მთავარიაკრედიტაციაკლინიკა „ვივამედში“ „პაციენტთა საბჭოს პირველი შეხვედრა გაიმართა - პრეცედენტი ქართულ ჯანდაცვის სივრცეში
კლინიკა „ვივამედში“ „პაციენტთა საბჭოს პირველი შეხვედრა გაიმართა – პრეცედენტი ქართულ ჯანდაცვის სივრცეში
2024 წლის 12 ივნისს კლინიკა „ვივამედში“ „პაციენტთა საბჭოს“ პირველი სხდომა გაიმართა. მათ განიხილეს პაციენტთა კმაყოფილების კვლევის შესახებ ინფორმაცია და გადაწყვიტეს, რომ საბჭოს შეხვედრა რეგულარულად გაიმართება, რადგანაც ეს მნიშვნელოვანი იქნება  კლინიკის განვითარებისთვის.
კლინიკა „ვივამედში“ „პაციენტთა საბჭოს პირველი შეხვედრა გაიმართა – პრეცედენტი ქართულ ჯანდაცვის სივრცეში | sheniekimi.ge | შენი ექიმი
„ვივამედი“ საერთაშორისო აკრედიტაციის პროცესს გადის მსოფლიოში ერთ-ერთი უმსხვილესი მააკრედიტირებელი ორგანიზაციის – „აკრედიტაცია კანადის“ სტანდარტების მიხედვით.
ამიტომ მოტივირებულია, გააუმჯობესოს საკუთარი მომსახურების ხარისხი. აქედან გამომდინარე, კლინიკის ინიციატივით, პაციენტები თვეში ერთხელ შეიკრიბებიან და ყველა იმ საკითხზე იმსჯელებენ, რაც პაციენტთა კვლევის შედეგად იქნება აქტუალური.
პაციენტებმა პირველ შეხვედრაზე გამოავლინეს საბჭოს თავმჯდომარე – გული ჯეირანოვა, რომელიც საბჭოს მიერ მსჯელობის შედეგად რეკომენდაციებს გადასცემს კლინიკა „ვივამედის“ წარმომადგენლობას.
ყველაფერ აღნიშნულის ინიციატორი გახლავთ ჯანდაცვის მსოფლიო ექპსერტი, პროფესორი გიორგი ფხაკაძე, რომელიც საქართელოში „აკრედიტაცია კანადის“ წარმომადგენელია.
პაციენტთა ჩართულობას კლინიკების მართვის პროცესში აქტიურად გააშუქებს მედიაჰოლდინგი „შენი“, რომელიც პირველი საზოგადოებრივი ჯანდაცვის თემატიკის მედიაჰოლდინგია არამხოლოდ საქართველოში, არამედ მთელს რეგიოში.
„შენი ექიმი“ პაციენტთა საბჭოს წევრებს ესაუბრა და გთავაზობთ მათ კომენტარებს დღევანდელ შეხვედრასთან დაკავშირებით:
„პაციენტთა საბჭოს“ თავმჯდომარე გული ჯეირანოვა:
„დადებითად ვაფასებ პაციენტების ჩართვას კლინიკის საქმიანობის პროცესში, პაციენტების აზრის გათვალისწინება აუცილებელია და ძალიან მიხარია, რომ ამ პროცესის მონაწილე ვარ“.
ლელა აბშილავა:
„ძალიან მომწონს ეს ინიციატივა, რადგან კლინიკა ითვალისწინებს პაციენტების აზრსაც და კმაყოფილი ვარ, რადგან ეს არის დასავლური სტანდარტი.“
მარიამ ზეიკიძე:
„ეს ინიციატივა საუკეთესო გამოსავალია ამ სფეროს განვითარებისთვის და ძალიან მოხარული ვარ, რომ ასე აქტიურად ვერთვები ამ პროცესში“.
თიკო ზეიკიძე:
„ვფიქრობ, კლინიკის განვითარების პროცესში პაციენტების ჩართულობა უმნიშვნელოვანესია და ძალიან კარგი პროექტია“.
ემილია ელიზბარ -კიზი:
„მოხარული ვარ და ვაპირებ, აქტიურად ჩავერთო კლინიკის პაციენტთა საბჭოს“ საქმიანობაში.
სალომე კილაძე:
„მოხარული ვარ, რომ პაციენტების აზრს ითვალისწინებენ და ჩვენს კეთილდღეობაზე ზრუნავენ. ვაპირებ, აქტიურად ჩავერთო ამ პროცესში, რადგან მიმაჩნია, რომ ერთად ყველაფერს შევძლებთ.“
„დედაჩემი სკოლაში დაიბარეს… ეს ბიჭი, ვერ არის კარგად, რომ ვეჩხუბებით, მაშინაც იღიმისო“
ცნობისთვის: “პაციენტთა საბჭო“  შიქმნება ყველა იმ კლინიკაში, რომლებიც საერთაშორისო აკრედიტაციის პროცესს გადიან მსოფლიოში ერთ-ერთი უმსხვილესი მააკრედიტირებელი ორგანიზაციის „აკრედიტაცია კანადის“ ჩართულობით. აღნიშნული ინიციატივა ეფუძნება დასავლურ სტანდარტებს და მოტივირებულია ჯანდაცვის მომსახურების ხარისხის გაუმჯობესების მისაღწევად.
რაც შეეხება პაციენტთა კმაყოფილების კვლევას, აღნიშნული გამოკითხვა უკვე ტარდება ყველა იმ კლინიკაში, რომელიც ასევე აკრედიტაციის პროცესს გადის „აკრედიტაცია კანადის“ სტანდარტების მიხედვით. გამოკითხვა შესაძლებელია QR კოდის დასკანერების საშუალებით, რომელიც განთავსებულია ყველა აღნიშნულ კლინიკაში და ასევე ვებპორტალზე – sheniekimi.ge.
გამოკითხვა მომზადებულია და ტარდება ,,საქართველოს საზოგადოებრივი ჯანდაცვის ინსტიტუტის მიერ საერთაშოროსო ,,აკრედიტაცია კანადის” (Accreditation Canada)-ის სტანდარტების მიხედვით სამედიცინო დაწესებულების მომსახურების ხარისხის გაუმჯობესების მიზნით.
მკვლევარი: საერთაშორისო აკრედიტაცია კანადის წარმომადგენლი საქართველოში ექიმი პროფესორი, გიორგი ფხაკაძე.
აღსანიშნავია, რომ გამოკითხვა ანონიმურია და რესპონდენტის იდენტიფიცირება შეუძლებელია. კითხვარის შევსების დროს პირადი მაიდენტიფიცირებელი მონაცემები არ ივსება. შევსებული ინფორმაცია კონფიდენციალური და ორიენტირებულია მხოლოდ შედეგზე, რაც გულისხმობს სამედიცინო მომსახურების მიწოდების ხარისხის შესწავლას და გაუმჯობესებასანონიმურობა დაცული იქნება კვლევის ყველა ეტაპზე.