მთავარიUncategorizedინიციატივა მიზნად ისახავს სეზონური გრიპის ვაქცინების შეთავაზებას ფერმის მუშაკებისთვის
ინიციატივა მიზნად ისახავს სეზონური გრიპის ვაქცინების შეთავაზებას ფერმის მუშაკებისთვის
CDC-ის ინიციატივა: სეზონური გრიპის ვაქცინაცია ამერიკის ფერმის მუშაკებისთვის ფრინველის გრიპის თავიდან ასაცილებლად
🇺🇸 2024 წლის 30 ივლისი. დაავადებათა კონტროლისა და პრევენციის ცენტრმა (CDC) გამოაცხადა $5 მილიონიანი ინიციატივა, რომელიც მიზნად ისახავს სეზონური გრიპის ვაქცინების შეთავაზებას ფერმის მუშაკებისთვის. ეს პროგრამა მიმართულია ფერმის მუშაკებში ახალი გრიპის შტამის გაჩენის რისკის შემცირებაზე, რაც გამოწვეულია ფრინველის გრიპის (H5N1) ვირუსით ინფიცირების მაღალი ალბათობით. H5N1 ვირუსი ფართოდ გავრცელებულია როგორც შინაური, ისე გარეულ ცხოველებში და წარმოადგენს მნიშვნელოვან საზოგადოებრივ ჯანდაცვის პრობლემას.
CDC-ის მთავარი დირექტორის მოადგილე, დოქტორ ნირავ შაჰი, ხაზგასმით აღნიშნავს სეზონური რესპირატორული ვირუსების გავრცელების პერიოდში ფერმის მუშაკების ჯანმრთელობისა და უსაფრთხოების დაცვის აუცილებლობას. “სეზონური გრიპის პრევენცია ამ მუშაკებში, რომლებიც შესაძლოა იყვნენ H5N1 ვირუსით ინფიცირების რისკზე, შეამცირებს ახალი A ტიპის გრიპის ვირუსის გაჩენის ალბათობას,” აღნიშნა დოქტორმა შაჰმა.
ეს ინიციატივა მიმართულია გენეტიკური რეასორტმენტის შესაძლო რისკის შემცირებაზე, რაც ხდება რამდენიმე ვირუსის ერთ უჯრედში ინფიცირების შედეგად და ახალი ვირუსის გაჩენით, რომელსაც ორივე შტამის თვისებები გააჩნია. მიუხედავად იმისა, რომ ეს რისკი თეორიულია, CDC ცდილობს მინიმუმამდე დაიყვანოს მსგავსი მოვლენის ალბათობა.
2009 წელს, H1N1 ვირუსი, H5N1-ის ნათესავი, წარმოიშვა ღორებში გენეტიკური რეასორტმენტის შედეგად. მიუხედავად იმისა, რომ ეს არ უკავშირდება პირდაპირ ადამიან-ღორის ურთიერთქმედებას, რეასორტმენტმა გამოიწვია ახალი შტამის შექმნა. CDC მიზნად ისახავს მსგავსი სცენარის თავიდან აცილებას, რაც ნიშნავს, რომ ახალი ვირუსი შესაძლოა კომბინირებულად ჰქონდეს სეზონური გრიპის გადამდები თვისებები და H5N1-ის სიმძიმე.
ამ ახალი ინიციატივის ფარგლებში, სეზონური გრიპის ვაქცინაცია ფერმის მუშაკებისთვის სავალდებულო არ იქნება.
🇬🇪ამავდროულად, საქართველოში დაავადებათა კონტროლის ეროვნული ცენტრი (NCDC), რომელიც პასუხისმგებელია მოსახლეობის ინფორმირებასა და პრევენციულ ღონისძიებებზე, არ ახორციელებს მსგავსი ზომებს. ეს მიუღებელია და საზოგადოების ჯანდაცვისათვის მნიშვნელოვან რისკს წარმოადგენს. მოსახლეობის დაცვა და დაავადებათა პრევენცია უნდა იყოს NCDC-ის პრიორიტეტი, რათა თავიდან ავიცილოთ შესაძლო ეპიდემიები და ჯანმრთელობის გართულებები.