მთავარიUncategorizedსაგამოცდო სტრესის დაძლევა: რჩევები აბიტურიენტებისთვის
საგამოცდო სტრესის დაძლევა: რჩევები აბიტურიენტებისთვის
საგამოცდო სტრესის დაძლევა: რჩევები აბიტურიენტებისთვის
გამოცდები აბიტურიენტებისთვის განსაკუთრებით სტრესული პერიოდია, სასურველი შედეგებისკენ სწრაფვა დიდ ზეწოლას ახდენს აბიტურიენტებზე, რაც იწვევს შფოთვას და ნერვიულობას.
როგორ მოქმედებს სტრესი
აბიტურიენტებზე:
შემეცნებითი ფუნქცია:
სტრესმა შეიძლება უარყოფითად იმოქმედოს კონცენტრაციის, მეხსიერებისა და პრობლემის გადაჭრის უნარებზე, რაც ართულებს გამოცდების დროს ინფორმაციის გახსენებას
ფიზიკური ჯანმრთელობა:
სტრესი იწვევს ისეთ ფიზიკურ პრობლემებს, როგორიაა თავის ტკივილი, კუჭის ტკივილი და ძილის დარღვევა, რაც კიდევ უფრო აფერხებს სწავლაზე კონცენტრაციას
ემოციური კეთილდღეობა:
ხანგრძლივმა სტრესმა შეიძლება გამოიწვიოს შფოთვა, დეპრესია და მოტივაციის ნაკლებობა, რაც გავლენას ახდენს გამოცდებისთვის მზადებაზე
როგორ ვმართოთ
საგამოცდო სტრესი:
შექმენით სასწავლო განრიგი:
დაყავით თქვენი სასწავლო მასალა მართვად ნაწილებად და შექმენით რეალისტური გრაფიკი. ეს ამცირებს ბოლო წუთებში გასაკეთებელი საქმით გამოწვეულ შფოთვას
დაიცავით ჯანსაღი ცხოვრების წესი:
მიირთვით დაბალანსებული დიეტა, ივარჯიშეთ რეგულარულად და დაიცავით ძილის რეჟიმი, რათა გაზარდოთ თქვენი ენერგია და კოგნიტური ფუნქცია
დაისვენეთ რეგულარულად:
გამოიყენეთ ტექნიკები, როგორიცაა პომოდოროს მეთოდი – 25 წუთი სწავლა, რასაც მოჰყვება 5 წუთიანი შესვენება, რათა თქვენი გონება დასვენებული და კონცენტრირებული იყოს
განეწყვეთ პოზიტიურად:
კონცენტრირება მოახდინეთ თქვენს ძლიერ მხარეებზე და წარმოიდგინეთ თქვენი წარმატება. პოზიტიურმა აზროვნებამ შეიძლება გაზარდოს თქვენი თავდაჯერებულობა და შეამციროს შფოთვა
შეზღუდეთ კოფეინის მიღება:
ზედმეტ ოფეინს შეუძლია გაზარდოს შფოთვა და დაარღვიოს ძილი. ჩაანაცვლეთ კოფეინი მცენარეული ჩაით ან წყალი
დაისახეთ რეალისტური მიზნები:
დაისახეთ მიღწევადი მიზნები და იზეიმეთ მცირე გამარჯვებით, ეს გაზრდის თქვენს მოტივაციას
იცოდე შენი საზღვრები:
მოერიდეთ საკუთარ თავზე ზედმეტ მუშაობას. ბალანსი არის თქვენი გონებრივი და ფიზიკური ჯანმრთელობის შენარჩუნების გასაღები.