მთავარიშენი ექიმიყივანახველა - „პაციენტებს იშვიათად სჭირდებათ ჰოსპიტალიზაცია, ძირითადად, ფილტვების ანთების გართულების შემთხვევაში“-ივანე ჩხაიძე
ყივანახველა – „პაციენტებს იშვიათად სჭირდებათ ჰოსპიტალიზაცია, ძირითადად, ფილტვების ანთების გართულების შემთხვევაში“-ივანე ჩხაიძე
2024 წელს ყივანახველის შემთხვევები მკვეთრად გაიზარდა. პაციენტებს იშვიათად სჭირდებათ ჰოსპიტალიზაცია, ძირითადად, ფილტვების ანთების გართულების შემთხვევაში. იმუნიზაციის ექსპერტების შეფასება
იმუნიზაციის ტექნიკურ მრჩეველთა ეროვნული ჯგუფის ხელმძღვანელმა, „იაშვილის სახელობის ბავშვთა ცენტრალური საავადმყოფოს“ სამედიცინო დირექტორმა, თსსუ-ს პროფესორმა, ივანე ჩხაიძემ განაცხადა, რომ 2024 წელს ყივანახველის შემთხვევები მკვეთრად გაიზარდა. მომართვიანობის ზრდა ყივანახველით ამბულატორიულ სექტორში აშკარაა.
„მომართვიანობის ზრდა ყივანახველით ამბულატორიულ სექტორში აშკარაა. ამბულატორიულ სექტორში მკვეთრად არის გაზრდილი მომართვიანობა ყივანახველით, ამ პაციენტებს იშვიათად სჭირდებათ ჰოსპიტალიზაცია. ძირითადად ფილტვების ანთების გართულების შემთხვევაში. კლინიკაში გვაქვს ფილტვები ანთებით მიმდინარე შემთხვევები“, – განაცხადა ივანე ჩხაიძემ.
მისი თქმით, ამბულატორიულ სექტორში მკვეთრად არის გაზრდილი მომართვიანობა ყივანახველით, ამ პაციენტებს იშვიათად სჭირდებათ ჰოსპიტალიზაცია,ძირითადად, ფილტვების ანთების გართულების შემთხვევაში.
ყივანახველის შემთხვევების ზრდა 2024 წელს განსაზღვრავს მნიშვნელოვან ცვლილებებს იმუნური სისტემისა და რესპირაციული დაავადებების მონიტორინგში. მიუხედავად იმისა, რომ ჰოსპიტალიზაციის საჭიროება იშვიათია, პაციენტთა მომართვიანობის გაზრდილი ტენდენცია მკურნალობის პროცესს განსაკუთრებულ ყურადღებას მოითხოვს.