მთავარიშენი ექიმიიწვევს თუ არა ფეხის ფეხზე გადადება წნევის მომატებასა და ვენურ დაავადებებს და...
იწვევს თუ არა ფეხის ფეხზე გადადება წნევის მომატებასა და ვენურ დაავადებებს და არის თუ არა ამ პოზაში ჯდომა ორსულებისათვის სახიფათო
ფეხის ფეხზე გადადება ერთ-ერთი ყველაზე გავრცელებული და კომფორტული პოზაა.  ასე ჯდომამ შეიძლება გამოიწვიოს წნევის მომატება, ვარიკოზული ვენების დაავადება და შექმნას სხვა ჯანმრთელობის პრობლემები.
ამ საკითხთან დაკავშირებით გადაცემაში “ნამდვილი ექიმები” გიორგის ლორია და ლევან ქარაზანიშვილი საუბრობენ.
ფეხის ფეხზე გადადების გავლენა წნევაზე
გიორგი ლორია აღნიშნავს, რომ დიდხანს ფეხის ფეხზე გადადება და ასე ჯდომა ჯანმრთელობისთვის სასარგებლო არ არის. ასეთი პოზიცია არასწორად და არათანაბრად ტვირთავს სხეულის სხვადასხვა ნაწილებს, განსაკუთრებით წელის, ბარძაყისა და დუნდულას კუნთებს. გარდა ამისა, ეს პოზა გრძელვადიან პერიოდში შეიძლება იყოს მავნე, რადგან სხეულის სტრუქტურა განიცდის გადატვირთვას, რაც ურეგულირებს მის ბუნებრივ ბალანსს.
ლევან ქარაზანიშვილი აღნიშნავს, რომ ბევრი კვლევით დადასტურებულია, როცა ფეხი მუხლთან გადადებულია, შესაძლოა, წნევამ მოიმატოს, რადგან ეს პოზა გავლენას ახდენს სისხლის მიმოქცევაზე. თუმცა, როდესაც კოჭები გადაჯვარედინდება, წნევა ჩვეულებრივად არ იცვლება. ამიტომ, უკეთესია, რომ წნევის გაზომვის დროს თავიდან ავიცილოთ ფეხის ფეხზე გადადება.
ფეხის ფეხზე გადადება და ვენური დაავადებები
გიორგი ლორია იმავე გადაცემაში ასევე განმარტავს, რომ ფეხის ფეხზე გადადება არ იწვევს ვენურ დაავადებებს. ვარიკოზული ვენები ამ დაავადების დროს გამოწვეულია ვენების სარქვლების პრობლემებით, რომლებიც სისხლის სწორად მიმოქცევას უშლიან ხელს. შესაბამისად, მხოლოდ ფეხის გადადება არ წარმოადგენს იმის მიზეზს, რომ ადამიანს ვარიკოზული ვენები განუვითარდეს.
ლევან ქარაზანიშვილი აღნიშნავს, რომ ხანგრძლივი მჯდომარე მდგომარეობა, იქნება ეს ფეხის ფეხზე გადადება თუ სხვა პოზაში ყოფნა, შესაძლოა იყოს მავნე, რადგან ეს იწვევს ვენებში წნევის მატებას. თუ ადამიანს მიდრეკილება აქვს ვენური სარქვლების დეფექტისკენ ან უკვე აქვს ვარიკოზული დაავადებები, ამ სიტუაციამ შესაძლოა გააძლიეროს და პრობლემა კიდევ უფრო გაამწვავოს.
ორსულობა და ფეხის ფეხზე გადადება
არსებობს მოსაზრება, რომ ფეხის ფეხზე გადადება ორსულებისთვის შესაძლოა საშიში იყოს. თუმცა, გიორგი ლორია ამბობს, რომ ეს არ არის სიმართლე. ის აღნიშნავს, რომ არ არსებობს კონკრეტული პოზიცია, რომელიც ორსულსა და ნაყოფს ზიანს მიაყენებს. თუმცა, ორსულობის პერიოდში ხშირად იზრდება საშვილოსნოს ზომა, რაც თეძოს და მენჯის ვენებს აწვება, რაც შეიძლება გამოიწვიოს ფეხების შეშუპება. მაგრამ, ეს პრობლემა თავად ფეხის ფეხზე გადადებით არ არის გამოწვეული.
მარბურგის ვირუსის აფეთქება რუანდაში: გარდაცვლილთა რაოდენობა 11-მდე გაიზარდა
ლევან ქარაზანიშვილი აღნიშნავს, რომ ფეხების შეშუპება ორსულებში ჩვეულებრივი მოვლენაა და გამოწვეულია მექანიკური სტაზით, ხოლო ჯდომის პოზის შეცვლა ამ პრობლემას ვერ მოაგვარებს. ორსულებისთვის უბრალოდ საჭიროა, რომ მათთვის კომფორტული იყოს პოზიცია და არ დაიღალონ დიდხანს ერთსა და იმავე მდგომარეობაში.
როგორ შევინარჩუნოთ ჯანმრთელობა?
გიორგი ლორია გვირჩევს, რომ ყოველ 30-40 წუთში პოზა შევცვალოთ, ავდგეთ, გავიაროთ და რამდენიმე წუთით ფეხები გავჭიმოთ. ეს ეხება ყველას, არა მხოლოდ ორსულებს და მათ, ვინც ვენური დაავადებებით იტანჯება. პოზის ხშირად შეცვლა და აქტიური მოძრაობა ხელს უწყობს სისხლის მიმოქცევის გაუმჯობესებას და სხეულის გადატვირთვის თავიდან აცილებას.