მთავარიშენი ექიმიფეხისგულები არის ის მნიშვნელოვანი - ზაფხულში ნამიან ბალახზე ფეხშიშველი სიარულის დადებითი მხარეები
ფეხისგულები არის ის მნიშვნელოვანი – ზაფხულში ნამიან ბალახზე ფეხშიშველი სიარულის დადებითი მხარეები
ზაფხულში ნამიან ბალახზე ფეხშიშველი სიარულის დადებით მხარეები ჩვენს ორგანიზმში. ზაფხულში ნამიან ბალახზე ფეხშიშველი სიარულის დადებითი მხარეები
​პედიატრმა ქეთი შარანგიამ გადაცემაში „პირადი ექიმი – მარი მალაზონია“ ზაფხულში ნამიან ბალახზე ფეხშიშველი სიარულის დადებით მხარეებზე ისაუბრა:
„​ფეხშიშვესურველია არლი სიარული სასურველია არა მხოლოდ ნამიან ბალახზე, არამედ ოთახშიც ამ შემთხვევაში იატაკი უნდა იყოს მხოლოდ ბუნებრივი ხის, ის არ უნდა იყოს ლამინირებული. ფეხისგულები არის ის მნიშვნელოვანი ადგილი, სადაც ძალიან ბევრი რეცეპტორია განლაგებული. მათი აქტივაცია იწვევს სხვადასხვა ორგანოში მსგავსი რეცეპტორების აქტივაციას. ფეხისგულების რეცეპტორების აქტივაცია ხელს უწყობს ბავშვებში ზედა სასუნთქი გზებისა და მწვავე რესპირატორული ინფექციების პრევენციას.
ძალიან მნიშვნელოვანია, რომ მსგავსი რეცეპტორები, როგორიც ფეხისგულებზეა მოთავსებული, არის მოთავსებული ცხვირში. მათი აქტივაცია ხელს შეუწყობს იმას, რომ ბავშვები იშვიათად გახდებიან ავად ზედა სასუნთქი გზებისა და მწვავე რესპირატორული ინფექციებით. ძალიან მნიშვნელოვანია ფეხისგულების მასაჟი და სტიმულაცია. ამას აქვს ძალიან დიდი მნიშვნელობა. მით უმეტეს, თუ ეს არის ნამიანი ბალახი, კიდევ უფრო მეტად არის სასურველი. ბავშვი წყლის მსგავს პროცედურებსაც ეჩვევა.“
როდესაც გაკაჟებაზე ვსაუბრობთ, გაკაჟება არის ორგანიზმის შეგუება მისთვის არახელსაყრელი გარემო პირობებისადმი. არახელსაყრელი პირობა რა შეიძლება იყოს ორგანიზმისთვის?! ეს არის ძალიან დაბალი ან ძალიან მაღალი ტემპერატურა.
ფეხისგულები არის ის მნიშვნელოვანი ადგილი ჩვენს ორგანიზმში, რომელიც გაკაჟებაში იღებს აქტიურ მონაწილეობას. მით უმეტეს, თუ ვეხებით ზაფხულის პერიოდს. ეს არის საუკეთესო პერიოდი გაკაჟებისთვის. არცერთი პერიოდი არ არის ცუდი იმისთვის, რომ გაკაჟება დავიწყოთ“.
ფეხშიშველი სიარულის პრაქტიკა წარმოადგენს მარტივ, მაგრამ ეფექტურ გზას ჩვენი ჯანმრთელობის გაუმჯობესებისთვის. ბუნებრივ ზედაპირზე სიარულმა შეიძლება დადებითი ეფექტი მოახდინოს და კარგი პრევენცია იყოს სასუნთქი გზების ჯანმრთელობის შენარჩუნებისთვის.
ფეხების ზედაპირზე მდებარე რეცეპტორები ძალიან მნიშვნელოვანია ჩვენი ორგანიზმის ჯანმრთელობისთვის. ფეხისგულების რეცეპტორების აქტივაცია ეხმარება სხვადასხვა ორგანოს ფუნქციის გაუმჯობესებაში და იმუნური სისტემის გაძლიერებაში. სპეციალისტები თვლიან, რომ ფეხშიშველი სიარული ხელს უწყობს ბავშვებში ზედა სასუნთქი გზების ჯანმრთელობას და მწვავე რესპირატორული ინფექციების პრევენციას.