. კბილების რეგენერაციის წამალი ხელს შეუწყობს როგორც ინდივიდუალურ, ისე ეროვნული ჯანდაცვის სისტემის ეფექტურობას.”
საზოგადოებრივი რეკომენდაციები
ინოვაციური წამლების მიღებამდე, მნიშვნელოვანია შემდეგი პრევენციული ნაბიჯების დაცვა:
• რეგულარული ჰიგიენა: კბილების ყოველდღიური წმენდა და რეგულარული დათვალიერება სტომატოლოგთან.
• ჯანსაღი კვება: შაქრის შემცველობის შემცირება და კალციუმით მდიდარი პროდუქტების მიღება.
• მუდმივი მონიტორინგი: სტომატოლოგიური დაავადებების თავიდან აცილება ადრეული მკურნალობის გზით.
გლობალური და ლოკალური მხარდაჭერა
ამ წამლის წარმატება დამოკიდებულია როგორც მეცნიერების განვითარებაზე, ისე მოსახლეობის ჩართულობაზე. წამლის კლინიკური კვლევების შედეგად მიღებული ინფორმაცია შესაძლოა გახდეს ახალი სტანდარტი სტომატოლოგიური მომსახურების სფეროში.
პროფესორი გიორგი ფხაკაძე, როგორც საქართველოს საზოგადოებრივი ჯანდაცვის ინსტიტუტის თავმჯდომარე, ხაზგასმით აღნიშნავს, რომ საქართველოს საზოგადოებას სჭირდება ხარისხიანი და ინოვაციური ჯანდაცვის სერვისები. მისი ინიციატივები და პროფესიონალიზმი მიზნად ისახავს როგორც კვლევების მხარდაჭერას, ისე ახალი მეთოდების დანერგვას, რაც მოსახლეობას მაღალი ხარისხის მომსახურებას მიაწვდის.
“ხარისხი არის აქ!”
გამოყენებული ლიტერატურა: