მთავარიშენი ექიმირომელ სეზონურ ხილსა თუ ბოსტნეულს შეუძლია ჩაანაცვლოს მედიკამენტები?
რომელ სეზონურ ხილსა თუ ბოსტნეულს შეუძლია ჩაანაცვლოს მედიკამენტები?
რომელ სეზონურ ხილსა თუ ბოსტნეულს შეუძლია ჩაანაცვლოს მედიკამენტები? – სეზონზე ფეიხოას მიღება მოზარდების, ბავშვებისა და ზრდასრულებისთვის ძალიან სასარგებლოა
მრავალი ადამიანი ეძებს ბუნებრივი ალტერნატივების გზას მედიკამენტების ჩასანაცვლებლად. სეზონური ხილი და ბოსტნეული, მდიდარი ვიტამინებით, მინერალებითა და ანტიოქსიდანტებით, შეიძლება ჰქონდეს
დიდი სარგებელი ჩვენი ჯანმრთელობისთვის. ამ სტატიაში გაწვდით ინფორმაციას იმ სეზონურ პროდუქტებზე, რომლებიც შეიძლება დაგეხმაროთ ჯანმრთელობის პრობლემების მართვაში.
​საუბრობს ნუტრიციოლოგი ნაია ლატარია ტელეკომპანია „რუსთავი 2“-ის გადაცემაში „დილა მშვიდობისა საქართველო“:
„ფეიხოა მართლაც უნიკალური ხილია. მასში მაღალია იოდის შემცველობა, რის გამოც ენდოკრინოლოგებს განსაკუთრებით გვიყვარს. იოდდეფიციტური დაავადებების პროფილაქტიკისთვის ძალიან მნიშვნელოვანია ფეიხოას მიღება. მოზარდებს, ბავშვებსა და ზრდასრულებს სეზონზე ფეიხოას აქტიურად მირთმევისაკენ მოუწოდებენ. ფეიხოა საკმაოდ მდიდარია C ვიტამინით, C ვიტამინი ციტრუსებზე არანაკლები რაოდენობით გვხვდება. C ვიტამინის დანამატის სახით მიღებას სჯობს სეზონური ხილი მივირთვათ.
„დიასახლისებს არ მოვუწოდებდი ფეიხოას კომპოტის სახით შენახვისკენ მასში შაქრის დიდი დანამატის გამო. კომპოტის სახით ფეიხოა შეგვიძლია სახელდახელო სახით მივიღოთ, რომელიც სრულიად უშაქროთ შეგვიძლია მოვამზადოთ და შემდგომ გემოვნებით თაფლი დავამატოთ. შეგვიძლია ფეიხოა ცოცხალი სახით გავყინოთ. ის დაახლოებით ექვს თვემდე გაგვიძლებს. ფეიხოას შენახვა შეგვიძლია გატარებული სახით. შაქრის შემცველობა უნდა იყოს 80:20-ზე.“
„ფეიხოა შეგვიძლია შევინახოთ თაფლითაც. ასევე შესაძლებელია მისი შენახვა უშაქროდ და უთაფლოდ. შემდეგ გამოყენებისას დავამატოთ შაქარი და თაფლი. ასე უფრო დავიცავთ ზომიერებას. გაზაფხულზე და ზაფხულში კი ის სეზონური ხილი მიირთვან, რომელიც არის სეზონზე“.